HW minutky: myš, která osvěží

  12:00aktualizováno  1:38
Zdálo by se, že na joysticích, gamepadech nebo myších už toho není co vymyslet. Možná vás zaujme nápad firmy Nyko Technologie. || Čipset SiS 655FX pro Pentium 4 trochu unikl pozornosti médií, přesto má však co nabídnout.

Myš, která osvěžuje
Co lze ještě radikálního vymyslet na joysticích, gamepadech, myších a podobných ručních perifériích počítače? Můžeme do určité míry měnit jejich tvar, přidávat nebo ubírat tlačítka, pokoušet se je přimět reagovat na náklon či jim dát force feedback. Jenže co je to platné, když se nám stejně (obzvlášť v horkých dnech, kterých jsme si letos náležitě užili) při několikahodinové bitvě nepříjemně potí ruka a vyrábí na ovladači nepříliš estetické usazeniny našich tělesných solí? Pokud máte zájem zapátrat po řešení, navštivte zrůdné stránky firmy Nyko Technologies, Inc. a přesvědčíte se, že jisté možnosti přece jen existují.

Nyko nabízí (kromě jiných drobností) ovladače pro konzole GameCube/GameBoy,  PSX a PlayStation 2 a Xbox, které mají jednu pozoruhodnou vlastnost: jejich povrch je opatřen drobnými otvory, z nichž vychází studený vzduch a chladí vaše ruce. A protože konzole mi zatím k srdci nijak nepřirostly, poreferuji vám trošku o novince v sortimentu firmy: myši Nyko Air Flo Mouse.

Myš

V podstatě se jedná o klasickou optickou myš se dvěma tlačítky a kolečkem. Povšimněte si gumového hřbetu a části boků, kde se právě nacházejí ony otvory pro vyfukování vzduchu. Tyto gumové součásti by mohly ve srovnání s běžnou myší vyvolat pocit pohodlnějšího uchopení, a v praxi jsem si ověřil, že (tedy alespoň já) držím myš vždy dostatečně volně na to, aby ony otvory mohly nějaký vzduch vydechovat. Pokud je ovšem někdo zvyklý myš dlouhodobě držet zcela „spolklou“ v dlani, velký osvěžující efekt asi nezaznamená.

Proud vzduchu vycházející z myši je podle recenzentů jemný, přičemž jeho intenzita se dá regulovat trojpolohovým (vypnuto, nízké otáčky, vysoké otáčky) přepínačem umístěným na spodku myši; chcete-li tedy zařadit jiné obrátky, bohužel se nevyhnete pohledu do světelného paprsku – ledaže byste vypnuli počítač. Při vysokých otáčkách myš údajně poněkud vibruje. Celkově je Air Flo Mouse zajímavým kouskem hardwaru, ale těžko předvídat, nakolik se tato koncepce ujme. Zatím za cenu 30 dolarů nějaké masové šílenství asi nevyvolá, nicméně jisté nastavení trendu nebo alespoň vznik odnože myší by tím iniciován být mohl.

Zdroj: FiringSquadSiS 655FX: nejlepší poměr cena/výkon pro Pentium 4
Příchod nového čipsetu SiS 655FX byl mohutně zastíněn zájmem o intelovské 875P a (zejména) 865PE. Všichni jsme byli upnuti na jejich vynikající výkon, na úspěšné pokusy výrobců základních desek aktivovat v čipsetech 865PE technologii PAT (původně vyhrazenou jen pro dražší 875P), takže nám snadno unikl ze zřetele SiS se svou nejnovější nabídkou. Jak se ale ukazuje, byla by to škoda, kdybychom o něm neměli alespoň základní povědomí, protože jeho cena a vybavenost má potenciál nejednoho z nás chytnout za srdce.

Server AnandTech se zaměřil na analýzu základní desky Gigabyte 8S655FX Ultra, která svou cenou soupeří s těmi nejlacinějšími a vybavením s těmi nejdražšími. Posuďte sami. První věcí, která stojí za zmínku, je dvoukanálový řadič pro paměti DDR400 – tím se 8S655FX Ultra staví po bok svých intelovských konkurentek. Samozřejmá je na to konto také podpora Pentií 4 s 800MHz FSB a jejich hyperthreadingu. Další příjemností je nativní podpora rozhraní Serial ATA, 8 portů USB a rozhraní FireWire (IEEE1394). Pro zpracování zvuku byl použit nejnovější kodek firmy Realtek ALC658 AC’97, který má poskytovat podstatně lepší zvuk než jeho předchůdci. Dalším nejmodernějším produktem Realteku na této desce je řadič pro gigabitový Ethernet, RTL8169.

Co se týče přetaktování, nabízí 8S655FX po všech stránkách slušné vybavení, nepříjemná je jen absence možnosti zvyšovat napětí pamětí. Pamětí typu PC3700 a vyšší totiž nutně potřebují více energie, mají-li na svých udaných frekvencích obstát. S Pentiem 4 2,4C se podařilo dosáhnout FSB 239 MHz, což je v porovnání s intelovskými konkurenty velmi málo. Gigabyte nicméně ujišťuje, že pracuje na novém BIOSu, který zlepší výkon i přetaktovatelnost.

Srovnáme-li  výkony motherboardu 8S655FX s deskami vybavenými čipsety od Intelu, vidíme, že výkon je o něco málo slabší. Jeho hlavní deviza však spočívá ve vybavenosti a v ceně.  Všechny výše uvedené vymoženosti dostanete za pouhých 105 dolarů, což je o polovičku méně než obdobně vybavený motherboard s Intelem na palubě. Pokud nemáte zájem experimentovat s BIOSem nebo věříte, že další verze BIOSu vylepší ladicí možnosti, není pro vás Gigabyte 8S655FX zřejmě špatná koupě.

Zdroj: AnandTech

Autor:
Témata: Intel, Xbox

Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

Dal pěstí feministce v Red Dead Redemption 2, YouTube mu odstavil kanál

Red Dead Redemption 2 - hlavní hrdina mlátí aktivistku

Youtuber vystupující pod přezdívkou Shirrako zveřejnil video, v němž ve hře Red Dead Redemption 2 dá ránu pěsti...

KOMENTÁŘ: Jak Red Dead Redemption 2 zastínil Assassin’s Creed: Odyssey

Red Dead Redemption 2 versus Assassin’s Creed Odyssey

Assassin’s Creed Odyssey a Red Dead Redemption 2 jsou dva nejnovější přírůstky do rodiny akčních příběhových her v...

PRVNÍ DOJMY: Svět Falloutu 76 je obrovský a detailní, ale vládne mu nuda

Fallout 76

Prvních několik hodin ve světě nového Falloutu nás příliš nepřesvědčilo. Rozlehlý svět není zaplněný adekvátním obsahem...

World of Warcraft Classic je trip pro nostalgiky. První dojmy

World of Warcraft Classic

Návštěvníci akce Blizzcon, ale i majitelé virtuální vstupenky, si vyzkoušeli, jak se hrál World of Warcraft v době...

Další z rubriky

Sedm nejtypičtějších výmluv chudáka hráče

Hráč na kokainu - ilustrační foto (Angry Gamer)

Za okny pomalu vychází slunce, na krku spousta povinností a rozechvělé prsty ospalého hráče se jen velmi neochotně...

Pět nejočekávanějších her, které vycházejí v listopadu

Fallout 76

Ani v listopadu nepolevuje nápor zvučných herních značek a za pozornost tentokrát stojí i starší kousky, ať už...

Seriál podle Castlevanie byste neměli minout, ani pokud jste hru nehráli

Castlevania

Animovaný seriál z dílny Netflixu sice využívá licenci na sérii klasických videoher, ale funguje i jako samostatné...

Najdete na iDNES.cz