Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: Intel mění barvy

  12:00aktualizováno  10:47
Po dlouhá léta byl Intel synonymem rigidity a k uživatelsky přítulným změnám musel být obvykle donucen. Nyní přichází věc dosud nevídaná: základní desky Intelu budou umožňovat overclocking! || Paměti DDR400 budou s největší pravděpodobností ustanoveny organizací JEDEC jako oficiální standard.

Přetaktovávání aneb nové trendy firmy Intel
Možná to někteří z vás ani nevědí, ale firma Intel je mimo jiné i úspěšným výrobcem základních desek. Těžko ovšem budete hledat nějakého výrobce počítačů, který by se snažil uplatnit na trhu pro běžné spotřebitele s produktem osazeným motherboardem Intel. Desky od Intelu jsou jednak (jak bychom už tak asi očekávali) dražší než od jiných výrobců a mimoto na nich nenajdete prakticky žádné prostředky k jemnému dolaďování výkonu. Možnosti jako je zvedání napětí komponent, zvyšování frekvence systémové sběrnice nebo změna hodnoty multiplikátoru považoval Intel dlouhá léta za cosi pochybného – za něco, co dává uživatelům více než si zaplatili, a co jejich počítač potenciálně ohrožuje. Časy se však mění, a to pro každého.

Jak zjistili Pabstovi chlapci při posledním zkoumání základních desek, a jak později potvrdily zdroje serveru DigiTimes, Intel zkonstatoval, že ho výše uvedený přístup na trhu s „neznačkovými“ počítači až příliš hendikepuje a díky tomu se zde může roztahovat AMD. Ovšemže nelze ihned provést obrat o 180 stupňů a náhle nabídnout uživatelům vše, co jsme dosud ignorovali a kritizovali. Proto Intel zvolil cestu postupného přibližování – které ovšem může klidně ještě nějaký ten rok trvat. Prvním krokem je základní deska s libozvučným názvem Intel D845PEBT2, kterou Intel na svých stránkách propaguje jako „optimální pro entuziasty“.

Jak si mnozí z vás odvodí, D845PEBT2 je osazena čipsetem 845PE (procesory Pentium 4 a jeho celeronové deriváty) a oproti konkurenčním deskám s tímto čipsetem nepřináší nic pozoruhodného. Je nicméně protagonistou výše popsané nové strategie Intelu „Čelem k masám“. FSB lze na tomto motherboardu zvýšit až o celá (:-)) 4 % – Intel tuto možnost nazývá komicko-pokrytecky Stability Test (v BIOSu je označena jako Burn-In Mode a při její aktivaci vás čeká obsáhlé intelovské varování o rozličných rizicích a neuplatnitelných zárukách). Prakticky to znamená asi toto: vezmeme-li jako příklad Pentium 4 2 GHz, dostaneme z něj na této základní desce při maximálním „přišlápnutí“ 2,08 GHz, což overclockera zdaleka neuspokojí (natož aby ho to nadchlo), ale na druhou stranu zde se současnými intelovskými procesory opravdu žádné riziko nestability nehrozí a laický uživatel může být třeba i spokojen, že si něco přetaktoval. V BIOSu D845PEBT2 si můžete také do jisté míry pohrát s časováním paměti.

BIOS

Ve druhém čtvrtletí příštího roku hodlá Intel přijít na trh s motherboardy založenými na čipsetech CanterwoodSpringdale, které by měly kromě výše uvedených vlastností umožňovat také změnu napětí jádra procesoru; můžeme od Intelu samozřejmě v této etapě čekat jen velmi umírněné hodnoty. Každopádně, řečeno omletým sloganem našich politiků, je tato konvergence Intelu k ABITu během na dlouhou trať, nicméně naznačuje do budoucna jisté úbytky pod nohama tchajwanských výrobců motherboardů.

Zdroje: Tom's Hardware Guide, DigiTimes, Motherboards.orgDDR400 se stává oficiálním standardem
Ačkoli se organizace JEDEC dlouhé měsíce rozpakovala, zda frekvenci 400 MHz neponechat exkluzivně pro paměti standardu DDR-II, nakonec se (bezpochyby také po dobrozdáních Intelu) definitivně rozhodla, že tento kmitočet oficiálně připustí i u současných pamětí DDR. Důvodem je mj. rostoucí popularita DDR400 (= PC3200) napříč hardwarovým průmyslem. Původně se očekávalo, že DDR400 zůstane na okraji zájmu, ale nečekané rozhodnutí Intelu začlenit podporu tohoto typu pamětí do svých záhy očekávaných čipsetů CanterwoodSpringdale bylo zřejmě jednou z posledních kapek, která rozhodla. Podle údajů, které poskytla firma Samsung, JEDEC na své schůzi, která se konala minulý týden na Havaji, definitivně rozhodl o standardizaci DDR400.

Zdroj: X-bit labs

Autor:


Témata: Intel, Samsung

Nejčtenější

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...

RECENZE: Lara Croft nabrala životní formu, nový Tomb Raider vás pohltí

Shadow of the Tomb Raider

Završení trilogie restartovaného Tomb Raidera se nadmíru povedlo. Na první pohled je hra od svých předchůdců k...Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...

Legendární PlayStation vyjde v mini verzi s dvacítkou her

PlayStation Classic

Připravovaná retro konzole od Sony se jmenuje PlayStation Classic. Vyjde letos v prosinci a obsáhne dvacet...

RECENZE: F1 2018 jsou vypilované závody formulí a opravdová simulace

F1 2018

Sezona F1 2018 je stále v plném proudu. Díky legendárním Codemasters se jí nyní mohou zúčastnit virtuálně i hráči.

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz