Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: ATI CrossFire prolomeno

  12:00aktualizováno  3. listopadu 9:42
ATI CrossFire prolomeno *** Zavřete oči, Socket A odchází *** Hotmail brzy v novém *** Trojský kůň se maskuje za info z teroristických útoků *** Microsoft vyplatí odměny za dopadení tvůrce Sasseru

ATI CrossFire prolomeno
Když nVidia uvedla řešení SLI, ATI neměla dlouho čím odpovědět. Po téměř roce uvedla ATI technologii CrossFire, která je přímou reakcí na konkurenční SLI. V několika aspektech SLI i překonává. Pro použití CrossFire nepotřebujete žádný SLI můstek. Můžete také použít libovolné grafické karty postavené na různých čipech od ATI. Jedinou podmínkou je, že musíte použít základní desku s čipsetem ATI CrossFire a jedna grafická karta musí být z tzv. CrossFire Edition. Tato karta je ovšem dražší než klasická a obsahuje navíc pouze jeden čip, tzv. Compositing Engine.
Původně se myslelo, že tento čip rozděluje scénu pro jednotlivé karty. Chytří redaktoři ze zahraničních webů ovšem zjistili, že tento čip se stará pouze o kvalitní výstupní obraz a tak pouze komunikuje s frame bufferem a zajišťuje kvalitní složení obrazu ze segmentů, které dodají jednotlivé karty. Díky tomu usoudili, že pro funkci CrossFire není potřeba karta CrossFire Edition. A tak se redaktoři se serveru HKEPC rozhodli rozchodit řešení CrossFire i bez Master karty.
Po měsíci testování, upravování ovladačů a BIOSů základních karet se povedlo rozchodit CrossFire i bez Master karty. A to dokonce i na modelu X300 s Hyper Memory. Při testování dvou takto upravených karet bylo dosaženo stejného FPS, jako při zapojení pomocí Master a Slave karty.
Ovšem kvůli chybějícímu Compositing Engine je obraz většinou rozpadlý. Podle autorů tohoto řešení nebude možné Compositing Engine softwarově simulovat. I když, je možné, že podobné řešení se objeví.

Zavřete oči, Socket A odchází
Po pěti letech se s námi rozloučil Socket A, který stál na počátku úspěchů společnosti AMD. Od pondělí byla totiž ukončena výroba veškerých procesorů, které byly na této platformě postaveny. Nyní se pouze čeká na doprodání skladových zásob.
Socket A se poprvé představil s procesorem AMD Duron. Poté byl do tohoto socketu posazen procesor Athlon a následně veleúspěšný Athlon XP. Poslední dobou pro něj byly navrženy i Semprony, které ovšem postupně migrovali na jiný socket.
Nezbývá než zamáčknout slzu v oku a upřít zrak k novému socketu 939.

Hotmail brzy v novém
Kdysi dávno koupil Microsoft freemailovou službu Hotmail a integroval ji do svého portálu. Příkladem budiž identifikace Passport.com nebo provázanost s MSN Messengerem. Od doby kdy Microsoft Hotmail koupil ovšem nevěnoval příliš pozornost jeho rozšíření a nabízení nových služeb. Nyní se konečně probudil z letargie a připravuje nové rozhraní s krycím názvem Kahuna, které se nachází ve stádiu betatestingu.
Mezi hlavní přednosti nového rozhraní patří přepracované uživatelské rozhraní, automatické obnovování inboxu, náhledy na obsahy zpráv bez nutnosti otevřít je a okamžitá možnost odpovědi bez nutnosti opustit okno, ve kterém je zobrazena doručená zpráva.
Podle neoficiálních informací se betatesting blíží ke konci a pro uživatele by mělo bát přístupné již brzy.

Trojský kůň se maskuje za info z teroristických útoků
Internetem se začal šířit nový druh trojského koně, který sází na tzv. sociální inženýrství. Pokud dostanete mail, který slibuje video z teroristických útoků v Londýně, jedná se pravděpodobně o vir. Adresa odesílatele bývá falšovaná za adresy zpravodajského serveru CNN.

Microsoft vyplatí odměny za dopadení tvůrce Sasseru
Pamatujete si ještě na květen 2004, kdy se vám začal sám vypínat počítač? Měl sice tolik slušnosti, že vám oznámil, že se vypne až za minutu, ovšem když vám to udělal několikrát do hodiny, tak hrozilo prohození počítače oknem.
Tohle měl na svědomí červ Sasser, která se šířil bezpečnostní dírou v systémech Windows 2000/XP. Červ se navíc rozšířil raketovou rychlostí, a tak se Microsoft rozhodl vypsat „lov“ na programátora červa Sasser. Každému, kdo poskytne informaci k dopadení programátora, dostane od Microsoft finanční odměnu.
Sven Jashan byl za naprogramování viru odsouzen minulý týden a teď přišla řada na Microsoft. Za spoluúčast při honbě na programátora vyplatí přes 6 milionů korun. Není ovšem známo, kolik lidí si tuto sumu rozdělí.

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life 

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz