Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: Hacknou vám mobilní telefon?

  12:00aktualizováno  23. března 2006 8:34
Windows x64 oficiálně uveden *** Útoky na servery se stupňují *** Internet Explorer 7 bude dodržovat standardy *** HHD: Nový subtyp pevných disků *** Cell – opravdu brutální výkon

Windows x64 oficiálně uveden
Po dlouhé době slibů a odkladů uvedl Microsoft konečně 64bitové verze operačních systémů Windows XP Professional x64 a Windows Server 2003 x64. Konečně se tak naplno využije výkon 64bitových procesorů. Uvedení těchto systémů na trh se konalo na Microsoft Windows Hardware Engineering Conference (WinHEC) 2005. Samozřejmě nechyběla velká prohlášení o tom, jak moc je nový systém lepší a co znamená pro budoucnost výpočetní techniky.
Velkou radost z uvedení tohoto systému má především AMD. Její procesory pro 64bitové výpočty jsou na trhu více než rok a jejich masovému rozšíření bránila především nedostupnost nejrozšířenějšího operačního systému Windows optimalizovaného pro 64bitů. Ovšem pro normální hráče uvedení 64bitových Windows není moc důležité. Pro lepší chod her musí být samotný herní engine optimalizován pro 64bitové procesory. V současné době to umí například Far Cry nebo Half-Life2.
Microsoft samozřejmě nezapomněl udělat testy výkonnosti. Sestavil dně serverové farmy, které měli spočítat kus animovaného filmu. Zatímco 32bitovým Windows to trvalo měsíc, 64bitové Windows měly rendering hotový během několika dnů. Přesná čísla odmítl ovšem Microsoft zveřejnit. Spekuluje se také, že renderovaná scéna pocházela z nového Star Wars.

Útoky na servery se stupňují
Podle průzkumu společnosti Zone-H se za rok 2004 zvýšil počet útoků na servery o jednu třetinu. Celkem bylo podle průzkumu napadeno 36% serverů s webovým obsahem a pozměněno 400 000 webových stránek. Mezi hlavní cíl hackerů přitom patří servery vlády USA.
Každý den je přitom nabouráno 2500 webových serverů. V současné době se počet serverů odhaduje na 45 milionů na světě.
Očekává se ovšem, že nárůst útoků bude mnohem větší po rozšíření tzv. 3G telefonů, nástupců dnešní GSM. U 3G telefonů má každý telefon svou unikátní IP adresu a stává se tak napadnutelným z internetu. Výrobci mobilní technologie jsou si toho vědomi a tak již připravují zabezpečení, které bude implantováno na straně operátorů.

Internet Explorer 7 bude dodržovat standardy
Microsoft vydal tiskové prohlášení, ve kterém uvedl, že jeho nový internetový prohlížeč IE 7 bude dodržovat veškeré standardy, které jsou používány na internetu. Na doporučení W3C Microsoft naučí IE 7 podporu grafického formátu PNG. Zároveň se dočkáme dodržování standardů pro CSS styly a podpory záložek.
Tím, že Microsoft začne konečně podporovat standarty, mělo by dojít ke sjednocení HTML kódu stránek a správnému zobrazení i v alternativních prohlížečích. Většina vývojářů totiž své stránky testuje v nejrozšířenějším prohlížeči – Internet Exploreru. Ten ovšem plně nedodržuje standarty. Takže v IE se stránka zobrazí správně, ale pokud si ji otevřete v jiném prohlížeči, který standarty dodržuje, stránka se nemusí korektně zobrazit.

HHD: Nový subtyp pevných disků
Harddisk patří k nejpomalejší paměti uvnitř počítače. Na druhou stranu je ovšem pamětí největší. Vetší přenosové rychlosti ovšem nejde dosáhnout pouze zvyšováním otáček ploten. Společnosti Samsung a Microsoft proto začaly pracovat na nové verzi pevného disku.
K nejrychlejším pamětem patří typ flash. Je ovšem pořádně drahý. Proto Samsung s Microsoftem spojily flash disk a klasický disk do jednoho. Data určená pro zápis se napřed načítají do flash paměti a jsou postupně zapisována na klasický disk. V případě čtení je pomocí speciálních algoritmů určeno, který soubor bude pravděpodobně čten a je nahrán z pevného disku do flash paměti. Kdy se toto zařízení dostane na trh není zatím jasné. Celkově se ovšem jedná o zajímavý nápad. Nyní musíme počkat na výsledky prvních testů.

Cell – opravdu brutální výkon
O novém čipu Cell se v současní době hodně mluví - ať už ve spojitosti s PS3, nebo jeho brutálním výkonem. Společnost Toshiba, která se na vývoji procesoru podílela, se rozhodla ukázat, že Cell je opravdu brutálně výkonný a nehodí se pouze pro hry.
Na harddisk bylo nahráno 48 rozdílných streamů ve formátu MPEG2. Tyto streamy byly zároveň přehrávány na monitor s rozlišením 1920 x 1080. Každý stream měl přitom vyhrazen kousek monitoru.
A jak Cell dopadl? Z celkem osmi výpočetních jednotek procesoru které obsahuje, bylo na maximum pouze šest jednotek, které se staraly o dékódování streamu. Sedmá jednotka byla částečně vytížena rozdělováním obrazovky na 48 polí a poslední jednotka nebyla využita vůbec.
Podobný pokus si můžete udělat i doma se svým PC. Ovšem místo videa čekejte spíše Slide-Show. Pak možná pochopíte, jak moc je Cell výkonný.

Zdroje: Tom´s Hardware Digit-Life

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz