Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: AMD roste

  12:00aktualizováno  3. listopadu 9:14
AMD rostou zisky a chce větší podíl *** Seagate představilo nové Barracudy *** Nominace na Osobnost roku české informatiky a telekomunikací *** Čekají koncesionářské poplatky i počítače?

AMD rostou zisky a chce větší podíl
Trhu procesorů v současné době dominuje Intel. Za ním se s velkým odstupem usadilo AMD a nevýrazný podíl má VIA a Transmeta. Jak se ovšem zdá, AMD začíná pomalu dotahovat Intel.
AMD tento týden zveřejnilo své hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí tohoto roku. Obrat narostl o 23procent na 1,52miliard USD. Čistý zisk potom narostl o výborných 73procent na 76 milionů USD.
Šéf AMD navíc oznámil, že do čtyř let bude AMD vyrábět 100 milionů procesorů za rok. To by mělo odpovídat 30% podílu na trhu s procesory. V současné době má ovšem AMD kolem 16% z trhu. Přitom hlavní rival Intel má 82%.
Po uvedení procesorové řady Opteron a Athlon64 podíl AMD neustále stoupá a 30% nebude tak nereálné číslo. AMD má navíc příští měsíc otevřít novou továrnu, která by měla vyřešit nedostačující výrobní kapacitu.

Seagate představil nové Barracudy
Seagate představil novou řadu svých pevných disku Barracuda s označením 7200.9, které jsou určeny do stolních PC. Nové modely budou mít kapacitu 40-500GB. Vyrovnávací paměť bude mít dle velikosti disku 2,8 nebo 16MB. 16MB se objeví pouze u top modelů s kapacitou 300, 400 a 500GB.
Barracudy 7200.9 budou dodávány s rozhraním ATA, SATA, SATA II a SATA 2.5. U rozhraní SATA se počítá s podporou NCQ – Native Command Queuing a dalších protokolů pro zvýšení přenosové rychlosti. Samozřejmostí je podpora HotSwap.
Nová řada má také být více odolná vůči otřesům. Za provozu by měl disk bez ztráty kytičky přežít až 63G. Byly také použity nové technologie pro snížení hluku. Při provozu bude disk vydávat maximálně kolem 32dB. Průměrná hlučnost by se měla pohybovat kolem 27dB.
Disky by měly být na trh uvedeny do dvou měsíců.

Nominace na Osobnost roku české informatiky a telekomunikací
Dvanáctý ročník české ankety na Osobnost roku české informatiky a telekomunikací má již svých deset nominovaných. Shodli se na nich čeští vystavovatelé veletrhu Invex, členové Sdružení pro informační společnost, členové Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí a členové České asociace manažerů úseků informačních technologií.
Nominovanými jsou:

 • Aleš Bartůněk
 • Martin Cígler
 • Jiří Devát
 • Jan Gritzbach
 • Vladimír Kovář
 • Roland Mahler
 • Daniel Mikšovský
 • Jan Přerovský
 • Miroslav Řihák
 • Vladimír Smejkal

 • O konečném ocenění jednoho člověka rozhodne tzv. Akademie. Jejími členy jsou lidé, kteří v minulosti samy ocenění získali nejméně dvakrát. Vyhlášení proběhne při zahájení veletrhu Invex/Digitex.
  Mým osobním názorem ovšem je, že při pohledu na seznam vidíte spíše top managery než osobnosti, které se podílely na vývoji nějakého zajímavého produktu.

  Čekají koncesionářské poplatky i počítače?
  V poslední době většinu lidí nemile překvapilo zvýšení koncesionářských poplatků za rozhlas a televizi. Českému rozhlasu a České televizi to sice přinese několik desítek milionů navíc, jak se ovšem zdá, nestačí jim to.
  Několik chytrých hlav nyní přišlo s návrhem, že by se koncesionářské poplatky měly platit i za mobilní telefony a počítače, které jsou schopné vysílání přehrát. To se týká každého počítače, který je vybaven televizním tunerem, nebo který má internet. A zde je ten problém. Pokud máte na počítači s procesorem 486 internet, těžko si na něm pustíte televizní stream. Ale poplatky budete muset přesto zaplatit.
  To samé s mobilem. Nikoho nebude zajímat, že jste přes něj rádio neposlouchali. Prostě ho tam máte, tak plaťte. Nějak ovšem hlavy pomazané zapomínají, že většinou není co poslouchat. Ale to jen na okraj.
  Pokud by se tohle opravdu stalo a bylo by nutné platit i za stream po internetu, dalo by se to řešit pomocí jména a hesla. U mobilů to bude ovšem těžší.
  Důkladněji o tomto problému píše Technet.

  Zdroje: Tom´s Hardware

  Autor:


  Nejčtenější

  KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

  Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

  Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

  Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

  Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

  Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...  Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

  Cuphead

  Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

  KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

  Far Cry 5

  Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

  Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

  House Flipper

  House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

  Další z rubriky

  Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

  Infinity Blade II

  Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...  Najdete na iDNES.cz