Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: Mám doma XboX 360 a vy ne!

  12:01aktualizováno  3. listopadu 9:42
Mám doma XboX 360 a vy ne! *** Další válka mezi čipsety s integrovanou grafikou *** Kupte si CrossFire a dostanete část peněz zpět *** Nový čip od ATI až koncem září, ale s vyšší frekvencí

Mám doma XboX 360 a vy ne!XboX 360
Na internet si každý může dát co chce. Navíc pod falešným jménem, takže se nemusí bát jakéhokoliv postihu. Na internetu začala kolovat zpráva, že jistý americký chlapec má doma konzoli Xbox 360. Takových tu už ovšem bylo a tak neváhal a přiložil ke svým výrokům několik fotografií, jak hraje na next-gen konzoli Halo2. Z internetového pisálka se najednou stala velká osobnost, která už má doma next-gen konzoli.
Poté si ovšem několil lidí všimlo, že konzole je trošku atypická. Na přiloženém obrázku můžete vidět, že z ní trčí dráty. Právě díky nim se přišlo na skutečnost, že se jedná o testovací konzoli, kterou dostal na starost jeho otec. Bohužel ji ovšem půjčil svému dítku a asi "zapomněl" na NDA - Non-Disclousure Agreement. Když totiž podepisoval smlouvu s Microsoftem, musel podepsat zmíněné NDA, ve kterém mimo jiné stojí, že nesmí nikomu poskytnout technické údaje, fotografie a už vůbec konzoli někomu půjčovat.
Když to nebohý výtaha zjistil, snažil se uprosit administrátory, ať jeho texty a fotografie s XboX 360 smažou. Ovšem marně. Mezitím tato data obletěla celý svět a jsou na desítkách serverů. Co bude dál není zatím zřejmé, jeho otec dostane od Microsoftu určite výpověď a možná i nějakou tu žalobu jako bonus.

Další válka mezi čipsety s integrovanou grafikou
Přestože ATI a nVidia uvádějí stále nové a výkonnější čipy, největší podíl na koláči s grafickými čipy má Intel se svými integrovanými grafikami do čipsetu. Sice se jedná o čipy, které jsou vhodné pro hraní hry jménem Word a Excel (zábavné a občas i pěkně napínavé), ovšem někomu to stačí. Pozice Intelu ovšem začala být ohrožena poté, co nVidia a ATI uvedly svoje čipsety s vlastním grafickým jádrem. Proč by taky ne, stačí navrhnout čipset a poté do návrhu začlenit plány z dříve vyráběného čipu, který už dnes hráči moc nekupují.
Nový čipset i945G má obsahovat zatím nejvýkonnější integrovaný grafický čip. Podle vyjádření Intelu výkonem překonává čipy GeForce 6200 a ATI X300. Inu uvidíme, PR zprávy vypadají vždy zajímavě. S tímto čipem se pravděpodobně setkáme i v sestavách označených jako "herní". Stačí si projít nějaký hyper-super-market a uvidíte, co jsou schopni dát do "herního" počítače. Pro ty, co hry vidí pouze párkrát do roku může být nový čipset od Intelu zajímavou volbou. Hráči ale od něj dají ruce dále, nebo si pořídí variantu bez integrované karty a dosadí do sestavy nějakou pořádnou, která ten DOOM3 utáhne v pořádném rozlišení a s velkými detaily.

Kupte si CrossFire a dostanete část peněz zpět
Láká vás nové řešení od ATI nazvané CrossFire, které se snaží konkurovat nVidia SLI? ATI nyní nachystalo zajímavou akci, která má nalákat váhající uživatele, má ovšem několik trhlin. Pokud si nyní zakoupíte grafickou kartu řady X800 nebo X850, obdržíte e-kupon, který si musíte zaregistrovat, abyste dostali slevu. A poté stačí, když si do 29.září zakoupíte kartu z CrossFire edice a ATI vám vrátí zpátky 100 USD.
Nápad je to zajímavý, ovšem pokud chcete CrossFire řešení, musíte si pořídit i desku, která obsahuje čipset od ATI, nečekaně s přídomkem CrossFire. A zde nastává problém. Tyto desky nejsou totiž prozaítím k dostání. A háček druhý? CrossFire edition karta je také silně nedostatkovým zbožím. Může se tak stát, že do inkriminovaného 29. září si kartu nekoupíte, protože v obchodech nebude. ATI sice slíbila potřebné karty a čipsety dodat začátkem července, ovšem kde nic, tu nic. Možná to bude tím, že ATI poslední dobou plní sliby stejně jak politici.

Nový čip od ATI až koncem září, ale s vyšší frekvencí
Již několikrát jsme tu referovali o problémech, které provázejí ATI při produkci nového čipu. Poté, co se inženýři napotřetí vrátili nad rýsovací prkna to vypadá, že je známé přibližné datum zahájení prodeje. Bohužel, až koncem srpna. Tuto informaci přinesl server The Inquirer.
Hlavní příčinou zdržení je fakt, že čip nebyl schopen pracovat na frekvenci 600MHz, jak to požadavala ATI. Ovšem pozor, podle neoficiálních informací se inženýři vytáhli a frekvence čipu bude 700MHz! Ihned se ovšem objevily spekulace, že toho ATI dosáhla odebráním pipelines. Původně mělo jádro obsahovat 32 pipelines. Poté co nVidia uvedla sérii GeForce7 se šestnácti pipelines, tak si ATI uvědomila, že nemusí tolik tlačit na pilu a těch 16 pipelines bude určitě stačit, když si větší výkon nadeženou na vyšší frekvenci. Musí ovšem počítat s tím, že přichází výrazně později než konkurence a tak by měla nabízet mnohem větší výkon, aby mohla zaujmout a hlavně konkurovat. Osobně považuji 24pipelines a takt 700MHz za velmi dobrou kombinaci, uvidíme jak moc ATI jádro upravila. Může ovšem nastat možnost, že čip bude opravdu obsahovat všech 32 plánovaných pipelines. Inu, uvidíme.
Navíc probleskla informace, že některé čipy jsou schopné hranici 700MHz překonat a jsou schopny pracovat téměř na 800MHz. Takže platinové edice se určitě dočkáme.

Zdroje: Tom´s Hardware, X-BitLabs, The Inquirer, Digit-Life

Autor:


Témata: Dům roku, Intel, Xbox

Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz