Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: ATI R520 bude mít ""jen"" 16 pipelines

  12:01aktualizováno  3. listopadu 9:21
Zklamání od ATI - R520 dostal pouze 16pipelines a Intel chce integrovat část čipsetu na procesor. V neděli se rozhořel boj o reality show - hoří stejný boj i na internetu?

ATI R520 bude mít „jen“ 16 pipelines
To čemu řada lidí nechtěla věřit, je oficiálně potvrzeno. Bublina kolem nového grafického čipu s označením R520 od ATI nebude mít ani 32 ani 24pipelines, jak slibovaly zprávy povalující se na internetu. Skutečnost je taková, že R520 bude mít „pouze“ 16pipelines. Menší útěchou může být, že čip bude taktován na 700MHz, high-end karty budou mít takt přes 750MHz.
Jedná se o trochu zarážející zprávu. Čip byl několikrát odložen z důvodu migrace na novou výrobní technologii. Tato migrace se ATI příliš nepovedla a výroba měla velmi malou výtěžnost. V té době již nVidia uvedla svou G70 a bylo jasné, že ATI musí překvapit brutálním výkonem, protože nVidia začala dobývat high-end trh. R520 se vrátil na rýsovací prkna, aby se zvedla výtěžnost. Bohužel neúspěšně. Proto byla podstatná část redesignovaná podruhé. V té době muselo být ATI jasné, že musí na trh přinést něco neuvěřitelného, jinak bude v high-end segmentu druhá za nVidií. Při druhém redesignu mohla ATI pár pipelines přidat – zajistila by si vyšší výkon čipu.
Na druhou stranu mají mít pipelines novou, výkonnější architekturu. A frekvence 700MHz slibuje také zajímavé výkony. Ovšem frekvence není vše, takže nová architektura bude muset nabízet opravdu řadu vylepšení. Na druhou stranu nVidia v čipu G70 také pozměnila architekturu pipelines. A výkon se dostavil. Nicméně ATI slibuje, že R520 bude 3x výkonnější než Radeon X800XT. Inu uvidíme, zda slib dodrží.
Abych nebyl pouze skeptický – ATI se v poslední době daří a nutno říct, že zatím vždy překvapila. Je brzo dělat nějaké závěry, počkejme na první testy.
Více pipelines by mohl přinést čip R580, který bude ovšem uveden až na jaře v roce 2006.

NorthBridge na procesoru
Na Intel Developer Forum Intel představil svou vizi přemístit NorthBrigde ze základní desky na procesor. Nejedná se o přímou integraci do samotného čipu procesoru, nýbrž o umístění na destičku, do které je procesor usazen. Kromě NorthBridge je v čipu usazen i regulátor napětí pro procesor.
Důvod je jednoduchý – zrychlí se komunikace mezi procesorem a NorthBridge. V NorthBridge umístěném na procesoru bude navíc integrován kompletní grafický čip. Zde je výhoda v tom, že čip bude kvalitně chlazen chladičem procesoru. Nemusíte se ovšem obávat, že by tento integrovaný grafický čip rapidně zvedal teplotu procesoru a vyžadoval použití výkonnějšího chladiče. Integrované čipy mají malou integraci a velmi malý výkon – tudíž mají minimální ztrátové teplo. Nutno dodat, že na tomto čipu si příliš nezahrajete.
Přemístění regulátoru napětí má zkrátit reakční čas potřebný pro změnu napětí – Intel podotkl, že regulátory umístěné na základní desce a mají dlouhou reakční dobu a nestačí procesoru měnit napětí podle potřeby.
Jedná se o velmi zajímavý koncept, na trhu by se měl objevit začátkem roku 2006.

Reality show hýbou českým internetem
V neděli se v televizi střetly dvě konkurenční reality show – VyVolení a BigBrother. Nechám stranou veškeré hodnocení samotných soutěžících, protože nejsem šmírák a tak obě dvě show ignoruji ;). Je ovšem zajímavé, jak se snaží obě show útočit na internetu.
Když spustili web VyVolených na adrese vyvoleni.centrum.cz, tak si řada lidí stěžovala na chybějící webové kamery. Prima slibuje, že od 1. září budou. Není se čemu divit, start byl posunut a současný web byl vytvořen za 4dny (reference z Adventures – výrobce webu). I bez web camů byl ovšem web za několik hodin od spuštění přetížený a prakticky nepoužitelný – tento problém je již vyřešen, nicméně jsem byl překvapen, že Centrum jako provozovatel webu nebylo na tohle připraveno – vysoký zájem se dal očekávat a navíc – Centrum má dostatek serverů, takže to šlo vyřešit během dvou hodin.
Návštěvnost VyVolených se počítá do návštěvnosti portálu Centrum – podle údajů z Net Monitoru je nárůst od spuštění VyVolených přes 100 000 unikátních čtenářů denně.
Na stranu webu VyVolených se dá připsat velká snaha o optimalizaci – kód je navíc validní. A hlavně – na webu nejsou reklamní bannery.

Velký Bratr spustil web včera ve večerních hodinách ve spolupráci s portálem Seznam. Hned od začátku nabízí stream z web camů. Občas byl ovšem problém se připojit – bylo vidět přetížení. V době psaní článku nebyl na stránkách BigBrother umístěn měřící kód. Těžko tedy odhadnout návštěvnost. Nicméně bude zřejmě větší, Seznam jako nejnavštěvovanější portál je dobrý partnerem – už kvůli reklamě.
Po designové stránce nepřinesl nic nového – vychází z „nováckého“ designu. Navíc je na něm reklama. Načítání rovněž prodlužuje Flash, který je tvořen vloženým videem, které nabádá ke kliknutí a připojení na web cam. Je hodně využíváno obrázků, které načítání neurychlují.
Díky měřícímu kódu chybí informace o návštěvnosti – díky spolupráci se Seznamem se ovšem bude jednat přes 150 000 unikátních čtenářů, možná víc. Navíc poté co Nova olinkovala stránky na BigBrother, prezentace se stala na dvě hodiny nedostupnou. Perličkou je, že adresu uvedla s opačným lomítkem ;).

Osobně jsem očekával při spuštění vyvoleni.centrum.cz a www.seznam.cz/bigbrother zvýšený průtok českým internetovým uzlem NIX. Nárůst se ovšem nekoná – streamy, které by tvořily velkou část datového toku jsou na BogBrother zpoplatněné a Prima prý také zvažuje zavadení zpoplatnění po spuštění streamu. U VyVolených by se to dalo pochopit – web je bez reklam, Nova ovšem na Web nasadila reklamu, která by provoz streamu zaplatila.

Pokud vás zajímá více, podívejte se na iDNES Revue.

Zdroje: Tom´s Hardware, NetMonitor

Autor:


Témata: Developer, Intel

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz