Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: nechte nás kopírovat!

  12:00aktualizováno  12:24
Všechna mamutí hudební vydavatelství pilně zkoušejí různé ochrany pro svoje zvukové nosiče, aby znemožnily jejich bezeztrátovou transformaci do WAVů. Tyto pokusy si však vykoledovaly protesty z různých stran, ke kterým se nyní přidala i firma Philips. || Sound Blaster Audigy má nyní i externí verzi, která nese jméno Extigy.

Vypískají ochranu hudebních CD proti kopírování sami legální uživatelé?
Firma Philips, která přinesla světu kompaktní disky, nedávno vyjádřila svůj záporný postoj k pokusům velkých hudebních společností znemožnit kopírování hudebních cédéček. Dosavadní výsledky „pokusů na živých cílech“ vedly k velkému množství stížností, protože „chráněná“ CD nejenže nebylo možné dobře extrahovat do počítačové podoby (soubor WAV), ale mělo s nimi potíže i mnoho běžných CD přehrávačů. Na tom není nic divného, přihlédneme-li ke společnému rysu výše uvedených ochran: je to narušení původního hudebního záznamu chybami, které mají vyvést kopírující jednotku CD-ROM natolik z míry, aby odmítla poslušnost anebo byl její produkt neposlouchatelný.

Jakožto vynálezce formátu CD by Philips mohl odmítnout takovýmto zpotvořeným diskům použití samotného názvu „CD“ anebo použít jiné zákonné cesty, jak aplikovatelům ochran tyto praktiky znepříjemnit. Představitelé firmy říkají, že je lepší se s lidmi dohodnout, než se s nimi soudit. Gary Wirtz, generální ředitel copyrightového oddělení Philipsu, je toho názoru, že se protikopírovací technologie znemožní samy – důrazný odpor legálních uživatelů odvede hudební společnosti od myšlenek na podobné ochrany. „Nebude to fungovat tak, jak si představují, protože kterýkoli hacker si stejně kopie bude umět udělat. Bude to mít vliv pouze na poctivé zákazníky a my víme, že se už objevilo velké množství stížností.“

Vypadá to tedy, že si vydavatelé budou muset své plány dobře rozmyslet. V poslední době se roztrhl pytel s různými antikopírovacími metodami – prakticky všechny velké hudební společnosti přispěchaly s prohlášením, že intenzivně připravují jejich nasazení do praxe.

Například BMG uvedla v Evropě na trh dva chráněné tituly (Natalia Imbruglia: White Lilies IslandGreatest Hits skupiny Five), ale kvůli četným reklamacím nedávno přešla na „čistou“ výrobu těchto nahrávek. Ve Spojených státech má poslední takovéto CD firmy Universal na obalu zřetelné varování pro zákazníky, že by dané CD mohlo mít problémy s mechanikami CD-ROM a některými běžnými přehrávači, zatímco společnost BMG se omezila jen na malý nápisek „Cactus Data Shield“ bez jakéhokoli bližšího vysvětlení, o co se jedná. Následně na to pak kongresman Rick Boucher rozeslal předním hudebním asociacím a institucím (RIAA, IFPI atd.) dopis, ve kterém je varuje, že prodej cédéček znemožňujících domácí nahrávání by mohl být v rozporu se Zákonem o domácím nahrávání zvukových nosičů (AHRA) z roku 1992. Tento zákon, podle něhož mj. musí prodejce nahrávacího zařízení zaplatit do státní kasy dvě procenta jeho ceny, a prodejce prázdných pásek a disků tři procenta jejich ceny, by potom totiž ztratil svůj smysl. Prezidentka a výkonná ředitelka RIAA Hilary Rosenová na to reagovala slovy, že hudební společnosti hledají „tu správnou rovnováhu“.

Za sebe musím říct: jen do nich! :-)

Zdroj: New ScientistExterní Sound Blaster nese jméno Extigy
První zvukové řešení od firmy Creative Technology, které nesídlí uvnitř počítačové krabice, ale mimo ni, bylo představeno minulý týden a nese název Sound Blaster Extigy. Připojuje se k počítači prostřednictvím rozhraní USB a poskytuje kvalitu srovnatelnou se Sound Blasterem Audigy i těm, kteří z nějakých důvodů nemohou použít tuto interní kartu – zejména uživatelům přenosných počítačů. Extigy umožňuje multikanálové přehrávání zvuku vzorkovaného na 24 bitech a 96 kHz a poskytuje 100dB odstup signálu od šumu. Svoje zalíbení v tomto zařízení však mohou najít i nepočítačovci – lze ho totiž použít nezávisle na PC jako dekodér Dolby Digital pro „set-top“ přehrávače DVD, jako zdroj 3D zvuku formátu 5.1 z konzolí Xbox nebo PlayStation 2 i jako „vylepšovač“ zvuku linoucího se z mnoha jiných přehrávacích zařízení.

SB Extigy

Extigy disponuje dálkovým ovládáním a velkým počtem konektorů, které vám umožní připojit prakticky cokoli relevantního včetně MIDI zařízení, mikrofonu a sluchátek. Očekávaná cena Extigy je ovšem také poněkud „notebooková“ – 150 US$.

Zdroj: Creative

Autor:


Témata: hacker, Xbox

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Grafton Recruitment Praha
OPERÁTOR VÝROBY KOLÍN, 22 783 - 24 410 Kč !!!

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 22 783 - 24 410 KčNajdete na iDNES.cz