Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: AMD roste, Intel stagnuje

  12:00aktualizováno  23. března 2006 8:31
AMD roste, Intel stagnuje (mírně) *** 45GB HD DVD disk *** Far Cry ve 64bitech - pomalejší než předtím? *** V roce 2005 se prodá přes 207 milionů procesorů *** Roadmapa socketů od AMD

AMD roste, Intel stagnuje
Na procesorovém trhu pro desktopy v současné době proti sobě stojí dva konkurenti - Intel a AMD. Zatímco dříve jasně kraloval Intel a AMD bylo pro mnohé uživatele pouze nouzové řešení, dnes je již situace jiná. Zlom přinesly procesory AMD postavené na architektuře K7. Ty mnoho uživatelů ohromily především svým výkonem za nízkou cenu. Další zlom přišel v době, kdy AMD jako první uvedlo 64bitový procesor pro klasické desktopy. Intel nestačil zareagovat a podobný procesor začal nabízet teprve nedávno, téměř rok po AMD.
V dnešní době sice stále s velkým náskokem kraluje Intel, ovšem AMD ho pomalu začíná dohánět. Za první kvartál roku 2005 se podíl AMD na trhu zvýšil na 16,9% (+0,3%). Podíl Intelu naproti tomu klesl na stále vysokých 81,7% (-0,5%). 0,2% si ukusují firmy VIA a Transmeta. Samotná Transmeta ovšem hodlá tento segment trhu opustit a tak si někdo její desetinky brzy připíše.
Oproti první čtvrtině loňského roku si AMD polepšilo o 1,9% a Intel si o 1,8% pohoršil. Na notebookovém trhu ovšem dál vládne pevnou rukou Intel a to hlavně díky technologii Centrino. Tento stav ovšem nemusí trvat dlouho, protože AMD nedávno na trh uvedlo svou notebookovou technologii Turion, která je navíc 64bitová. A Intel zatím 64bitové Centrino neoznámil. Že by opět až za rok?

45GB HD DVD disk
V současné době se o titul „nástupce DVD“ přou dvě média: Blu-Ray a HD DVD. Zatímco Blue-Ray je úplně nový formát, HD DVD vychází z osvědčeného konceptu klasického DVD. Jedním z vývojářů HD DVD je Toshiba, o které se poslední dobou šuškalo, že zřejmě migruje ke konkurenčnímu Blue-Ray. Nyní Toshiba tuto informaci vyvrátila a představila rozšíření formátu HD DVD. Nové HD DVD disky budou mít kapacitu 45GB. Na 50GB v podání Blue-ray to je ovšem pořád málo.
Nový disk vznikl spojením dvouvrstvého jednostranného 30 GB disku s jednovrstvým jednostranným 15 GB diskem. Na jednu stranu výsledného disku tak můžete uložit 30 GB a na druhou 15 GB. Oba výchozí disky byly již dříve schváleny DVD Forem. DVD Forum má na starosti schvalování nových standadtů a udílení licencí výrobcům přehrávačů a disků.
Podle největšího japonského replikátora disků společnosti Memory-Tech Corporation mohou být nové 45 GB a hybridní disky vyráběny na jejich existujících linkách a vybavení, které jsou uzpůsobeny pro výrobu HD DVD disků jen s minimem dalších investic a nákladů na disk.

Far Cry ve 64bitech
Hodně lidí se těšilo na příchod 64bitových Windows. Slibovalo si od nich hlavně větší rychlost výpočtů a hlavně zrychlení her. Ovšem samotné Windows nestačí, pro zvýšení výkonu musí být i herní engine 64bitový. Touto nálepkou se nyní může honosit akční titul Far Cry.
Sami tvůrci při uvedení avizovali, že jejich CryEngine je schopen 64bitových výpočtů. Podpora 64bitů se ovšem hráči otevře až po stáhnutí 485MB patche. Po této instalaci engine může pracovat pod 64 i 32bitovým operačním systémem.
Pokud ale čekáte, že se hra díky 64 bitům nějak výrazně zrychlí, musím vás zklamat. Podle benchmarků dojde dokonce k velmi mírnému poklesu. Je to dáno tím, že stále nejde o čistě 64 bitovou aplikaci. Výrazné nárůst výkonu přinesou až čistě 64bitové enginy, například nový Unreal Engine 3.0.

V roce 2005 se prodá přes 207 milionů procesorů
Prezident firmy Intel pan Paul Otellini si přihodil k odhadům prodeje procesorů v roce 2005. Podle počtů Intelu projde světovým trhem za celý rok 2005 pěkných 207 milionů mikroprocesorů. Toto číslo vychází samozřejmě z předpokládaného prodeje procesorů od všech výrobců, tedy nejen Intelu, ale i AMD, IBM a dalších.
Při svých úvahách vycházel z postupného růstu prodeje v minulých letech. Zatímco v roce 2002 se prodalo 152 milionů procesorů, v roce 2004 to bylo již 188 milionů procesorů. A podle odhadů Intelu se v roce 2009 prodá 273 milionů procesorů.
Číslo možná bude ještě o něco vyšší. Nové 64bitové Windows otevírají cestu 64bitovým procesorům a tak řada velkých firem pravděpodobně provede upgrade.

Roadmapa socketů od AMD
Po dlouhé době spekulací ohledně nového socketu M a F zveřejnila společnost AMD novou roadmapu s uvedením použitých patic. Ukazuje se, že tolik diskutované procesory s 1207 piny přece jen budou, ovšem pouze v sériích Opteron 200, 400 a 800. Mimochodem, platformy Socket M2 a Socket F budou podporovat operační paměti DDR2, o kterých AMD donedávna tvrdilo, že nemají dostatečný výkon.

Procesor 2005 Q2 2006
Turion 64 Socket 754 Socket S1 638
Sempron Socket 754/939
Athlon 64 Socket 939 Socket M2 940
Athlon 64FX Socket 939
Opteron 100 Socket 939
Opteron 200, 400, 800 Socket 940 Socket F 1207

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life, The Inquirer

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz