Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: AMD bude podporovat DDR2

  12:00aktualizováno  23. března 2006 8:34
AMD bude podporovat DDR2 *** Čtyři jádra se blíží *** Firefox má 50 milionů stažení *** Nový čip G70 od nVidie bude mít velké nároky *** Grafická karta s přídavným paměťovým slotem

AMD bude podporovat DDR2
O tom, že AMD nijak nespěchá s nasazením paměťové technologie DDR2 se mluví již poměrně dlouho. AMD nyní tuto domněnku vyvrátilo s tím, že s nimi počítá u procesorů Athlon 64 revize F. Zároveň dodalo, že tyto procesory se na trh dostanou až v druhé polovině roku 2006. Revize F tak bude obsahovat paměťový řadič s podporou pamětí DDR i DDR2.
AMD také oznámilo, že Athlony 64 X2 revize F budou obsahovat dvě výpočetní procesorová jádra a budou určeny do nového socketu M2. Velikost cache zatím není známa, odhaduje se, že L2 bude mít 1MB pro každé výpočetní jádro. O socketu M2 toho zatím není nic známo. Spekuluje se o něm jako o nástupci patice Socket 940, které ovšem pinově M2 nebude neodpovídat. Jiné zdroje uvádí, že se bude jednat o socket 1207, tedy patici se 1207 piny. Něco málo ovšem o novém socketu uniklo. Maximální spotřeba procesoru pro tento socket je stanovena na 125W, přičemž maximální proudový odběr byl stanoven na 95A.
Otázkou je, proč AMD s podporou DDR2 přišlo až nyní, v době, kdy se objevují první návrhy DDR3. O DDR2 se mluví hlavně v tom světle, že je to pouze upravená verze DDR a nepřináší žádné razantní zvýšení výkonu. Pracuje sice na vyšších frekvencích, ovšem s větší reakční dobu.

Čtyři jádra se blíží
Ještě se na trhu nestačily ohřát dvoujádrové procesory a AMD už zveřejnilo své plány s quard-core technologií, tedy umístění čtyř výpočetních čipů do jednoho procesoru. Obecně se vědělo, že AMD si tuto technologii připravuje, až nyní to ovšem potvrdilo v tiskové zprávě.
Prezident AMD v rozhovoru oznámil, že první funkční vzorky by se na trh měly dostat začátkem roku 2007. Dle spekulací to ovšem bude o něco dříve. V roce 2007 chce totiž čtyřjádrové procesory uvést i společnost Sunnyvale. AMD tak bude muset svůj procesor uvést ještě v roce 2006, aby bylo první a mělo prestiž.
Velké spekulace se točí kolem velikosti celkové velikosti quard-core procesoru. Na jednu „destičku“ bude nutno umístit 4x více obvodů než je dnes běžné. Tuto situaci lze řešit dvěma způsoby. Zvětší se velikost procesoru při zachování výrobního procesu. Tato možnost má ovšem svoje mouchy. Jednak se zvětší procento vadných čipů a také nebude levná výroba. Na jeden wafer se vleze podstatně méně procesorů. Druhá možnost je více pravděpodobná. Dojde k přechodu na menší výrobní proces a velikost procesoru se nezmění, nebo vzroste jen minimálně. AMD totiž již nyní upravuje továrny na využití 65nm technologie.
Velikost procesoru je podle některých analytiků důvodem vysoké ceny u procesorů Intel Extreme Edition a 800. Mají totiž větší plochu jádra a pro masovou produkci se tak nehodí.

Firefox má 50 milionů stažení
Nejrozšířenější alternativní internetový prohlížet Firefox si může udělat další zářez do pažby. Podle jeho distributorů je již stáhnuto přes 50 milionů kopií. Tuto hranici Firefox překročil 29.4.05.
Hlavním úspěchem Firefoxu je, že byl označen za „bezpečný“ prohlížeč a na rozdíl od Microsoft Exploreru neobsahuje takové množství chyb. Dalším velkým plus je také větší rychlost vyrenderování zobrazované stránky. Firefox se tak jasně stal nejrozšířenějším alternativním internetovým prohlížečem.

Nový čip G70 od nVidie bude mít velké nároky
Také vám připadá, že dnešní komponenty spotřebovávají nehorázně mnoho energie? To co dnes spotřebuje samotná grafická karta dříve stačilo pro celý počítač i s monitorem. Kde ty časy jsou...
Již několikrát jsme vás informovali o chystaném čipu G70 od nVidie. Ten zřejmě bude mít opravdu nehorázné nároky na energii. nVidia údajně navrhla PCI-Sig standardizaci dalšího přídavného napájecího konektoru pro karty určené do slotu PCI Express. A PCI-Sig údajně souhlasila. A teď si to pojďte spočítat. Základní deska dodá do karty maximálně 75W. Stejnou hodnotu dodá i přídavný napájecí konektor. Ovšem nVidia si protlačila konektory dva. Celkem to dává 225W. Takže nové grafické karty budou mít větší spotřebu než celé současné PC i s LCD monitorem.
Otázka zní: Muselo to zajít až takhle daleko? Trend je jasný, nové technologie žádají více energie. Ale je opravdu nutné TOLIK energie v dnešní době? Nešlo spíše čip lépe optimalizovat? A jak bude řešeno chlazení? Čip s takovýmto příkonem nebude moc studený. A proč ATI o toto rozšíření nepožádala také? Možná to bude tím, že čip umí lépe navrhnout a optimalizovat.

Grafická karta s přídavným paměťovým slotem
Výrobce grafických karet Galaxy oznámil grafickou kartu, která bude mít přídavný slot pro paměťové moduly.
Nejedná se ovšem o žádné převratné řešení. Podobné se objevovalo již u karet S3 a ATI. V podání Galaxy to má ovšem několik háčků. Karta je postavena na čipu nVidia GeForce FX 6200A a možností rozšíření paměti až 256 MB modulem. Paměťové rozhraní pro přídavný modul je ovšem pouze 64bitové. Komunikace mezi pamětí a čipem tak nebude nabývat vysokých hodnot - karta bude dávat spíše podprůměrné výsledky. Nu počkejme na první recenze.

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-LifeX-BitLabs 

Autor:


Témata: Firefox, Intel

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz