Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: Microsoft chce konkurovat Photoshopu

  12:00aktualizováno  3. listopadu 9:51
Používejte GPU místo procesoru - vyplatí se to *** IBM má dva nejvýkonnější počítače *** Microsoft chce konkurovat Photoshopu *** Nové ovladače od ATI pro Linux

Používejte GPU místo procesoru
V dávných dobách byl nejvýkonnější částí počítače procesor. Po příchodu 3D se ovšem začala situace měnit. Současné grafické procesory nabízejí větší výpočetní výkon než klasické procesory. GPU jsou navržena pro plynulé vypočítávání trojrozměrného prostoru pomocí rychle prováděných výpočtů. Nad procesory převažují hlavně při výpočtech v plovoucí desetinné čárce.
Toho se rozhodli využít výzkumníci v Los Alamos National Lab – LANL v USA. Pomocí speciálně vyvinutého programovacího jazyku Scout zkoušeli výpočetní výkon GPU. Pro test využili modelování kolapsu jádra Suprernovy. Výpočet byl podle výzkumníků až 12x rychlejší než při použití klasického CPU. Velmi ovšem záleží na napsání samotného programu. Grafické čipy excelují obzvláště při zpracování velkého množství informací, které rychle následují a tvoří souvislé programové vlákno.
Programovací jazyk Scout není určitě poslední. Prozatím se ovšem s využitím GPU pro složité výpočty počítá hlavně pro superpočítače, které simulují určité fyzikální jevy.

IBM má dva nejvýkonnější počítače
Na světě je několik tzv. superpočítačů, které jsou určeny především pro simulace vesmírných objektů a zkoumání bílkovin. Dva nejvýkonnější postavilo IBM.
Na prvním místě se umístil počítač Blue Gene/L s výkonem 135 teraflops. To znamená, že za jednu sekundu dokáže provést 135 bilionů operací s plovoucí desetinou čárkou za vteřinu. Druhý nejvýkonnější počítač je umístěn ve Výzkumném centru Tomase Watsona a nese název Blue Gene Watson. Je složen z 20ti Blue Gene racků a obsahuje 20480 procesorů. Jeho výkon dosahuje hodnoty 91,3 teraflops. Používá se především pro simulaci proteinů a biologických procesů.
Pro srovnání: systém Columbia, který používá americká NASA dosahuje výkonu 51,9 teraflops.
Pokud byste si chtěli podobný počítač postavit, tak jeden Blue Gene rack vás přijde na 2 miliony dolarů, tj. asi 49 milionů korun. Rack přitom obsahuje 1024 procesorů. Chce si to ovšem za domem postavit menší Temelín. Jeden procesor má spotřebu přes 50W. Když připočtete spotřebu diskového pole, infrastruktury a výkonného chlazení, dostanete se na hodnotu pár megawattů.

Microsoft chce konkurovat Photoshopu
Microsoft zveřejnil beta verzi svého nového programu zaměřeného na práci s grafikou. Jeho pracovní označení nese název Acrylic. Program ovšem nevznikal od samého počátku přímo v Microsoftu. Vychází z aplikace Expression, kterou dříve vyvíjela společnost Creature House a před dvěma lety jej prodala Microsoftu.
Acrylic umí pracovat s bitmapovou i vektorovou grafikou. Aby se mohl uchytit na trhu, je nutná podpora s nejrozšířenějšími grafickými formáty od Adobe. Na to Microsoft samozřejmě myslel, nabízí ovšem i vlastní typ souborů.
Pokud by jste si chtěli aplikaci stáhnout, můžete tak učinit ZDE. Jedná se o funkční betaverzi programu, která je funkční do 1. září 2005. Má ovšem docela krvavé nároky – Windows XP + SP2, Pentium 4 2,5GHz a vyšší a 512 MB RAM
Po uveřejnění se na internetu rozhořeli diskuze o (ne)kvalitě tohoto programu. Je ovšem nutné mít na paměti, že se jedná o první betaverzi.

Nové ovladače od ATI pro Linux
Nedávno firma ATI vydala novou verzi ovladačů grafických karet pro systém Windows. Nyní uveřejnila ovladače i pro Linux. Ty podporují automatickou instalaci a umožňují i tvorbu specifického instalačního balíčku podle typu použité distribuce. Klasická instalace driverů ATI, tak jak ji známe z Windows, doposud nebyla možná, nyní ji však zvládne i méně zkušený majitel Linuxu.
Při instalaci si můžete vybrat ze dvou variant: automatické a vlastní. Ta umožňuje po instalaci ovladačů pokračovat instalaci Control panelu, modulu jádra (Kernel module) a ovladačů OpenGL pro tyto verze X serveru (X Window System): Xfree86 4.1.x, Xfree86 4.2.x, Xfree86 4.3.x a X.Org 6.8.x. Další volbou je možnost vytvoření specifického instalačního balíku pro distribuci RedHat.

Zdroje: ZDNet, ATI, X-BitLabs
Autor:Nejčtenější

První zahraniční ohlasy na českou hru Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Některé zahraniční servery již publikovaly recenze na českou hru Kingdom Come: Deliverance. Jak si vede? U kritiků...

OBRAZEM: Vychází Kingdom Come, přinášíme své dojmy po prvních 20 hodinách

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji sice pár...

Nejočekávanější česká hra poslední dekády je konečně tady. My už ji pár dnů testujeme, ale vzhledem k jejímu obrovskému...Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

RECENZE: Subnautica je nejlepší podmořská hra všech dob

Subnautica

Podmořská Subnautica je na první pohled nenápadná hra, která se od svého vydání drží mezi nejprodávanějšími hrami na...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Najdete na iDNES.cz