Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: koupí VIA Kyro?

  12:00aktualizováno  6. března 10:51
V San Franciscu skončilo první jarní Intel Developer Forum 2002, které zaznamenalo vysokou návštěvnost, ale nepřineslo nic, co by nás v horizontu letošního roku mělo jako hráče nějak chytat za srdce. || Kyra jsou na prodej a VIA si možná brousí zuby... To by mohlo být zajímavé.

Skončilo první „jarní“ Intel Developer Forum 2002
Ve dnech 25. až 28. února se v San Franciscu konala první z letošních konferencí Intel Developer Forum Spring 2002, konferencí, kde Intel spolu s partnerskými firmami prezentuje nové technologie a dělí se o své vize budoucnosti. Letošní IDF navštívilo přes 4000 lidí z více než 50 zemí světa – vývojáři, byznysmeni a žurnalisti měli příležitost navštívit 175 technických seminářů tématicky rozdělených do 23 pásem. IDF 2002 je letos zaměřené dosti odborně – počet seminářů klasifikovaných jako „vysoce technické“ se oproti minulému roku zdvojnásobil.

Vzhledem k charakteru roku 2001, který byl pro mnoho firem z počítačové branže ve znamení nízkého odbytu a malé ziskovosti, se nyní na plány Intelu jakožto jedné z vedoucích sil hardwarového průmyslu soustřeďuje obzvlášť velká pozornost. Ve znamení úvah o budoucnosti počítačové ekonomiky a způsobů, jak ji dostat ven ze současné recese, se nesl také úvodní projev IDF, který si vzal na svá bedra Craig Barrett, výkonný ředitel Intelu. Trvalý rozvoj Internetu a pokračující snaha států vybudovat „informační společnost“ by měly být těmi faktory, které potáhnou celosvětový ekonomický růst. Barrett pohovořil o technologiích, které se rodí v laboratořích Intelu, o budoucnosti tranzistorů CMOS a o tom, co přijde po nich. V příštích 15 létech by se měly mikroprocesory dopracovat až k počtu 2 miliard obsažených tranzistorů o rozměru 10 nanometrů (0,01 mikronu), frekvenci 30 GHz a výpočetní síle triliónu instrukcí za sekundu.

Craig Barrett

Na IDF byl mimo jiné představen nový design PC s názvem Lecta, který by měl od druhé poloviny roku 2003 nahradit stávající podobu vnitřku a vnějšku počítačových krabic. Oproti stávajícím ATXovým bednám je kompaktnější, a jak vidíte z obrázku, s paralelními a sériovými porty již Intel pro tuto éru nepočítá, zato portů USB 2.0 je zde rovných 8. Součástí návrhu Lecty je samozřejmě řadič Serial ATA (o tomto rozhraní se na IDF hodně mluvilo); najdeme zde čtečku paměťových karet, síťový port Ethernet 10/100 a přijímač signálu z bezdrátově komunikujících zařízení. Neotřelá je také nová koncepce vzduchového chlazení: větráček ve speciálním chladiči je konstruován tak, aby přiváděl vzduch nikoli zhora, ale ze stran.

Lecta

Chladič

Zdroje: AnandTech, IntelVIA buduje impérium – a teď pokukuje po Kyru
Poté, co společnost STMicroelectronics 8. února ohlásila svůj odchod z trhu s grafickými akcelerátory pro PC, si mnoho lidí položilo otázku, jaký bude další osud čipů Kyro, Kyro II a jejich chystaných následovníků. Tempo nasazené NVIDIÍ je vpravdě ďábelské; konstruktéři Kyra sice byli schopni přislíbit v relativně dohledné době příchod enginu pro akceleraci operací T&L, ale nějaké pixel/vertex shadery už jsou pro tak malotonážního konkurenta jako je tandem STM (výrobce Kyra) s Imagination Technologies (designér Kyra) zřejmě nedosažitelná – či spíše (vzhledem k prodaným objemům) naprosto nehospodárná – meta. Společnost STM vykázala v roce 2001 zisky ve výši 6,36 miliardy dolarů, na čemž se čipy Kyro podepsaly pouhými 15 milióny. STM tedy dodatečně konstatovala, že další výzkum a vývoj v této oblasti už pro ni není perspektivní, a rozhodla se svoje grafická aktiva prodat.

Tím, kdo chce házet rukavici Intelu prakticky na všech frontách, je v poslední době VIA. Ačkoli již před delší dobou získala firmu S3, nyní prohlašuje, že čipy S3 jsou patřičně konkurenceschopné pouze v notebookovém sektoru, a hledá partnera pro silnější grafiku do svých základních desek. Vypadá to, že VIA jedná s STM o koupi grafické divize, i když pravděpodobně ne celé – o aktiva související s ovladači a jejich vývojem pravděpodobně nebude zájem, protože ovladače Kyra a v nich použité technologie (od britské firmy VideoLogic Systems) jsou ve srovnání s ovladači NVIDIE a ATI považovány za slabé.

VIA celou věc zatím nekomentuje, ale případná akvizice Kyra takto silnou firmou by ještě mohla znamenat pro tento momentálně prakticky odepsaný čip zajímavou budoucnost. Uvidíme, co se z toho vyvrbí. NVIDIA by si už jen za tu „reklamu“, kterou dělala minulý rok Kyru II, zasloužila, aby čipy Kyro nevyklidily pole takhle lehce...

Zdroj: DigiTimes

Autor:Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz