Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: AMD žaluje Intel

  12:00aktualizováno  3. listopadu 9:48
Pevný disk do PCI-E slotu - zatím ne zcela *** Novinky u Navrcholu.cz - lepší statistiky *** AMD žaluje Intel - zajímavý soudní spor *** Testovací program PCMark 05 vypuštěn

Pevný disk do PCI-E slotu
Sběrnice PCI Express přinesla do neměnného PC světa revoluci. Vysoké přenosové rychlosti a dostatečné množství energie ji předurčují k použití nejvýkonnějších částí počítače. Jako první přišly na řadu grafické karty, které jsou opravdovými žrouty energie a dat. Firma UpgradeWare nyní přišla s dalším využitím sběrnice PCI Express.
Na trh uvedla speciální kartu, na níž je namontován 2,5" harddisk. Bohužel si ze sběrnice PCI Express bere jenom energii a pro přenost dat využívá klasické ATA/S-ATA rozhraní. Musíte jej tak zapojit i do základní desky nebo přídavného řadiče. Je škoda, že disk neobsahuje vlastní řadič. Bylo by tak možné ulehčit integrovanému řadiči na základní desce. A pokud by tato speciální přídavná karta byla osazena vysokootáčkovým diskem, bylo by možné dosáhnout i velice zajímavých přenosových rychlostí. To se týká hlavně těch, kteří využívají rozhraní ATA. S-ATA a S-ATA II nabízejí dostatečné přenosové rychlosti.
Celkově se jedná o zajímavý nápad, který ovšem nebyl dotažen k dokonalosti. Snad u další řady.

Novinky u Navrcholu.cz
Server Navrcholu.cz nabízí hlavně měření přístupu na stránky a další statistiky o internetových uživatelích. Nyní své služby rozšířil dle přání svých uživatelů. "Všechny novinky vycházejí z reálných potřeb našich uživatelů, kteří pro nás představují neustálý zdroj inspirace," přibližuje změny Tomáš Krause, vedoucí projektu Navrcholu.cz. "Novými statistikami jim vycházíme vstříc a věřím proto, že je ocení."
Měřící kód lze nyní nasadit i na HTTPS provozované stránky, byla zpřístupněna nová statistika založená na vazbě "vyhledávač-hledaná fráze" a vazbě mezi odkazovačem a stránkou. Došlo k rozšíření spektra detekovaných rozlišení obrazovky a uživatelé Platinum tarifu mají k dispozici souhrnný měsíční report v PDF.

AMD žaluje Intel
V současnosti druhý největší výrobce procesorů pro počítače, společnost AMD podala žalobu na svého konkurenta, společnost Intel, která je v současné době jedničkou na procesorovém trhu. AMD se nelíbí, jakými praktikami Intel svého postavení dosáhl.
Celá žaloba má celkem 48 stránek a pokud si ji chcete přečíst, tak máte možnost zde.
Bodů žaloby je opravdu hodně a tak vám přinášíme ty nejzajímavější:

 • Firmám Dell a Toshiba platil Intel nemalé částky za to, aby jej používaly jako výhradní značku a nepoužívaly procesory AMD
 • Intel odmítal snížit ceny (resp. zvyšoval ceny) odběratelům, kteří prodávali více než Intelem stanovené maximální množství výrobků s procesory AMD (příkladem může být třeba požadavek na 90% výrobků firmy HP s komponenty Intelu)
 • Dále Intel například nutil společnosti bojkotovat uvádění výrobků s komponenty AMD (především do doby, než Intel přijde s něčím podobným)
 • Dalším bodem obžaloby je zamítnutí firmě AMD přístup k účasti na důležitých rozhodnutích standardů DRAM
  Intel se k této žalobě zatím nevyjádřil. Nicméně to vypadá na zajímavý soudní spor, protiže Intel zřejmě neustoupí a nepřistoupí ani na mimosoudní vyrovnání.

  PCMark 05 vypuštěn
  Společnost Futuremark vydala novou verzi svého programu na testování PC s názvem PCMark 05. 28. června byl produkt oficiálně uveden do prodeje.
  Pokud jste majitel staršího produktu PCMark03 a zakoupili jste si daný produkt v posledních 30 dnech, máte automaticky nárok na upgrade na verzi PCMark05 Advanced.
  Nový PCMark05 je kolekcí testovacích nástrojů, určených jak pro běžné uživatele, tak pro firmy a velké korporace. Mezi testy nalezneme i zpracování HD videa, digitální hudby či pokročilé vytížení diskových systémů. PCMark05 je určen pro stávající počítače na trhu a má přinášet objektivní srovnání výkonu se zaměřením i na multi-jádrové procesory a hyper-threading.
  PCMark05 je dostupný ve třech variantách. Pro domácí použití je ale verze Basic s omezenými funkcemi poskytnutá zdarma (download), dále verze Advanced s rozšířenými funkcemi za cenu $19.95 a pro firmy je dostupná verze PCMark05 Professional za $199.95, která nabízí možnosti automatického testování a samozřejmě veškeré možnosti testů.

 • Autor:  Nejčtenější

  První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

  Kingdom Come: Deliverance

  Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

  OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

  Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

  Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...  Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

  Kingdom Come: Deliverance

  Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

  O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

  Kingdom Come: Deliverance

  Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

  RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

  Subnautica

  Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

  Další z rubriky

  Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

  Infinity Blade II

  Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

  "2018", rok kdy se stanu maminkou!
  "2018", rok kdy se stanu maminkou!

  Deníček mladé maminky, která popisuje, jaké to je stát se maminkou.

  Najdete na iDNES.cz