Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: domácí kopírování DVD

  12:00aktualizováno  30. října 11:40
AMD sází většinu své budoucnosti na procesory s architekturou x86-64, tedy procesory s jádry ClawHammer a SledgeHammer. Proto nyní otevírá AMD Developer Center a zpřístupňuje podrobnou dokumentaci x86-64. || Příští týden přichází na trh první komerční program pro kopírování DVD pomocí PC.

AMD Developer Center: umetání cesty Hammerům
Chce-li AMD prosadit svoje procesory s jádrem SledgeHammer (serverové Opterony) a ClawHammer (budoucí Athlony), musí širokou komunitu softwarových i hardwarových vývojářů seznámit s možnostmi a nástrahami architektury x86-64 - architektury, která dané procesory činí zároveň 32bitovými i 64bitovými. Znamená to, že "staré" 32bitové programy by na nich měly běžet beze změny, ale zároveň bude otevřena cesta k provozování 64bitových operačních systémů a jejich aplikací. Přenos na 64bitový výpočetní model přináší v první řadě možnost adresovat velké množství operační paměti; v současné době se takovéto systémy uplatňují především při konstruování v automobilovém a leteckém průmyslu, vytváření filmových efektů, renderování náročných třírozměrných modelů a podobných aplikacích. Firma AMD počátkem tohoto týdne ohlásila několik dalších kroků k podpoře Hammerů.

Za prvé je pro všechny zájemce nyní volně ke stažení pětidílná technická dokumentace k architektuře x86-64 - najdeme zde příručky k systémovému i aplikačnímu programování nových procesorů a podrobný popis jejich instrukcí. Za druhé dostalo přes 150 partnerů AMD, kteří mají k dispozici počítač s procesorem Opteron, betaverzi SuSE Linuxu postaveného na x86-64, aby mohli vyvíjet linuxovské aplikace pro tuto platformu. Finální verze této linuxovské distribuce by měla být uvedena na trh současně s Athlony založenými na jádru ClawHammer, tj. v první polovině příštího roku. Za třetí firma otevřela ve svém sídle v kalifornském Sunnyvale AMD Developer Center, které nabízí partnerům AMD mj. konzultace s experty na problematiku 64bitového programového kódu, a to buď prostřednictvím Internetu nebo přímo.

Logo Opteron

Zdroj: AMDDVD X COPY - Hollywood čeká další rána
Volné kopírování a šíření hudby a videa je něco, co s rozmachem Internetu významně snižuje zisky mamutích "showbyznysových" společností. Není divu, že celý tento průmysl troubí na poplach, snaží se různými ochranami implementovanými na nosičích znepříjemnit kopírování a podává žaloby na firmy, které svými softwarovými produkty umožňují snadné sdílení souborů přes Internet. Nyní přichází další úder: firma 321 Studios příští týden uvede na trh první komerční program sloužící k dokonalému kopírování disků DVD: DVD X COPY. Stačí jakákoli vypalovačka vyhovující standardu DVD-R nebo DVD+R, 4 GB volného místa na pevném disku a můžete začít kopírovat.

Organizace MPAA (Motion Picture Association of America), která sdružuje největší výrobce filmů v USA, dosud na firmu 321 Studios nepodala žalobu - v jistém smyslu tomu bylo naopak. 321 Studios požádala preventivně soud, aby potvrdil, že spotřebitelé mají právo si vytvářet kopie produktů, které vlastní. Obecně se však právní kroky MPAA očekávají a dosavadní výsledky soudních procesů nasvědčují tomu, že filmoví giganti mají velké šance na úspěch. Prezident MPAA Jack Valenti v minulosti označil vypalovačky DVD za "nejnovější inkarnaci filmového pirátství", prezident 321 Studios Robert Moore to však samozřejmě vidí jinak. "Napster byl zcela evidentně prostředkem k výměně materiálu chráněného autorským zákonem. Náš produkt slouží k vytváření záložních kopií filmů, které již vlastníte. Máme pocit, že je to legální." Na druhou stranu Moore ovšem přiznává, že není možné softwarově rozlišit DVD z půjčovny od soukromě vlastněného DVD. "Naší pozicí je, že nepodporujeme kopírování vypůjčeného materiálu."

Zdroj: Yahoo

Autor:


Témata: Developer, Linux, Napster, Zisk

Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz