Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: iTunes v Česku odložen

  12:00aktualizováno  3. listopadu 9:51
iTunes v Česku odložen nejdříve na příští rok *** Češi přecházejí na prohlížeč stránek Firefox *** Šestá verze DivX vypuštěna *** Nové verze Opery a Netscape - alternativní prohlížeče

iTunes v česku odložen
Největším hráčem na poli elektronického prodeje hudby je portál iTunes společnosti Apple. Podle odhadů měl být i u nás spuštěn letos na podzim. Jeho start se ovšem odkládá. „V roce 2005 se obchod iTunes českým zákazníkům určitě neotevře," uvedl Gilles Mouchonnet, manažer MDS Holdings pro střední a jihovýchodní Evropu, který zastupuje Apple i v České republice.
Podle odhadů se elektronického prodeje hudby přes iTunes dočkáme až příští rok. Přednost dostaly země, v nichž se již platí Eurem.
V zemích, kde byl iTunes spuštěn došlo k poklesu míry pirátství. Pro řadu uživatelů je jednodušší si skladbu stáhnout pohodlně z iTunes, než ji hledat v P2P sítích nebo u pirátů. Pravdou ovšem je, že iTunes je zatím spuštěn pouze v zemích, kde jsou ceny iTunes velmi směšné.
Za jednu skladbu zaplatíte jedno Euro, za celé album desetinásobek. Od příchodu iTunes si obdorníci slibují snížení míry pirátství a rozšíření MP3 přehráváčů.

Češi přecházejí na Firefox
Internetový prohlížeč Firefox je na síti teprve chvíli a přesto dosahuje velmi solidních výsledků. Za jeho velkou oblibou stojí především dobrá reklamní kampaň založená na bezpečnosti tohoto prohlížeče. Na rozdíl od Internet Exploreru nabízí i větší rychlost při skládání stránek.
Firefox je oblíbený i u českých uživatelů internetu. Podle květnové statistiky dosahuje podíl Firefoxu a odvozených prohlížečů již 17%. Oproti tomu Internet Explorer pomalu ztrácí svoje dominantní postavení. Jeho podíl dosahuje „pouze“ 80%. Kde jsou ty časy, kdy měl 99%. Firefox si za půl roku polepšil o 8% a očekává se jeho další růst.
Mezi hlavní výhody Firefoxu patří bezpečnost a rychlost se stabilitou. Na podobnou strategii sázel i Netscape 8.0. Po jeho vydání v něm ovšem bylo nalezeno přes 40 kritických chyb. Oprava byla vydána do 24 hodin, ovšem pověst bezpečného prohlížeče bude získávat těžko.

Šestá verze DivX vypuštěna
Společnost DivX Inc. vydala novou verzi videokodeku DivX s pořadovým číslem 6.0. Mezi hlavní výhody nové verze patří přímá podpora i vícejazyčných titulků ve formátu xSUB. Potěší i dělení filmů na kapitoly a vytváření menu stejně jak u DVD. Samozřejmě jsou zlepšeny i komprimační algoritmy. Dočkáme se tak vyšší kvality obrazu při menší velikosti výsledného souboru.
DivX je v současné době nejrozšířenější kodek pro kódování video souborů. Původně vznikl z hacknuté verze kodeku, který vyvíjel Microsoft. V současné době je však kodek již legálně vyvíjen a je velmi oblíben. Konkurovat se mu snaží open-source kodek XViD a Microsoft Windows Media Wideo – WMV.

Nové verze Opery a Netscape
V minulém týdnu se objevily hned dvě záplaty pro alternativní prohlížeče. Jako první přišla s novou záplatou společnost Opera Software, která uvolnila první záplatu pro novou verzi prohlížeče Opera 8. Hned druhý den přinesl záplatu i Netscape Communications pro svůj prohlížeč Netscape 8.
Z vylepšení Opery 8.01 můžeme zmínit například nový standardní startovací mód, při kterém se prohlížeč spouští s naposledy otevřenou stránkou. Opraveno bylo chování kláves Home a End při prohlížení obsahu pole. Opraveno bylo také zobrazení Java Scriptu v konzoli.
Netscape Communications vydává upgrade svého prohlížeče Netscape 8, především kvůli chybnému zobrazování XML souborů Internet Explorerem, kdy zobrazoval pouze prázdné stránky. Microsoft proto nedoporučoval Netscape používat. Netscape 8 je založen na stejném jádře jako stále populárnější Firefox, ale dokáže také pracovat v režimu využívajícím systém Internet Exploreru. Nová verze 8.02 odstraňuje jednak tuto chybu, ale řeší také některé problémy se stabilitou.

Zdroje: Tom´s Hardware, X-BitLabs, The Inquirer

Autor:


Témata: Firefox, P2P, software

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz