Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: iTunes konkuruje P2P sítím

  12:01aktualizováno  3. listopadu 9:52
Nová update služba od Microsoftu *** EU schvaluje návrhy Microsoftu, OpenSource ne *** iTunes konkuruje P2P sítím - jak? *** Apple přechází k Intelu, spekuluje se i o AMD

Nová update služba od Microsoftu
Po několika odkladech je na světě nová služba aktualizace systému od Microsoftu. Ta by měla být následovníkem Windows Update a navíc nabízí nové a lepší vlastnosti. Zatímco Windows Update byl zaměřený pouze na operační systém, nový portál Microsoft Update nabízí na jednom místě všechny aktualizace a záplaty pro Windows XP, Windows 2000, Windows Server 2003, Office XP, Exchange 2000 MS SQL Server 2000 a novější. V budoucnu se bude seznam podporovaných produktů zvětšovat o nově vydané programy.
Pro uživatele to má velkou výhodu. Pokud používá více produktů od Microsoftu, najde všechny aktualizace na jednom místě. Dříve bylo nutné navštěvovat aktualizační servery pro každý program zvlášť.
Pro velké organizace by měl být v průběhu července letošního roku vypuštěn doplněk do System Management Server, který umožňuje katalogizovat a instalovat záplaty od Microsoftu. Ve stejné době by měl být zveřejněn také program Microsoft Baseline Security Analyzer 2.0, který slouží pro analýzu počítačové sítě z bezpečnostního hlediska.
Všechny nově nabízené programy pro firmy budou vycházet také z nového portálu Microsoft Update. Ten najdete na adrese update.microsoft.com.

EU schvaluje návrhy Microsoftu, OpenSource ne
Microsoft má v poslední době velké problémy s Evropskou Unií kvůli svému dominantnímu postavení. Microsoftu se to samozřejmě nelíbí, ovšem dělá raději ústupky, než aby platil vysoké pokuty. Již dříve souhlasil s nabídkou Windows bez instalovaného přehrávače Windows Media Player a některými dalšími podmínkami. Zde ovšem Microsoft chtěl používat název, kterým dával najevo, že se mu nařízení nelíbí. EU ovšem opět zasáhla a tak nové Windows XP nesou klasický název s označením, že se jedná o verzi bez Windows Media Playeru.
Microsoft nyní předložil Evropské komisi plán na řešení dalších požadavků EU. I když je komise s plánem více než spokojena, musí být ještě předložen k vyjádření konkurentům Microsoftu. Těm se ovšem návrh moc nelíbí. Zástupcům OpenSource komunity vadí, že části kódů vytvořených podle informací od MS, nemohou být šířeny s OpenSource licencí. Konečné rozhodnutí EK má padnout do konce tohoto měsíce.

iTunes konkuruje P2P sítím
Online obchod s hudbou iTunes zná zřejmě každý. Když Apple přišel s jeho návrhem, moc lidí mu nevěřilo. Proč by lidé stahovali hudbu z internetu a platili za ni, když si ji můžou stáhnou zadarmo například z výměnných sítí. Pro mnoho lidí je ovšem jednodušší si skladbu stáhnout a něco málo za ni zaplatit, něž aby ji složitě hledali na P2P sítích. Navíc mají nahrávku legálně. A v západních zemích je cena hudby z iTunes opravdu banální.
Apple nyní může slavit. Podle průzkumu je druhým nepoužívanějším zdrojem hudby na Internetu. Společnost NPD Group uvádí, že v březnu tohoto roku byla hudba nejčastěji získávána prostřednictvím P2P sítě WinMX (použilo ji přes 2,1 milionu amerických domácností). Na druhém místě je pak další P2P služba LimeWire společně právě s iTunes: shodně je využilo po 1,7 milionu domácností. V první desítce se umístily i další známé projekty. Pořadí je následující: WinMX, iTunes, LimeWire, Kazaa, BearShare, Ares Galaxy, Napster, Morpheus, Real Player Store a IMesh.

Apple přechází k Intelu, spekuluje se i o AMD
Již nějakou dobu po internetu kolovala zpráva, že se Apple chystá používat nadále pouze procesory od Intelu. Většina lidí to považovala pouze za novinářskou kachnu. Bohužel, je to tak.
Apple se definitivně loučí s procesory od IBM a přechází na architekturu x86. Zatím sice nebyla vydána oficiální tisková zpráva, nicméně několik nezávislých zdrojů z Apple a Intelu tuto informaci potvrdilo. Přechod bude plynulý a dokončen by měl být údajně až v roce 2007. Současných modelových řad se tato změna nedotkne.
Jako první by na Intelovskou platformu měly emigrovat Apple notebooky, které se honosí názvem PowerBook. Ty přejdou na mobilní Pentia s jádrem Yonath a později Meron. Poté by měly následovat pracovní stanice a servery.
Podle některých zdrojů je možné, že v budoucnosti se na Macu objeví i nálepka AMD Powered. Podle neověřených informací se totiž jedná i o využití procesorů od AMD. To by mělo podle analytiků stlačit cenu Maců o něco níže, protože AMD i Intel si budou konkurovat v cenách, za které budou procesory Applu prodávat.

Zdroje: Tom´s Hardware, X-BitLabs

Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz