Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: Návštěvnost českého internetu opět roste

  12:00aktualizováno  23. března 2006 8:36
Opera 8.0 je GOLD ** Návštěvnost českého internetu opět roste *** ATI připravuje 80nm výrobní proces *** Algoritmus pro blokování P2P sítí *** Adobe koupil Macromedia

Opera 8.0 je GOLD
Společnost Opera Software uvolnila konečnou verzi svého prohlížeče Opera 8.0. Mezi hlavní novinky patří podpora hlasového ovládání a čtení zobrazených textů. Tuto technologii Opera Software vyvíjela spolu s IBM. Tato funkce funguje pod systémy Windows 2000 a XP, bohužel pouze v angličtině (což není žádné překvapení - pozn red.).
Další změnou je předělané ovládací rozhraní. Uživatel má k dispozici více pracovního prostoru při použití výchozího nastavení. Upravena byla také menu. S oznamováním blokovaných pop-up oken jsme se setkali již ve dvou předchozích betaverzích. Nyní lze zablokovaná okna zpětně otvírat, stejně i zavřené prohlédnuté stránky. Opera nové verze navíc obsahuje i interní RSS klient, který je možno použít i bez aktivace emailového účtu. Z Opery je nyní možný přímý přístup ke službě GMail. Samozřejmostí je automatická aktualizace záplat a nových verzí. Pokud chcete tento kvalitní alternativní prohlížeč vyzkoušet, stáhnout si jej můžete zde.

Návštěvnost českého internetu opět roste
Zatímco v únoru návštěvnost českého internetu mírně klesla, březen byl měsícem růstu. Celkový počet unikátních uživatelů se zvýšil o 7,5% na 5,45 milionů, což je o 200 000 víc než únorový rekord.
Růst počtu uživatelů táhl především zájem ze zahraničí. Zatímco počet návštěvníků z ciziny stoupl o 16 procent na 2,1 milionu, skupina českých uživatelů se rozrostla jen o 2,3 procenta na 3,3 milionu lidí.
Průměrná doba, kterou jeden uživatel měsíčně stráví na internetu se zvedla o deset minut na čtyři hodiny a devět minut. Průměrně každý uživatel shlédl 284 webových stránek, tj. o 25 stran více než v únoru.
Počet skutečných návštěvníků internetu však podle šéfa portálu Seznam.cz Iva Lukačoviče může být až o třetinu nižší. Měsíční čísla obsahují chybu, protože návštěvnost se měří podle počtu unikátních souborů, které mají reprezentovat různé uživatele. Jeden uživatel však může používat více počítačů, a je tedy charakterizován více soubory, nebo může být pod jedním jménem a heslem přihlášeno v PC více lidí. Internet je podle něj navíc médium používané na denní bázi, a proto je měsíční sledování nevhodné.
Nejnavštěvovanějším serverem v únoru byl Seznam.cz, následovaly servery Novinky.cz, Centrum.cz, iDNES.cz a Atlas.cz. Server BonusWeb dopadl dle iAuditu velmi dobře, stejně jako ostatní technické weby portálu iDNES.
Technický magazín Technet.cz sice proti únoru zaznamenal zhruba o čtyři tisíce méně unikátních návštěvníků a jejich počet dosáhl 264 351, ale počet návštěv stoupl o více než 29 000 a přesáhl hranici 700 000. Server Mobil.cz si proti únoru polepšil o více než 40 000 unikátních návštěvníků a zastavil se na hranici 291 520 unikátních návštěvníků. V počtu návštěv si polepšil dokonce o více než 180 000 a dosáhl 847 262 návštěv. Herní magazín BonusWeb.cz také překonal únorovou návštěvnost. Potvrdil tak své prvenství a zvětšil náskok od konkurence. Zatímco v únoru měl 471.303 unikátních návštěvníků, v březnu to bylo již 501 755 unikátních návštěvníků. Vaše přízeň nás samozřejmě těší a budeme se dál snažit dělat vše proto, abychom našim čtenářům nabízeli kvalitní čtení a download.

ATI připravuje 80nm výrobní proces
V každém novém grafickém čipu je o několik milionů tranzistorů víc než v předchozím modelu. Aby bylo možné zajistit únosné rozměry čipů a jejich tepelné vyzařování, musí se zmenšit výrobní proces.
Když novým 90nm procesem má být vyroben teprve čip ATI R520, samotná ATI již testuje 80nm proces. Zatímco procesory se po 90nm začnou hned vyrábět 65nm, pro grafické čipy je to prý velmi velký výrobní skok. 80nm tak má být přechodným stupněm k tomuto procesu.
Pro ATI bude grafické čipy 80nm technologií vyrábět továrna TSMC, která již tento proces začíná pomalu testovat.

Algoritmus pro blokování P2P sítí
Výměnné sítě trápí řadu vydavatelských firem. Ty se samozřejmě nechtějí nechat okrádat a tak se snaží s těmito sítěmi bojovat a pomocí nových zákonů z nich udělat nelegální software. Doslova odstrašujícím příkladem je sdružení RIAA, které působí v Americe. Tomu nedělá problém za nelegální sdílení hudby zažalovat devítileté dítě nebo ženu, která před rokem umřela a s počítačem se nikdy nedostala do styku. Zajímavé také je, jak se RIAA snaží P2P sítě zakázat. Údajně se na nich více než nelegální software a hudba šíří dětská pornografie. Americký soud to naštěstí neuznal jako důvod k postavení P2P mimo zákon.
Finská společnost Viragl oznámila, že jejich nový program dokáže zničit i ty největší sdíleče dat. Zatím neoznámila na jakém principu funguje a jak se proti provinilcům zachová. Ovšem ne každý na P2P sdílí nelegální obsah. To se bude filtrovat těžko.

Adobe koupil Macromedia
Na dnešním softwarovém trhu je konkurence velká. Společnost Adobe, která se zabývá vývojem grafických programů a vlastní několik stovek patentů nyní koupila společnost Macromedia, která se zabývá vývojem internetových standartů, například Flash Player. Od transakce si slibuje rozšíření svého působení právě na internetové aplikace, kde ji doposud konkurovala Macromedia.
Přesná cena transakce nebyla zveřejněna, ovšem za každou akcii společnosti Macromedia akcionáři získali 0,69 akcie Adobe. Podle propočtů analytiků bývalí akcionáři Macromedia dostali 25% prémii k ceně svých akcií. Celkem tak dostali 18% sloučené společnosti. Adobe zatím neuvedlo, zda značku Macromedia ponechá, nebo ji nahradí.

Zdroje: Tom´s Hardware, Technet

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz