Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: Baterie nabité za 60 sekund

  12:00aktualizováno  23. března 2006 8:38
Google zvětšuje G-mail *** Paměti XDR od Toshiby *** Baterie nabité za 60 sekund *** Ukončení výroby procesorů Intel Celeron 2,5-2,8GHz *** Sapphire Ultimate X800XL

Google zvětšuje G-mail
Vypadalo to, že Google také slaví Apríl. Nejprve přišla zpráva o tom, že byla navýšena kapacita e-mailové schránky a že kapacita bude dále růst. Osobně jsem to bral jako milý žertík, ovšem Google skutečně zvětšil svou schránku. Nejprve na 1932 MB a v neděli na 2050 MB. Stal se tak prvním freemailem, který nabízí kapacitu e-mail schránky přes 2GB.
Pokud ovšem chcete mailových služeb Google využívat, musí vás někdo autorizovat. Takže zalovte v paměti a zavzpomínejte, kdo má mail na Google a jak byste ho potěšili, aby vás autorizoval. Pokud vám ovšem stačí „pouze“ 1GB místa, můžete využít například český Seznam.

Paměti XDR od ToshibyHW minutky
Na rychlosti paměťového systému záleží celkový výkon počítače. Nejlepším příkladem jsou grafické karty. Pokud si ovšem myslíte, že dnes používané GDDR paměti nabízejí brutální přenosové rychlosti, tak jste zřejmě neslyšeli o nových čipech s označením XDR.
Čipy XDR vyvinula společnost Rambus a hlavní uplatnění nyní tato ultrarychlá technologie najde ve spojení s procesorem Cell v herní konzoli Sony PlayStation3. Rambus ovšem sám čipy nevyrábí, prodává pouze licence ostatním výrobcům. Možná mu to přináší i větší zisky, než kdyby paměti vyráběl sám, ovšem tuto informaci nikdy nepotvrdil. Licenci na paměťové čipy XDR jako první zakoupila Toshiba, která v Tokiu představila funkční vzorky těchto čipů.
Paměťové moduly od Toshiby mají prozatím kapacitu 512 MB a pracují na frekvenci 6,4GHz při napětí 1,8V. Při jediném pracovním cyklu jsou schopné přenést až osm informací. Díky tomu jsou 4x rychlejší než paměti GDDR používané v high-end grafických kartách a 12x rychlejší něž moduly DDR II taktované na frekvenci 533MHz.
S použitím se nejprve počítá u herní konzole PS3 a ve výkonných clusterech a pracovních stanicích, kde je nutné přenést velké množství dat s minimální prodlevou. Časem by se technologie XDR měla dostat i do klasických PC.

Baterie nabité za 60 sekundHW minutky
Toshiba oznámila, že její inženýři zkonstruovali baterii, která k nabití potřebuje 60 sekund. Za tuto dobu se nabije na 80%, ovšem plné nabití by nemělo trvat déle než dvě minuty. Toshiba tak pokořila rekord v rychlost nabíjení, který dosud držela společnost Varta s modelem I-C3, kterému k plnému nabití stačí 15 minut.
Technologie vychází z klasických Lithium-Iontových článků, Toshiba ovšem nechce prozradit, jak se jí povedlo zkrátit nabíjecí čas na pouhou minutu. Tyto baterie mají i další zajímavou vlastnost. Jsou schopné pracovat až v -40 stupních Celsia. Životnost baterií není prozatím známa, ovšem dle prohlášení Toshiby by články měly zvládnou tisíce a možní i desetitisíce nabíjecích cyklů.
Hlavní využití těchto baterií vidí Toshiba v extrémních podmínkách a pohrává si také s myšlenkou využít své nové články k pohonu aut s elektromotory.

Ukončení výroby procesorů Intel Celeron 2,5-2,8GHz
Poté, co se Intel rozhodl nedávno ukončit produkci procesoru Intel Pentium 4 Exteme Edition pro socket 478, oznámil nyní i konec produkce procesorů Celeron s frekvencí 2,5 – 2,8 GHz pro socket FC-PGA2.
Prodejci si mohou tyto procesory u Intelu objednat do 22. července 2005. Procesory objednané před tímto datem budou dodány do 24. května 2006 v případě samostatných procesorů a 21. října u procesorů prodávaných v balení BOX.

Sapphire Ultimate X800XLHW minutky
Také se vám nelíbí hluk linoucí se z počítače, který neustále ruší temnou atmosféru hororového DOOMa III? Jedním z hlavních zdrojů hluku v počítači je chladící systém grafické karty. Současné čipy hřejí pořád víc a víc a k jejich uchlazení je potřeba pořádný proud vzduchu produkovaný vysokootáčkovým větrákem, který zvukem připomíná cirkulárku.
Společnost Sapphire proslula hlavně výrobou grafických karet postavených na čipech ATI, které mají vlastní návrh PCB a tiché chlazení. Nový model s označením Ultimate X800XL je toho jasným důkazem. Grafický čip je obalen pořádným kusem mědi, na kterém je nízkootáčkový větrák s velkým průměrem. Ten zajišťuje dostatečnou cirkulaci vzduchu okolo heatsinku a zároveň je téměř neslyšný.
Karta je z výroby taktována na 400MHz pro jádro a 490MHz pro paměti GDDR3. Samozřejmě v balení nechybí prográmek Redline, ve kterém si můžete s frekvencemi pěkně pohrát.

Zdreje: Digit-Life, Tom´s Hardware

Autor:Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

KOMENTÁŘ: Historická tematika boduje, proč je jí ve hrách tak málo?

Kingdom Come: Deliverance

Na české hře Kingdom Come: Deliverance je dobře vidět, že historická témata a dobová autentičnost nejsou hráčům cizí. A...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz