HW minutky: Intel stále laciněji a rychleji

  • 489
Po uvedení 0,13 mikronových procesorů (Pentium III-S, Celeron, Pentium 4 A) pokračuje Intel stále v trendu přibližování se k zákazníkům. Dalším krokem je uvedení jeho nejnovějších procesorů v novém, lacinějším a „pomalejším“ kabátě. * Bitva mezi výrobci čipsetů o SOCKET A je nekonečná…

Po uvedení 0,13 mikronových procesorů (Pentium III-S, Celeron, Pentium 4 A) pokračuje Intel stále v trendu přibližování se k zákazníkům. Dalším krokem je uvedení jeho nejnovějších procesorů v novém, lacinějším a „pomalejším“ kabátě.

Celerony rozšiřují rodinku
Konkrétně se jedná o procesory Celeron s jádrem Tualatin/256 ve verzích 1 GHz A a 1,1 GHz A. Proč ale budí tak silný zájem? Jednoduše kvůli snadné přetaktovatelnosti. Gigahertzový model jde totiž bez potíží přetaktovat na 1,33 GHz pomocí změny FSB na 133MHz (10x133). Z Celeronu za 82,4 USD tak můžete mít „regulérní“ Pentium III-S (Tualatin/256). Nemusím snad připomínat propastný cenový rozdíl mezi oběma procesory… Pro úplnost dodám, že musíte mít kvalitní desku a neméně kvalitní nervy (některé karty mohou při neobvyklých frekvencích sběrnic působit problémy).

Pokud se radujete, pak patrně předčasně. Prodej byl prozatím zahájen pouze v Japonsku, což ovšem znamená, že se v nejbližší době rozšíří do ostatních světadílů, tudíž i k nám. Odhadem do několika týdnů tak očekávejte tyto laciné výkonné procesory u prodejců IT u nás.

Pentium 4 2,2 GHz (Northwood) pod sedm tisíc?!
Jestliže si mnete ruce nad budoucností cen CPU, bohužel musíte stát nohama pevně na zemi. Intel sice oficiálně oznámil prodej procesorů Pentium 4 1,6 GHz A a 1,8 GHz A, které jsou založeny na jádře Northwood (512 kB L2 cache) za neuvěřitelné ceny, jenže následuje klasické „ale“. Modely se budou dodávat v omezeném množství, neplánuje se příliš masové rozšíření na trhu. Důvodem pro podtitulek se stala možnost přetaktování, v případě modelu 1,6 GHz se můžete dostat na hranici nejvýkonnějších modelů CPU, které se prodávají za několikanásobné ceny. Samotná předpokládaná cena modelu 1,6 GHz se bude pohybovat okolo 180 USD, což by znamenalo koncové ceny 6 až 7 tisíc korun! Po těchto procesorech (speciálně po modelu 1,6 GHz) tedy bude skutečná sháňka, pokud budete mít šanci a důvod (kompatibilní desku) koupit, pak jednoznačně kupte.

Je tedy vidět, že Intel se rozhodl rozšířit spektrum procesorů založených na 0,13 mikronové technologii, což je pro zákazníky jedině dobře. Vzhledem k tomu, že je posílena spodní hranice frekvenčních modelů (Celeron 1 a 1,1 GHz; Pentium 4 1,6 a 1,8 GHz), považoval bych tento krok za pokus o omezení tržního podílu AMD, které v poslední době tvrdě útočí svými úspěšnými modely Athlon XP.

Zdroje : xbitlabs a Intel.

Bitva mezi výrobci čipsetů o SOCKET A je nekonečná…
Pro AMD se v příštím měsíci chystají dvě nové čipové sady s podporou pamětí PC 2700 DDR. První z nich má na svědomí VIA a nese logické označení KT333, druhá je od jejího největšího rivala - SiS a má označení 745.

Novinka od SiS bude opět v podobě řešení „vše v jednom čipu“, takže vnitřní přenosová rychlost bude opět dosahovat (pomocí sběrnice MuTIOL) 1,2 GB/s, což je více, než poskytne VIA (budoucí V-Link - 533 MB/s). Na druhou stranu bude nevýhodou 745ky absence řadiče ATA/133, který ve variantě VIA obsažen bude. Tady přesně vidíme, jaká je nevýhoda řešení „vše v jednom“ - pomalejší integrace novějších technologií. VIA může pomocí změny či přepracování SouthBridge pružněji reagovat na změny trendů a technologií. Ještě poznámka k číslu za označením KT, tedy 333. Původně se očekávalo, že AMD urychlí systémovou sběrnici EV6 ve svých deskách na 333 MHz (efektivně). Avšak ukázalo se, že ani s jádrem Thoroughbred rychlejší sběrnice nepřijde, což je jistě škoda, vzhledem k chystané 533 MHz sběrnici u Pentia 4.

Výběr ještě komplikuje nVidia, která již připravila první vzorky své čipové sady - nForce - bez integrovaného grafického jádra (GeForce2 MX). Vše bude pojmenováno nForce 415-D a podle všeho bude nový čipset i cenově a výkonnostně konkurenceschopný (jeho cena bude zřejmě jen mírně přesahovat řešení VIA (KT333) a SiS (745). Ostatní výhody nForce (paměťová architektura TwinBank, HyperTransport 800 MB/s…) byly zachovány, takže to vypadá na dalšího kandidáta na post „nej“ čipsetu pro SOCKET A. Raději si však počkejme na srovnávací testy, na závěry je ještě příliš brzy.


Témata: Intel