Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: ATI CrossFire přichází

  12:00aktualizováno  3. listopadu 9:53
ATI oficiálně představila CrossFire - obdobu SLI *** MSI RX 800 Geminium VIII – Karta pro AGP i PCI Express *** Yahoo! bude muset platit

ATI oficiálně představila CrossFire - obdobu SLIHW minutky
Když nVidia oprášila starou technologii SLI, která propojuje karty za účelem získání většího výkonu, sklidila nečekaný úspěch. A to i přesto, že SLI má několik chyb. Pro využití této kombinace dvou grafických karet musíte mít karty postavené na stejném grafickém čipu a nejlépe od stejného výrobce. Dále se počítaný obraz rozděluje pouze na dvě části. Navíc, když chcete SLI využívat, musí mít hra zápis v ovladačích grafické karty, aby byl obraz renderovaný správně. U nových her nebývá problém, ovšem u starších můžete narazit na gamesku, kterou si se SLI nezahrajete.
Dlouho se spekulovalo, jak odpoví ATI. Ze začátku ATI prohlašovala, že tohle řešení je naprosto zbytečné. Ovšem když viděla, jaký úspěch s ním sklízí nVidia, rozhodla se, že vymyslí ještě něco lepšího. Tohle řešení bylo konečně světu představeno v úterý na veletrhu Computex.
ATI CrossFire umožňuje spolupracovat neomezenému počtu grafických karet od ATI. Pouze hlavní karta musí být Radeon X850 CrossFire Edition. Další karty mohou být jakéhokoliv typu, musí být ovšem určeny pro sběrnici PCI Express. Při renderování obrazu master karta rozdělí obraz na šachovnici a ostatním kartám určí, které šachovnice mají počítat. Samozřejmě master karta renderuje obraz také. Poté, co slave karty kousky obrázku vyrenderují, pošlou je pomocí sběrnice PCI Express do frame bufferu hlavní kartě. Není tak nutné využít SLI můstky, jak to vyžaduje nVidia.
Trošku zamrzí nutnost osadit tyto karty do základní desky, která bude založena na čipsetu ATI Radeon Xpress 200 CrossFire Edition. Ten je podle vyjádření ATI navržen tak, aby byl schopen správně směrovat data mezi kartami a zároveň nevytvářel prodlevy, které by se mohly projevit trháním obrazu.
Samozřejmě při představení nechybělo plno různých prohlášení, která měla všechny přesvědčit, jak moc je nové řešení lepší než konkurenční. Například Petrer Edinger z ATI prohlásil: „ATI CrossFire poskytuje zcele bez výjimky ten nejlepší herní zážitek dneška. Nabízí také nejkompatibilnější a nejflexibilnější multi-GPU platformu, která uživateli nabízí nejvíce voleb a nastavení jak zvýšit výkon nebo vizuální kvalitu. CrossFire automaticky zajistí lepší vzhled i rychlejší chod."
Prohlášení jsou to sice pěkná, ovšem bude záležet hlavně na celkovém výkonu tohoto řešení. První kousky by se recenzentům měly pod ruce dostat až v průběhu letošního července.

MSI RX 800 Geminium VIII – Karta pro AGP i PCI ExpressHW minutky
Chcete si koupit novou grafickou kartu a využíváte základní desku se slotem AGP, kterou budete chtít časem vyměnit za modernější motheboard s PCI Express? Velkým problémem je právě grafická karta. Na trhu jsou sice k dispozici karty pro AGP i PCI Express, ovšem karta je navržena vždy pouze pro jednu sběrnici.
To se nyní rozhodla změnit firma MSI, která na Computexu představila návrh grafické karty MSI RX 800 Geminium VIII. Podle představ MSI si koupíte grafickou kartu a zasadíte ji do AGP portu. A když budete upgradovat, tak pouze kartu otočíte. Zní to šíleně? Karta má na jedné straně rozhraní PCI Express a na druhé klasické AGP.
Karta je založena na čipu R430. Měla by se prodávat ve verzi s 128 i 256 MB grafické paměti. Kvůli otáčení karty na ní nenajdete žádný výstup na monitor, pouze dva kabely, které vedou na klasický bracket, na kterém jsou ony konektory pro připojení monitorů.
Je příjemné vidět, že ne všechny firmy se snaží hromadně migrovat na platformu PCI Express. MSI vám touto kartou dává možnost pořídit si výkonnou grafickou kartu bez nutnosti výměny půlky PC. Pochybuji ovšem, že by to dělala pro radost uživatelů. Spíše si udělala průzkum a zjistila, co na trhu chybí. Doufejme, že podobnou kartu brzy představí i konkurence, aby její cena byla co nejnižší.

Yahoo! bude muset platit
Minule jsme vás informovali o případu, kdy žena zažalovala Yahoo! za nesmazání profilu na tomto portálu. Ten vytvořil její bývalý přítel a k jeho zpestření použil fotografie své bývalé přítelkyně. Ta nyní oznámila, že podala žalobu na Yahoo! za nesmazání tohoto profilu, čímž jí byly způsobeny psychické i společenské újmy. Minule jsem ještě připojil spekulaci, že žena bude požadovat odškodné. A také se tak stalo. Po Yahoo! požaduje přesně 3 miliony dolarů za zmíněnou újmu. Inu, Amerika je divná země......

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life, The Inquirer

Autor:Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Dosáhl maximální úrovně ve střílečce Call of Duty jen pomocí nožů

Call of Duty

Lidé se u počítačových her baví různými způsoby. Hráče s přezdívkou TheseKnivesOnly baví hrát střílečky bez toho, aby...

Ubisoft cenzuruje nahé sochy ve výukovém módu Assassin’s Creed: Origins

Cenzura v Assassin’s Creed: Origins

Až příliš puritánsky se zachovali autoři hry Assassin’s Creed: Origins. V jinak historicky přesné hře totiž...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz