HW minutky: mezi výkonnými procesory

  • 1492
Nedávno byl uveden na trh Athlon XP 2100+, možná už poslední procesor od AMD postavený na 0,18mikronovém jádru Palomino. Chcete se podívat, jak zamíchal kartami na vrcholu žebříčku? || 19"" monitory už nejsou výsadou stovky nejbohatších hráčů v republice – který z nich si ovšem vybrat?

Špička procesorového pelotonu
Nedávno se na trhu objevil Athlon XP 2100+ a přinesl s sebou přirozeně další zvýšení výkonu stáje AMD. 0,18mikronové jádro Palomino se takto ocitá velmi blízko hranici svého maxima – o mnoho více než 1733 MHz, což je frekvence nového Athlonu, již se vzduchovým chlazením z tohoto jádra nikdo nevymáčkne. Anand tvrdí, že model 2100+ bude posledním, který AMD postaví na tomto jádru – Tom naproti tomu disponuje kuloárovými informacemi, že by během několika týdnů měl přijít ještě palominový Athlon XP 2200+ s frekvencí 1800 MHz. Necháme se překvapit.

První Athlon s 0,13mikronovým jádrem (Thoroughbred) je oficiálně ohlášen na druhé čtvrtletí letošního roku – kromě zmenšení a „zchladnutí“ ovšem nepřinese žádné další novinky. Každopádně ale otevře cestu k vyšším frekvencím, což nyní AMD potřebuje zdaleka nejvíce. I když, jak si můžete domyslet z výsledků benchmarků, potřeba AMD zrychlovat, zvyšovat výkon a případně i zlevňovat není momentálně nijak velká: ač je Athlon XP technologií výroby proti Pentiím 4 zaostalý, po stránce výkonu a ceny je pro běžného hráče stále zajímavější. Nemluvím ovšem o tom (v celkovém počtu hráčů) zanedbatelném procentu hráčů-overclockerů: ti samozřejmě vědí, že frekvenční rezerva 0,13mikronových Pentií 4 je nesrovnatelně vyšší než u 0,18mikronových Athlonů. Každý nechť zvolí podle svých preferencí; následující grafy vám mohou být určitým vodítkem při výběru vhodného herního procesoru.

3DMark2001

V čele žebříčku figurují nové procesory Pentium 4 se 133MHz systémovou sběrnicí a 533MHz pamětí – tyto modely ještě nejsou na trhu, nicméně zde si můžete udělat obrázek o výkonu, který má Intel pro blízkou budoucnost připraven.

PCMark

Zajímavým přírůstkem do rodiny benchmarkovacích programů je PCMark2002, nový výtvor firmy MadOnion.com, autorů známého 3DMarku. Jedná se o suitu testů, která prověří výkonnost všech kritických komponent počítače – od procesoru přes grafickou kartu až po pevné disky. Můžete si povšimnout, že v procesorovém testu PCMarku2002 si Pentia 4 nestojí špatně; z letmého náhledu do dokumentace lze tento fakt připsat z valné části na vrub tomu, že PCMark používá u procesorů vybavených instrukcemi SSE (např. Athlon XP) nebo SSE2 (Pentium 4) k testování optimalizující kompilátor C++ od Intelu. To je ovšem zcela logický přístup k věci, byť vymožeností SSE2 ještě příliš aplikací a her ve větší míře nevyužívá.

Zdroje: Tom’s Hardware Guide, AnandTech



19" monitory už nejsou nedostupné – ale který si vybrat?
Doby, kdy byl jakýkoli „skutečný“ monitor přepychem, a většina hráčů a počítačovců vůbec musela brát zavděk obyčejnými blikajícími televizory, jsou už naštěstí pro naše oči nenávratně pryč. Z pohledu nároků her a aplikací posledních let musíme dnes brát patnáctipalcové monitory prakticky za „sociální zařízení“, pročež na stole většiny z nás již spočívají obrazovky o (přibližných :-) rozměrech 17". Mnozí si ale už nějaký čas brousíme zuby na devatenáctky (tedy ne v obvyklém hovorovém smyslu toho slova :-) a někteří si je už i pořídili (ehm :-). Vrátíme-li se tedy myšlenkami do světa hardwaru, shledáme možná zajímavým test dvanácti 19" monitorů, který provedl server Tom’s Hardware Guide.

Z klání vyšly vítězně modely Iiyama Vision Master Pro 454 (obrazovka High Brightness DiamondTron, 530 dolarů ), ViewSonic P95f (obrazovka PerfectFlat, 499 dolarů) a Eizo T765 (DiamondTron, 700 dolarů). Autor článku nicméně konstatuje, že i ostatní monitory poskytovaly víceméně uspokojivé výsledky, a každý něčím specifickým vynikal. Já například velice uvažuji o LG 915FT Plus, který jako jediný z testovaných monitorů oplývá mým oblíbeným typem obrazovky – Flatron.

Zdroj: Tom’s Hardware Guide


Témata: Intel, Testování