HW minutky: Celeron 1200 má ambice

  • 489
Dlouho již tomu, co bylo možné označit Celeron za nejlepší volbu pro spořivé hráče. Na trochu lepší časy se blýsklo Celeronem 800 přetaktovatelným na 1064 MHz, ale skutečné oživení přináší až nyní uvedený Celeron 1200 postavený na jádře Tualatin. || Síťová firma Novell žaluje Microsoft za jeho „cereální“ reklamu.

Intel rozdal karty znovu a lépe aneb Celeron se vrací na scénu
AMD nám před několika dny přineslo nový Duron s frekvencí 1100 MHz a Intel včera kontroval Celeronem běžícím na kmitočtu 1200 MHz, čímž se po dlouhé době ujal megahertzového vedení i v oblasti levných procesorů. Na první pohled by se mohlo zdát, že to je na tom jediný zajímavý fakt, ale zdaleka tomu tak není. Celeron 1200 je totiž prvním z řady Celeronů nové generace, které jsou založeny na 0,13mikronovém jádru Tualatin – toto jádro je schopno dobře zvládnout frekvence kolem 1,5 GHz. Overclockerům už jistě nemusím říkat více, abych probudil jejich zvědavost. Duron 1100 je také založen na relativně novém jádře jménem Morgan (debutovalo u Duronu 1000), toto jádro je však pouze malým vylepšením svého předchůdce a hlavně je vyráběno stejnou, tedy 0,18mikronovou technologií. I když má tedy Morgan o něco nižší spotřebu než starý Spitfire, frekvenčně se dostane výš jen nepatrně.

Intel se rozhodl, že pro souboj s Durony musí Celeronům přece jen trochu přilepšit, a tak model 1200 nemá jen nové jádro, ale oproti svým předchůdcům také dvakrát větší cache L2 (256 KB) a na jeho čipu sedí kryt, který zabraňuje poškození a umožňuje efektivnější „vsakování“ vyzařovaného tepla do chladiče. Cache L1 však bohužel zůstala miniaturní (32 KB – Duron má 128 KB) a frekvence FSB je stále pouhých 100 MHz. Po stránce podporovaných instrukcí je nový Duron nadmnožinou Celeronu: má navíc svoje 3DNow! a 3DNow! Professional. Je samozřejmě otázka, nakolik si AMD zajistí u softwarových firem podporu těchto proprietárních instrukčních sad – spíše se zdá, že jejich význam bude upadat, protože firma AMD do jádra Morgan začlenila podporu SSE a od Intelu si licencovala SSE2.

3DMark2001

Výkon, to je to co nás zajímá, a chlapci z THG proti sobě tyto dva levné šampióny postavili (základními deskami byly u Celeronu ASUS TUSL2-C s čipsetem i815EPT a u Duronu Gigabyte GA-7DX s AMD 760). Na nominálních frekvencích nedošlo k žádnému překvapení: Duron 1100 byl v hrách o pár procent lepší, Celeronu 1200 zase o trošku lépe svědčily některé kancelářské aplikace. Tohle by většinu z hráčské komunity asi ke koupi Celeronu nepřimělo, obzvlášť přihlédneme-li k cenám (Duron: 102 dolarů, Celeron: 125 dolarů). Je tu však onen trumf, o kterém jsem se zmiňoval na začátku: přetaktovatelnost. Na THG vyhnali nového Celerona bez problémů na 1500 MHz (12x125), zatímco Duron snesl pouhých 1250; na těchto frekvencích pak Celeron ve všech disciplínách zvítězil. Bohužel se ho nepodařilo rozběhnout na 133MHz FSB (výsledná frekvence by činila 1600 MHz), kde by byly frekvence AGP a PCI v normálu a nehrozilo by selhávání přídavných karet.

Co se týče poměru cena/výkon, je u vlády stále Duron, ale pro overclockery už zdaleka ne tak suverénně jako dřív. Příznivci intelovských řešení mají zase jistý důvod k radosti, i když musí mít na paměti, že Celeron 1200 vyžaduje nové základní desky s podporou procesorů založených na jádře Tualatin, a že pro něj narozdíl od Duronu zatím neexistuje platforma s paměťmi DDR.

Zdroje: Tom’s Hardware Guide, Intel, AMD



Novell žaluje Microsoft za „pohřbívací“ reklamu
Toto pondělí podala firma Novel, kdysi pyšný majitel zdaleka nejrozšířenějšího síťového operačního systému pro počítače PC, žalobu na společnost Microsoft, a to za „falešné a zavádějící výroky o Novellu a jeho produktech porušující státní a federální zákony“. Kde je příčina? Microsoft údajně rozeslal zákazníkům Novellu po celých Spojených státech reklamu ve formě balíčku cereálií, na němž bylo mj. napsáno: „Jaká je doba použitelnosti platformy NetWare? Po svém nedávném sloučení s firmou Cambridge Technology Partners se Novell začíná zaměřovat z vývoje softwaru na konzultační služby. Jste ponecháváni s vaší serverovou platformou bez plné podpory jejího výrobce. Vzhledem k jejímu rychlému zastarávání to znamená zvyšující se náklady na časově náročnou modernizaci.“

Novell samozřejmě tyto výroky ve svém tiskovém prohlášení ostře odmítá a požaduje, aby Microsoft danou reklamu stáhl a rozeslal jeho zákazníkům informace uvádějící věci na pravou míru. Kromě toho by měl Novellu zaplatit blíže nespecifikované odškodné. Microsoft se zřejmě snaží odradit zákazníky od koupě nového NetWaru 6, ovšem tento způsob přesvědčování se jeví býti poněkud zákeřným.

Zdroj: Novell