HW minutky: Athlon XP s 333MHz FSB

  • 489
Nová generace procesorů od AMD byla odložena někam do hloubi příštího roku – sériově vyráběných SledgeHammerů a ClawHammerů se hned tak nedočkáme. Na INVEXu si však jeden exemplář budete moci prohlédnout. || AMD uvedla (bohužel opět jen „papírově“) Athlon XP 2800+: v kombinaci s nForce2 je to neodolatelná kombinace.

AMD Opteron bude mít východoevropskou premiéru na INVEXu
Podzim je tu a s ním i oblíbený veletrh INVEX. Kdysi, v mých studentských létech, bylo nemyslitelné se INVEXu nezúčastnit, a já i mí spolužáci jsme s napětím očekávali ten den, kdy katedra výpočetní techniky vypraví autobus do Brna a my na vlastní oči spatříme další supervýkonné a extrapropracované novinky ze všech počítačových oborů. Zpátky jsme každý vláčeli tašky plné prospektů, ceníků a jiných propagačních materiálů, abychom pak strávili několik příjemných dní jejich studiem a výběrem komponent, ze kterých sestavíme svůj počítač, a programátorských nástrojů, na nichž založíme svou nadějnou budoucnost. Vstupné na INVEX bylo levné, za parkování se neplatilo, BonusWeb zdaleka neexistoval a Klaus a Anastasov byli nekritizovatelnými polobohy :-).

Dost vzpomínání na ty milé časy – dnes už je všechno jinak. Internet nám přináší vyčerpávající textové, obrazové i zvukové informace o všech novinkách prakticky ještě dříve, než tyto spatří světlo světa, takže pokud se o věci trochu zajímáme, nemůže nás na INVEXu čekat žádné velké překvapení. Přesto se z různých důvodů mnoho z nás INVEXu zúčastní a bude zde mít mimo jiné příležitost shlédnout něco, co zatím u nás ani jinde ve východní Evropě k vidění nebylo: procesor Opteron od AMD, který bude na svém stánku vystavovat firma ProCa. Opteron se také zúčastní soutěže o cenu Křišťálový disk 2002. A co je na Opteronu zajímavého?

Logo Opteron

Již skoro před dvěma roky jsme vás poprvé informovali o tom, že AMD plánuje výrobu procesorů schopných nativně provozovat 32bitové i 64bitové programy. Tyto procesory, které jsou také označovány jako K8, nesou pracovní názvy SledgeHammer (pro servery) a ClawHammer (pro stolní počítače). V dubnu tohoto roku firma AMD ohlásila, že všechny Hammery schopné dualprocessingu nebo multiprocessingu se budou jmenovat Opteron. To mimo jiné znamená, že budou k dispozici Sledge-verze (to bylo jasné), ale i Claw-verze Opteronu, takže se s víceprocesorovými systémy od začátku počítá i na běžné kancelářské stoly. „Neopteronové“ procesory s jádrem ClawHammer ponesou osvědčený název Athlon s nějakým novým přídomkem (jednou z diskutovaných možností je Athlon 64).

Technologie x86-64, která umožní Hammerům provozovat i stávající 32bitový software, je zajímavým řešením, které může podle mého názoru výrazně zvýšit oblibu těchto procesorů. Intel, který se svým Itaniem láme nad 32bitovými programy hůl, prohlašuje x86-64 za „plýtvání časem a silikonem“; a druhou stranu ovšem prosákly zprávy, že pro jistotu vyvíjí tajně totéž pod kódovým názvem Yamhill, aby se později podle (ne)úspěchu AMD rozhodl, zda tuto technologii použije. Pokud s ní za těchto okolností skutečně přijde, bude to od něj vyžadovat argumentaci hodnou našich předních politiků :-).

Zdroje: AnandTech, ProCa



První Athlon XP s 333MHz FSB: 2800+
S tím, jak Intel vytrvale šlape do pedálů, začíná firma AMD v souboji o nejrychlejší procesor pomalu ztrácet dech. Ve snaze o udržení kroku se uchyluje k marketingové metodě, která se při častém používání může dobrému jménu AMD nepříjemně vymstít: oficiální uvádění výrobků na trh bez toho, že by byla skutečně rozjeta jejich hromadná výroba. To byl případ Athlonů XP 2400+ a 2600+ uvedených v srpnu (je říjen – vidíte je někde v obchodech?) a bohužel je to i případ procesoru Athlon XP 2800+, který jako první v dějinách AMD pracuje s 333MHz systémovou sběrnicí.

Nový Athlon je založen na jádru Thoroughbred-B a jeho skutečná frekvence činí 2,25 GHz. Ze současných čipsetů podporují 333MHz FSB oficiálně nForce2 od NVIDIE a VIA KT400, ale lze očekávat, že tento kmitočet bude bez problémů dosažitelný i na řadě základních desek se staršími čipsety. Při použití pamětí DDR333 mohou systémová a paměťová sběrnice běžet synchronně, což se projeví snížením latence – procesor nečeká na paměť a vice versa. Toto snížení latence se ukazuje jako významné: například systém s čipsetem nForce2 je při osazení stejným procesorem rychlejší se synchronně běžícími paměťmi DDR333 než s asynchronně běžícími DDR400.

Výkonově se Athlon XP 2800+ řadí do skupiny kolem Pentia 4 2,66 a 2,8 GHz: je-li posazen do sedla momentálně nejrychlejšího koně, tj. čipsetu nForce2, ve většině her (samozřejmě kromě quakovských enginů :-) nad konkurencí od Intelu vítězí. S konečným hodnocením (ne)výhodnosti jeho koupě však budeme muset počkat do doby, než bude běžně k dostání – a to bohužel ještě nějaký ten měsíc potrvá.

3DMark2001SE

Zdroje: Tom's Hardware Guide, AnandTech


Témata: Intel, software