Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: emulace Xboxu na PC?

  12:00aktualizováno  12:05
VIA vyhrává nad Intelem soud za soudem – na rozuzlení kolem slavného čipsetu P4X266 je sice ještě brzy, ale starých obvinění se už skoro zbavila. || Xbox sotva spatřil pulty obchodů a už se zvídaví lidé úspěšně nabourávají do jeho vnitřností. Dočkáme se brzy emulátoru? || VIA obviňuje NVIDII, že obětovala kompatibilitu ve prospěch výkonu.

VIA vyhrála u soudu nad Intelem další kolo
Nejedná se sice o momentálně nejsledovanější soudní případ této dvojice, tj. záležitost kolem čipsetu VIA P4X266 & spol., ale naznačuje to trend, který lze pravděpodobně očekávat i u dalších kauz. Soudce v Severní Kalifornii vynesl minulou středu následující verdikt: v případu žaloby podané Intelem na firmu VIA v roce 1999 (údajné porušení patentových práv Intelu čipsetem, který VIA vyrobila pro procesory AMD) se VIA zprošťuje obvinění, protože před započetím prodeje daného čipsetu na půdě USA pozměnila jeho konstrukci tak, aby se zmíněného patentu nijak nedotýkala.

Jak jsme vás informovali před nedávnem, stejný soud již jednu ze tří patentových žalob Intelu, které ještě figurují v tomto případu, zamítl. Nyní tedy stejný osud potkal i druhou z nich a mluvčí Intelu se jen nechal ironicky slyšet, že „by ho nepřekvapilo“, kdyby VIA pozměnila design čipsetu tak, aby se mohla vypořádat i se třetí žalobou. Inu, svobodomyslná Amerika obžalobám tohoto druhu příliš nepřeje – kolega Rambus už by taky mohl vyprávět své... :-).

Zdroj: CNETBIOS z Xboxu ven aneb emulace se blíží...
Od uvedení konzole Xbox na trh uplynulo jen několik dní a už se nám blýská na emulační časy. Hardwarově a softwarově šikovní lidé se hned začerstva obuli do nejnovějšího výdobytku Microsoftu a jedním z výsledků jejich pionýrských snah je úspěšná extrakce kódu BIOSu. Massachusettský technologický institut, který je také dobře znám pod zkratkou MIT, již během minulých desetiletí opustila celá řada významných mozků počítačové branže; zdejší čínský učitel říkající si Bunnie, který na svoje stránky umístil podrobný popis a fotografie postupu, jak vyjmout čip ROM BIOS z Xboxu. Po této extrakci už je získání softwarového obsahu celkem maličkost...

Xbox ROM

Druhou věcí ovšem je, co si s tím kódem počít. Poznatky, které Bunnie učinil, svědčí o tom, že BIOS bude zašifrován (což bychom očekávali) a pravděpodobně i komprimován. Na první pohled překvapivější je fakt, že v 1 megabajtu flash ROM konzole Xbox jsou uloženy čtyři shodné 256kB bloky. Jedná se však zřejmě o bezpečnostní opatření proti chybě při budoucím flashování u zákazníka a zároveň o možnost uchování až tří starších verzí BIOSů pro případ, že by některé hry byly navázány na jejich specifické vlastnosti nepodporované novou verzí.

12 hodin po uveřejnění se Bunniemu telefonicky ozval Microsoft a varoval ho před zveřejněním získaného kódu BIOSu, takže případní zájemci si z jeho stránek kopii xboxího BIOSu nestáhnou. Pokud je ten proces ovšem skutečně tak jednoduchý, asi už bude touhle dobou na Internetu k zastižení jinde. Louskání zašifrovaných funkcí bude jistě intelektuálně velmi stimulující – jsem zvědav, kdy se dočkáme prvního alespoň částečně funkčního emulátoru Xboxu pro PC.

Zdroj: Russian Gaming WorldBičuje NVIDIA svoje čipy k vyššímu výkonu za cenu kompatibility?
NVIDIA si dává záležet na tom, aby nové verze jejích ovladačů Detonator nemohl nikdo označovat za nevýkonné. Podle serveru Inquirer si ovšem majitelé Windows XP stěžují u poslední verze 23.11 na problémy s kompatibilitou a stabilitu; zdroje z firmy VIA tvrdí, že výrobci základních desek jsou v tom nevinně a že za všechno může výkonnostní válka mezi společnostmi NVIDIA a ATI. Jeden z anonymních zaměstnanců firmy VIA se dokonce nechal slyšet, že ve způsobu, kterým NVIDIA vyvíjí ovladače, je „základní problém, a při vývoji tohoto ovladače se na kompatibilitu moc nehledělo“. I podle mých zkušeností s nejnovější řadou ovladačů Detonator je někde cosi shnilého – marně pátrám, co je v mém systému natolik zastaralého, že to NVIDIA obětovala ve prospěch výkonu... Vzhledem k tomu, že si stěžuje právě VIA, to jasně ukazuje směrem k čipsetu základní desky.

Zdroj: Inquirer

Autor:


Témata: BIOS, Intel, Microsoft, Xbox

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.Najdete na iDNES.cz