Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: ATI Radeon 9500 Pro

  12:00aktualizováno  12:23
Před měsícem firma ATI zveřejnila svůj záměr zaútočit do vyšších sfér středního proudu grafických karet, a to prostřednictvím Radeonu 9500 Pro. Nyní přichází nový Radeon do distribuce a počátkem prosince bychom ho měli zaregistrovat na pultech. || Americký výrobce pamětí Micron obviňuje korejskou vládu, že dotuje Samsung a Hynix.

NVIDIA ztrácí opět kus půdy pod nohama
Je tomu již měsíc, co firma ATI ohlásila záměr vrhnout na trh středněproudý derivát svého nejsilnějšího grafického jádra R300 – Radeon 9500 Pro. Tenkrát jsme vás informovali o výsledcích benchmarků dostupných vzorků a načrtli základní technické parametry nových Radeonů. Nyní přichází doba, kdy ATI začíná tyto čipy a na nich založené karty hromadně distribuovat, aby byly počátkem prosince k dispozici koupěchtivým zákazníkům. Jistě nebude bez zajímavosti se podívat, zda a jak se změnila podoba a výkon výsledné grafické karty.

Po konstrukční stránce zaznamenáme jednak výraznou změnu rozvržení jednotlivých komponent na desce plošných spojů (první vzorky používaly layout převzatý z Radeonů 9700) a jednak nahrazení původních pamětí Samsung paměťmi Hynix. Samsung v oblasti pamětí sám sebe staví do podobné pozice jako ASUS mezi základními deskami, takže ATI do levnější karty pravděpodobně lépe cenově vyhověl další korejský tygřík Hynix (podle tvrzení amerického Micronu je to s ním ovšem špatné – viz další minutka). Co se týče softwaru, ovladače Catalyst mezitím dospěly do verze 2.4 a nový Radeon s nimi dosahuje o něco lepších výsledků než před měsícem. Nyní se podívejme, jak vypadají benchmarky finálního produktu na sestavě s Pentiem 4 2,8 GHz, základní deskou Intel D850EMV2 a 512 MB paměti RIMM PC1066.

UT2003

Vidíme, že si definitivní verze Radeonu 9500 Pro s novými ovladači příjemně poskočila kupředu a zařadila se těsně za momentálně nejrychlejší kartu NVIDIE, GeForce4 Ti 4600. To je také pozice, kam bychom mohli s jistou drobnou dávkou nepřesnosti Radeon 9500 Pro výkonnostně zařadit. Novinka od ATI má ovšem nad vlajkovou lodí NVIDIE prakticky vždy navrch, pokud zapneme anizotropické filtrování a antialiasing. Vezmeme-li v úvahu, že Radeon 9500 Pro je marketingově cílen na GeForce4 Ti 4200, nad nímž funkčně i výkonnostně jasně dominuje, musíme konstatovat, že firma ATI má zdárně zaděláno na to, aby NVIDII ukousla další kus půdy pod nohama. Cenově bude nový Radeon sice položen zpočátku o něco výš než zmíněné GeForce4 Ti 4200, ale kvalitativnímu rozdílu mezi nimi to minimálně odpovídá. „Vyšší střední proud“ grafických karet má od nynějška nového favorita.

Zdroje: AnandTech, FiringSquadHynix stojí před bankrotem?
Americké ministerstvo obchodu minulý čtvrtek souhlasilo s tím, že přezkoumá obvinění vznesená společností Micron na adresu korejských výrobců pamětí HynixSamsung. Podle Micronu jihokorejská vláda nepřípustně dotuje výrobu pamětí DRAM ve výše uvedených firmách. Micron již počátkem tohoto měsíce inicioval petici požadující odvetná cla proti výrobkům Hynixu a Samsungu, ve které se uvádí, že tyto firmy dostaly během roku 2001 a za prvních šest měsíců roku 2002 od své vlády nelegální subvenci ve výši 11,86 miliardy dolarů. Korejská vláda i zmíněné firmy sice obvinění popřely, ale nebyly schopny americké ministerstvo obchodu přesvědčit, aby nezahajovalo své vyšetřování.

Ministerstvo hodlá přezkoumat, zda korejská vláda nedala bankám, které vlastní, pokyn, aby poskytly Hynixu další úvěry. Do věci je už zapojena i Mezinárodní obchodní komise, před kterou prezident Micronu Steve Appleton minulý týden prohlásil, že Hynix je v podstatě před bankrotem, a že „Korea si chce zachovat svůj podíl na trhu s paměťmi DRAM bez ohledu na to, kolik to bude stát“. Že by korejské firmy skutečně nebyly bez intervencí státu konkurenceschopné? Kdo ví.

Zdroje: EBN

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz