Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: Apple bude muset platit Microsoftu

  12:00aktualizováno  3. listopadu 9:26
Červ Zotob napadá média *** Apple bude muset platit Microsoftu *** Zapomeňte na RSS, budoucnost patří Web Feeds *** První disky s kolmým zápisem od Toshiby *** ATI Catalyst 5.8 jsou venku

Červ Zotob napadá média
Po internetu se šíří nový červ, který využívá bezpečností chyby v modulech Plug-and-Play. Ohroženy jsou počítače s nezáplatovaným systémem Windows 2000/ Windows XP. Příslušná záplata je k dispozici již týden. Zotob navíc není schopen napadnout počítače, které používají firewall.
V noci z pondělí na úterý se červ rozhodl zaútočit na světová média. Nutno podotknout, že byl velmi úspěšný. Problémy měli takový velikáni jako CNN, ABC Network nebo New York Times. Zotob se projevuje restartováním PC a také se snaží z nakaženého počítače rozšířit dále.
Stanice CNN byla kvůli napadení Zotobem nucena přerušit vysílání a poté asi dvě hodiny vysílat náhradní program. Zotob napadl také počítače na letišti v San Francisku. Podle vyjádřená byly napadeny počítače, které se nepodílí na řízení letu a od těch hlavních jsou síťově odděleny.
Zotob se nicméně nevyhýbá ani PC v domácnosti, tak nezapomeňte záplatovat. Proti Zotobu je účinná záplata MS05-039.

Apple bude muset platit Microsoftu
Nedávno se rozhořel boj o patent na technologii, kterou využívá Apple ve svém přehrávači iPod. Patentový úřad rozhodl, že Microsoft drží patent a Apple tak bude muset za každý prodaný iPod Microsoftu zaplatit. A to i zpětně.
Výší poplatku nechal v rukou Microsoftu, nicméně určil, že za každý prodaný kus může Microsoft požadovat až cca 120Kč. Když si vezmete, že doposud se prodalo přes 21milionů iPodů, dostanete se k částce dvě a půl miliardy korun. No a iPod se samozřejmě bude prodávat dál, takže peníze se budou Microsoftu sypat dál.
Apple se proti tomuto rozhodnutí odvolalo, nicméně velké šance a úspěch nemá. Jak to tak vypadá, tak bude dělat sponzora svému konkurentovi.

Zapomeňte na RSS, budoucnost patří Web Feeds
V poslední době zažívají velký rozvoj různé informační kanály s RSS v čele. Existuje ovšem několik druhů RSS a de facto neexistuje žádný standart. Navíc RSS není samo a existují i další komunikační kanály, například ATOM.
Microsoft nedávno oznámil, že v Internet Explorer7 bude integrována podpora Web Feeds, včetně podpory RSS. Bohužel to řada médií špatně „podala“ a ve výsledku se tak čtenáři mohli dozvědět, že Microsoft se chystá RSS přejmenovat na Web Feeds;)
Ve skutečnosti bude Web Feeds rozhraní, které bude umět zpracovávat zprávy ze všech typů informačních kanálů s RSS a ATOMem v čele. A protože to je Microsoft, tak nezapomene na vlastní protokol, který bude konkurovat RSS. Samozřejmě podle Microsoftu nabídne více funkcí a vetší přehlednost. Inu uvidíme.

První disky s kolmým zápisem od Toshiby
Zatímco všichni velcí výrobci pevných disků se Seagate a Hitachi v čele rozkřikují, ze již brzy uvedou harddisk s kolmým zápisem, Toshiba již svůj kousek začíná prodávat.
Technologie kolmého zápisu drasticky zvyšuje kapacitu pevných disků při zachování současných rozměrů. Toshiba tak vlastní nový rekord – 133Gbitů na jednom čtverečném palci. V současné době jsou k dispozici 1,8“ harddisky s kapacitou 40 nebo 80GB. V brzké době chce Toshiba technologii kolmého zápisu aplikovat i na 0,85“ disky.
Pro nasazení kolmého zápisu bylo ovšem nutno vyvinout novou elektroniku s logickými obvody a čtecí hlavičky. Cena zatím nebyla oznámena, nicméně z počátku nebude nejmenší. Klesnout by měla až na podzim, kdy se objeví konkurence v podobě disků s kolmým zápisem od Seagate.

ATI Catalyst 5.8 jsou venku
Dnes ATI oficiálně vydala další verzi svých ovladačů Catalyst pro grafické akcelerátory. Jedná se o verzi 5.8.
Jednou z hlavních změn která (ne)potěší je integrování funkce COOP – Certified Output Protection Protocol. Ten zajišťuje zabezpečené přehrávání copyrightovaných materiálů a jejich výstup pomocí DVI rozhraní. Právě pomocí DVI bylo možné obejít protipirátskou ochranu. DVI jako digitální výstup nabízí výbornou kvalitu a tak stačilo zachytit výstup a měli jste film bez jakýchkoliv kopírovacích ochran.
Dále bylo opraveno několik bugů a bylo mírně upraveno jádro ovladačů, které má zajistit nárůst výkonu v 3D renderingu. Další příjemnou změnou je rychlejší nahrávání Control Center, což byla velká slabina dřívějších verzí.
Stahovat můžete zde.

Zdroje:Tom´s Hardware, Digit-Life, The Inquirer

Autor:


Témata: iPod, Napadení, Standarta

Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

Call of Duty

Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz