Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: KT333 přebírá žezlo

  12:00aktualizováno  20. února 11:56
VIA včera oficiálně představila světu svůj čipset KT333 a první benchmarky ukazují, že se těsným rozdílem ujal vedení před svým populárním předchůdcem KT266A || Poptávka po pamětech SDRAM stoupá => ceny pomalu a jistě rostou || Producentům CD-R se opět podařilo významně snížit výrobní náklady.

Ze světa CD-R
Vypalování CD se již stalo naprosto standardní záležitostí a sestoupilo z někdejších cenových výšin do každé větší firmy a mnoha domácností. Mechaniky i média lze koupit velmi levně, a fenomén CD, který měl podle představ některých firem předznamenávat konec softwarového (tehdy disketového) pirátství, je dnes naopak jeho nejmohutnějším hnacím motorem. Nejlevnější nové mechaniky pořídíte kolem 4000 korun a média jsou k mání za dvacku (ceny včetně DPH) – není tedy divu, že většina počítačových nadšenců se již patřičně vybavila a pálí pro sebe a své přátele ostošest.

Tchajwanský deník DigiTimes včera přinesl zprávu o tom, že se největším producentům CD-R podařilo opět významně zredukovat výrobní náklady. Díky tomu jsou firmy jako Ritek, CMC Magnetics nebo Prodisc nyní schopny vyrábět některé typy optických disků za pouhých 0,10 US$ (cca 4 Kč)! Menší společnosti (Lead Data, Gigastorage, Princo, Acer Media, Digital Storage Technology) se dostaly na 0,11 až 0,12 US$ (průměr ve druhé polovině minulého roku se pohyboval mezi 0,13 a 0,14 US$).

Pokud cenu CD-R rozseparujeme podle použitých surovin, zjistíme, že největší podíl má polykarbonát (zhruba 70 %) a barvivo (15 – 20 %). Většina tchajwanských závodů nakupuje polykarbonát od velkých zahraničních koncernů (Bayer, General Electric, Mitsubishi). Přestože místní, tj. tchajwanské firmy Formosa Plastics a Formosa Chemical & Fiber během minulých dvou let vyvinuly vhodné polykarbonátové materiály a nabídly je k použití, největší výrobci CD-R je stále pouze testují – důvodem jsou požadavky evropských a amerických velkoodběratelů, kteří trvají na vysoce kvalitních materiálech od osvědčených výše uvedených dodavatelů. Někteří menší výrobci, kteří prodávají (na rozdíl od Riteku a spol.) svoje CD-R pod vlastní značkou, však již začali od průmyslové skupiny Formosa polykarbonát odebírat.

Firmy Ritek, CMC Magnetics, Prodisc a Lead Data si již v počátcích vyvinuly pro své potřeby vlastní barvivo, aby ho nemusely za podstatně (o 10 až 20 %) vyšší ceny kupovat od zahraničních dodavatelů (Ciba Specialty Chemicals, Toyo Ink Manufacturing). Stříbrné CD-R sice stále vyžadují barvivo ze zámořských zdrojů, ale prakticky všechny světle modré disky již nyní pokrývá barvivo vyrobené na Tchajwanu.

Zdroj: DigiTimesPoptávka po pamětech roste – ceny šplhají nahoru :-(
Co naplat, každý z nás měl dost dlouho možnost si nakoupit pořádné množství operační paměti za směšnou cenu. Teď, jak to vypadá, se bude situace pro zákazníky už jen zhoršovat. Nízký zájem a vysoké zásoby vyvolaly v minulém roce pád cen pamětí až k hranici výrobních nákladů. Nyní se poptávka opět zvyšuje a významní výrobci toho samozřejmě hodlají využít, aby se zahojily za ztrátové měsíce, kterými dosud procházeli. Korejské firmy Samsung ElectronicsHynix Semiconductor údajně v tomto týdnu vedou další kolo jednání se svými hlavními odběrateli, aby docílily zvýšení cen čipů DRAM o 15 až 20 %. Pokud uspějí, bude se jednat od loňského prosince již o šesté zdražení. Samsung předpokládá, že v první polovině letošního roku dosáhne slušného zisku – do černých čísel se ostatně dostal už minulý měsíc.

Všichni hráči aktuálních her, kteří dosud z jakýchkoli důvodů zůstali pod hranicí 128 MB RAM, by měli zvážit upgrade; při současném trendu se jim další čekání v nejbližších měsících rozhodně nevyplatí.

Zdroj: Korea TimesVIA představuje KT333 – jak si stojí proti KT266A?
Není tomu tak dávno, co VIA svým čipsetem KT266A dala konečně všem hledačům výkonu důvod ke koupi systému s paměťmi DDR. Včera byl oficiálně ohlášen jeho následník jménem KT333, který přináší kromě podpory standardizovaných pamětí DDR200 a 266 také podporu pamětí DDR333 (PC2700). S novým southbridgem VT8233A umí KT333 (ale i KT266A) přenosový standard ATA-133.

KT333

Jak ukazují benchmarky provedené Tomem a Anandem, KT333 je momentálně nejrychlejším čipsetem pro Socket A, i když KT266A předstihuje jen velmi těsně. Při stejném vybavení a stejné ceně se samozřejmě vyplatí sáhnout po základní desce s KT333, ale momentální vlastníci motherboardu s KT266A se v podstatě nemají proč vzrušovat.

Zdroj: VIA, AnandTech, Tom’s Hardware Guide

Autor:


Témata: Acer, Samsung, Zisk

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz