Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: GeForce4 Ti 4800

  12:00aktualizováno  5. listopadu 6:52
Hyperthreading je zajímavým prvkem, který se objeví v novém Pentiu 4 3 GHz. Názory na to, jestli bude stávající „jednovláknové“ programy akcelerovat nebo naopak zpomalovat, se ovšem různí... || NVIDIA odvádí pozornost od odkládaného NV30 a přichází se dvěma novými grafickými čipy. Radeon 9700 ovšem rozhodně nedostihnou.

Zpomaluje hyperthreading běh programů?
O tom, že hyperthreading (HT) bude brzy slavit ve stolních PC svoji premiéru, jsme vás informovali již v září: Intel na svém IDF ohlásil, že ještě před koncem roku vrhne na trh Pentium 4 3 GHz, které bude touto technologií vybaveno. HT však zatím nemá na růžích ustláno, ačkoli se bezpochyby jedná o krok správným směrem.

Již od dubna se prodávají pracovní stanice s hyperthreadujícím procesorem Xeon, ovšem někteří výrobci (například Hewlett-Packard nebo Dell) na svých produktech HT vypínají. Oficiálním zdůvodněním je to, že naprostá většina aplikací používaných v tomto segmentu trhu ještě této technologie nevyužívá, a uživatelé (pokud by si to přáli) mohou HT snadno zapnout. Nyní s příchodem nového Pentia 4 vyvstává otázka, zda u stolních počítačů nebude osud HT stejný, protože softwarové firmy s úpravami svých produktů pro HT nijak nespěchají.

Peter Glaskowsky, šéfredaktor časopisu The Microprocessor Report, přišel nedávno s jednoznačným tvrzením: „Pokud používáte singlethreadové aplikace, [hyperthreading] sníží váš výkon.“ Intel samozřejmě nesouhlasí a uvádí, že ačkoli malý počet aplikací by mohlo zaznamenat miniaturní pokles výkonnosti, „naprostá, naprostá většina aplikací“ bude pod Windows XP z HT těžit nebo jejich výkon zůstane nezměněn. Pro HT už byl optimalizován například známý Photoshop od Adobe a Intel se chlubí 25 až 30% nárůstem výkonu. Podobný užitek a zvýšenou stabilitu by měl údajně zaznamenat uživatel se dvěma současně běžícími aplikacemi. Zástupce Intelu prohlásil, že firma výrobcům stolních PC doporučuje, aby HT ve svých počítačích s Windows XP zapínali.

Jádro operačního systému Windows XP bylo optimalizováno pro HT a někteří analytici zde očekávají zlepšení výkonu i u non-HT aplikací. Glaskowski nicméně tvrdí, že i multithreadový systém může mít při běhu singlethreadových aplikací problémy: procesor musí při zpracování dvou vláken výpočtu dělit svoji cache a další zdroje, které má k dispozici. Historické příklady dle Glaskowského dokazují, že běžný (singlethreadový) software běží na počítačích se dvěma procesory hůře než na jednom procesoru.

Zdroj: ZDNetGeForce4 Ti 4800 – nikoli to, co bychom čekali
NVIDIA se stále chystá na svůj odvetný úder za onu porážku, kterou jí v podobě Radeonu 9700 nedávno uštědřila firma ATI. Na famózní čip NV30 si budeme muset nejspíš počkat až do příštího roku, i když něco bude (inu, už konečně musí být :-) k vidění tento měsíc na Comdexu v Las Vegas. Vánoce a Silvestra tedy NVIDIA letos „oslaví“ na druhém místě, což je pro mnoho ambiciózních hlav uvnitř společnosti jistě mohutným motivem k zamyšlení. Je ovšem třeba o sobě dávat vědět, takže po výkonnostním nakopnutí řady GeForce4 prostřednictvím ovladačů Detonator 40 přichází další, tentokrát marketingové kouzlo.

Podle zpráv, které ze stáje NVIDIE přinesl Anand, je vyvíjeno značné úsilí na odvedení pozornosti od odkládaného NV30 k čipům založeným na jádře NV28 – odrůdě NV25, která pracuje s rozhraním AGP 8x. Jak prokázaly benchmarky, výhody AGP 8x oproti AGP 4x jsou ve hrách (ale i jinde) zanedbatelné až nijaké. NVIDIA však kolem číslovky 8 hodlá otočit mnoho ze své reklamní kampaně a uchýlila se ke kroku, který je zajímavý opravdu jen z marketingového hlediska. Stejně jako před časem uvedla na trh GeForce4 Ti 4200-8X, plánovala nyní uvést GeForce4 Ti 4600-8X. Hádejte, co filutové vymysleli... 4600-8X nebude, a místo něj se vylíhne GeForce4 Ti 4800. A aby toho nebylo dost, přijde ještě další „dobře znějící novinka“: GeForce4 Ti 4800 SE, což není nic jiného než před časem zrušené GeForce4 Ti 4400 s podporou AGP 8x. No a vida, vypadá to, jako bychom tady místo prostého přidání nevýznamné podpory AGP 8x ke stávajícím kartám měli dvě supervýkonné novinky... Miluji marketing :-).

Zdroj: AnandTech

Autor:Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz