Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: AMD žaluje Intel

  12:00aktualizováno  3. listopadu 9:48
Pevný disk do PCI-E slotu - zatím ne zcela *** Novinky u Navrcholu.cz - lepší statistiky *** AMD žaluje Intel - zajímavý soudní spor *** Testovací program PCMark 05 vypuštěn

Pevný disk do PCI-E slotu
Sběrnice PCI Express přinesla do neměnného PC světa revoluci. Vysoké přenosové rychlosti a dostatečné množství energie ji předurčují k použití nejvýkonnějších částí počítače. Jako první přišly na řadu grafické karty, které jsou opravdovými žrouty energie a dat. Firma UpgradeWare nyní přišla s dalším využitím sběrnice PCI Express.
Na trh uvedla speciální kartu, na níž je namontován 2,5" harddisk. Bohužel si ze sběrnice PCI Express bere jenom energii a pro přenost dat využívá klasické ATA/S-ATA rozhraní. Musíte jej tak zapojit i do základní desky nebo přídavného řadiče. Je škoda, že disk neobsahuje vlastní řadič. Bylo by tak možné ulehčit integrovanému řadiči na základní desce. A pokud by tato speciální přídavná karta byla osazena vysokootáčkovým diskem, bylo by možné dosáhnout i velice zajímavých přenosových rychlostí. To se týká hlavně těch, kteří využívají rozhraní ATA. S-ATA a S-ATA II nabízejí dostatečné přenosové rychlosti.
Celkově se jedná o zajímavý nápad, který ovšem nebyl dotažen k dokonalosti. Snad u další řady.

Novinky u Navrcholu.cz
Server Navrcholu.cz nabízí hlavně měření přístupu na stránky a další statistiky o internetových uživatelích. Nyní své služby rozšířil dle přání svých uživatelů. "Všechny novinky vycházejí z reálných potřeb našich uživatelů, kteří pro nás představují neustálý zdroj inspirace," přibližuje změny Tomáš Krause, vedoucí projektu Navrcholu.cz. "Novými statistikami jim vycházíme vstříc a věřím proto, že je ocení."
Měřící kód lze nyní nasadit i na HTTPS provozované stránky, byla zpřístupněna nová statistika založená na vazbě "vyhledávač-hledaná fráze" a vazbě mezi odkazovačem a stránkou. Došlo k rozšíření spektra detekovaných rozlišení obrazovky a uživatelé Platinum tarifu mají k dispozici souhrnný měsíční report v PDF.

AMD žaluje Intel
V současnosti druhý největší výrobce procesorů pro počítače, společnost AMD podala žalobu na svého konkurenta, společnost Intel, která je v současné době jedničkou na procesorovém trhu. AMD se nelíbí, jakými praktikami Intel svého postavení dosáhl.
Celá žaloba má celkem 48 stránek a pokud si ji chcete přečíst, tak máte možnost zde.
Bodů žaloby je opravdu hodně a tak vám přinášíme ty nejzajímavější:

 • Firmám Dell a Toshiba platil Intel nemalé částky za to, aby jej používaly jako výhradní značku a nepoužívaly procesory AMD
 • Intel odmítal snížit ceny (resp. zvyšoval ceny) odběratelům, kteří prodávali více než Intelem stanovené maximální množství výrobků s procesory AMD (příkladem může být třeba požadavek na 90% výrobků firmy HP s komponenty Intelu)
 • Dále Intel například nutil společnosti bojkotovat uvádění výrobků s komponenty AMD (především do doby, než Intel přijde s něčím podobným)
 • Dalším bodem obžaloby je zamítnutí firmě AMD přístup k účasti na důležitých rozhodnutích standardů DRAM
  Intel se k této žalobě zatím nevyjádřil. Nicméně to vypadá na zajímavý soudní spor, protiže Intel zřejmě neustoupí a nepřistoupí ani na mimosoudní vyrovnání.

  PCMark 05 vypuštěn
  Společnost Futuremark vydala novou verzi svého programu na testování PC s názvem PCMark 05. 28. června byl produkt oficiálně uveden do prodeje.
  Pokud jste majitel staršího produktu PCMark03 a zakoupili jste si daný produkt v posledních 30 dnech, máte automaticky nárok na upgrade na verzi PCMark05 Advanced.
  Nový PCMark05 je kolekcí testovacích nástrojů, určených jak pro běžné uživatele, tak pro firmy a velké korporace. Mezi testy nalezneme i zpracování HD videa, digitální hudby či pokročilé vytížení diskových systémů. PCMark05 je určen pro stávající počítače na trhu a má přinášet objektivní srovnání výkonu se zaměřením i na multi-jádrové procesory a hyper-threading.
  PCMark05 je dostupný ve třech variantách. Pro domácí použití je ale verze Basic s omezenými funkcemi poskytnutá zdarma (download), dále verze Advanced s rozšířenými funkcemi za cenu $19.95 a pro firmy je dostupná verze PCMark05 Professional za $199.95, která nabízí možnosti automatického testování a samozřejmě veškeré možnosti testů.

 • Autor:


  Nejčtenější

  KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

  Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

  Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

  Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

  Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

  Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...  Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

  Cuphead

  Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

  KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

  Far Cry 5

  Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

  Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

  House Flipper

  House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

  Další z rubriky

  Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

  Infinity Blade II

  Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...  Najdete na iDNES.cz