Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: AMD roste

  12:00aktualizováno  3. listopadu 9:14
AMD rostou zisky a chce větší podíl *** Seagate představilo nové Barracudy *** Nominace na Osobnost roku české informatiky a telekomunikací *** Čekají koncesionářské poplatky i počítače?

AMD rostou zisky a chce větší podíl
Trhu procesorů v současné době dominuje Intel. Za ním se s velkým odstupem usadilo AMD a nevýrazný podíl má VIA a Transmeta. Jak se ovšem zdá, AMD začíná pomalu dotahovat Intel.
AMD tento týden zveřejnilo své hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí tohoto roku. Obrat narostl o 23procent na 1,52miliard USD. Čistý zisk potom narostl o výborných 73procent na 76 milionů USD.
Šéf AMD navíc oznámil, že do čtyř let bude AMD vyrábět 100 milionů procesorů za rok. To by mělo odpovídat 30% podílu na trhu s procesory. V současné době má ovšem AMD kolem 16% z trhu. Přitom hlavní rival Intel má 82%.
Po uvedení procesorové řady Opteron a Athlon64 podíl AMD neustále stoupá a 30% nebude tak nereálné číslo. AMD má navíc příští měsíc otevřít novou továrnu, která by měla vyřešit nedostačující výrobní kapacitu.

Seagate představil nové Barracudy
Seagate představil novou řadu svých pevných disku Barracuda s označením 7200.9, které jsou určeny do stolních PC. Nové modely budou mít kapacitu 40-500GB. Vyrovnávací paměť bude mít dle velikosti disku 2,8 nebo 16MB. 16MB se objeví pouze u top modelů s kapacitou 300, 400 a 500GB.
Barracudy 7200.9 budou dodávány s rozhraním ATA, SATA, SATA II a SATA 2.5. U rozhraní SATA se počítá s podporou NCQ – Native Command Queuing a dalších protokolů pro zvýšení přenosové rychlosti. Samozřejmostí je podpora HotSwap.
Nová řada má také být více odolná vůči otřesům. Za provozu by měl disk bez ztráty kytičky přežít až 63G. Byly také použity nové technologie pro snížení hluku. Při provozu bude disk vydávat maximálně kolem 32dB. Průměrná hlučnost by se měla pohybovat kolem 27dB.
Disky by měly být na trh uvedeny do dvou měsíců.

Nominace na Osobnost roku české informatiky a telekomunikací
Dvanáctý ročník české ankety na Osobnost roku české informatiky a telekomunikací má již svých deset nominovaných. Shodli se na nich čeští vystavovatelé veletrhu Invex, členové Sdružení pro informační společnost, členové Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí a členové České asociace manažerů úseků informačních technologií.
Nominovanými jsou:

 • Aleš Bartůněk
 • Martin Cígler
 • Jiří Devát
 • Jan Gritzbach
 • Vladimír Kovář
 • Roland Mahler
 • Daniel Mikšovský
 • Jan Přerovský
 • Miroslav Řihák
 • Vladimír Smejkal

 • O konečném ocenění jednoho člověka rozhodne tzv. Akademie. Jejími členy jsou lidé, kteří v minulosti samy ocenění získali nejméně dvakrát. Vyhlášení proběhne při zahájení veletrhu Invex/Digitex.
  Mým osobním názorem ovšem je, že při pohledu na seznam vidíte spíše top managery než osobnosti, které se podílely na vývoji nějakého zajímavého produktu.

  Čekají koncesionářské poplatky i počítače?
  V poslední době většinu lidí nemile překvapilo zvýšení koncesionářských poplatků za rozhlas a televizi. Českému rozhlasu a České televizi to sice přinese několik desítek milionů navíc, jak se ovšem zdá, nestačí jim to.
  Několik chytrých hlav nyní přišlo s návrhem, že by se koncesionářské poplatky měly platit i za mobilní telefony a počítače, které jsou schopné vysílání přehrát. To se týká každého počítače, který je vybaven televizním tunerem, nebo který má internet. A zde je ten problém. Pokud máte na počítači s procesorem 486 internet, těžko si na něm pustíte televizní stream. Ale poplatky budete muset přesto zaplatit.
  To samé s mobilem. Nikoho nebude zajímat, že jste přes něj rádio neposlouchali. Prostě ho tam máte, tak plaťte. Nějak ovšem hlavy pomazané zapomínají, že většinou není co poslouchat. Ale to jen na okraj.
  Pokud by se tohle opravdu stalo a bylo by nutné platit i za stream po internetu, dalo by se to řešit pomocí jména a hesla. U mobilů to bude ovšem těžší.
  Důkladněji o tomto problému píše Technet.

  Zdroje: Tom´s Hardware

  Autor:  Nejčtenější

  Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

  Kingdom Come: Deliverance

  Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

  RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

  Kingdom Come: Deliverance

  Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...  Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

  Kingdom Come: Deliverance

  Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

  RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

  Winter Challenge

  Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

  Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

  Call of Duty

  Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

  Další z rubriky

  Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

  Infinity Blade II

  Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

  Najdete na iDNES.cz