HW minutky: něco z Microsoftu

  • 7672
Pod heslem „Naše operační systémy stokrát jinak“ se z Redmondu brzy vyklubou Windows XP Media Center Edition – něco pro milovníky hudby a videa, kteří před myší preferují dálkové ovládání. || Obliba Windows 2000 kulminuje, což poněkud kazí prodeje XPček. Copak s tím Microsoft asi udělá?

Nová Windows XP – tentokrát na dálkové ovládání
Toto úterý Microsoft oznámil oficiální název, pod kterým se bude prodávat nové (již páté) vtělení jeho nejmladšího operačního systému: tentokrát to bude Windows XP Media Center Edition (MCE). Po Windows XP Home, Professional, Tablet PC a Embedded tak přichází odrůda vyznačující se snahou přiblížit počítač běžným domácím elektronickým spotřebičům – alespoň v tom smyslu, že počítač vyzbrojený MCE bude v mnoha (zejména multimediálních) směrech možné dirigovat běžným dálkovým ovládáním. Microsoft tento systém pod kódovým názvem Freestyle poprvé představil v lednu letošního roku na výstavě Consumer Electronics Show.

WXP

Jak už je u Microsoftu zvykem, nebude možné si MCE zakoupit jako upgrade stávajícího operačního systému; bude-li po něm toužit někdo, jemuž zní slovo warez odporně, musí se smířit s tím, že si s MCE bude muset koupit i nové PC nebo nějaké hybridní multimediální zařízení. Jinými slovy, existovat bude pouze OEM verze. Jodie Cadieuxová, která odpovídá u Microsoftu za marketing MCE, to zdůvodňuje celkem zajímavě: „Spotřebitelé neodpouštějí, a to obzvlášť u produktů, které přicházejí s novou myšlenkou. Pokud to nefunguje dobře hned napoprvé, zanevřou na to a hned tak se nevrátí. Máme velmi silný pocit, že pro dobrý dojem spotřebitelů by to měla být pouze OEM verze.“. Hmm... Máme to chápat tak, že by si prostý spotřebitel podle Microsoftu neuměl tento operační systém sám nainstalovat tak, aby byl funkční?

Ještě o prázdninách by se na trhu měla objevit první PC od známých značek (např. Hewlett-Packard nebo Samsung), která budou mít předinstalované MCE; očekávaná cena je 1000 až 2000 dolarů. Cílovou skupinou jsou vysokoškolští studenti a ostatní teenageři, kteřížto nejčastěji používají PC jak pro hraní a občasnou práci, tak i pro reprodukci hudby a videa. Je pravděpodobné, že Microsoft chce novým klonem Windows XP obsadit jím dosud nepokrytý prostor na počítačovém trhu, ve kterém se výrazně profiluje Apple.

Zdroj: ZDNet



Windows 2000 jsou zatím úspěšnější než Windows XP
Když Microsoft v říjnu loňského roku uvedl s velkou pompou na trh Windows XP, paradoxně tím přesunul pozornost mnoha uživatelů počítačů k Windows 2000. Je jasné, že Windows 98 SE a cokoli staršího už brzy dostane od Microsoftu a potažmo i dalších firem nálepku „NEPODPOROVÁNO“, a mnohé firmy i jednotlivci se už podle toho zařizují. Windows 2000 mají zaručenu pozornost Microsoftu minimálně do prvního čtvrtletí roku 2004 a jsou systémem, který se etabloval, má v komerční sféře důvěru a přitahuje i pozornost mnoha domácích uživatelů. Za všechno ostatně mluví procenta prodeje: analytická agentura Gartner odhaduje, že z nových PC, která se v letošním roce prodají, bude mít nainstalováno 41 % Windows 2000 a pouhých 16 % Windows XP.

W2k

Častý a do velké míry oprávněný názor vyjadřuje rovnice:
Windows XP = Windows 2000 + spousta těžko odstranitelného balastu
Množství zabraného místa na pevném disku spolu s iritujícím procesem aktivace odradí mnoho potenciálních legálních i nelegálních uživatelů a je věru těžké najít nějaké podstatné výhody XPček, které by byly pod dvoutisícovkami nedosažitelné.

Microsoft naštěstí pilně pracuje na aktualizacích obou výše zmíněných operačních systémů, takže na holičkách nezůstanou příznivci žádného z nich. Windows 2000 Service Pack 3, který obsahuje bezpečnostní záplaty a opravy stovek chyb, bude dán Microsoftem k dispozici do konce tohoto léta – momentálně probíhá jeho testování. Jakožto download ovšem vlastníky analogových modemů rozhodně nepotěší: velikost může (podle verze systému a typu instalace) přesáhnout 150 MB. Zhruba ve stejnou dobu by se měl objevit i Windows XP Service Pack 1 přinášející kromě oprav chyb, podpory USB 2.0, runtimu .NETu a dalších radostí také změny uživatelského rozhraní, ke kterým se MS zavázal federální vládě USA. Tyto změny by měly mj. zahrnovat možnost snadného odstranění middlewarových produktů Microsoftu (např. Internet Exploreru, Outlook Expressu, Windows Media Playeru aj.) z Plochy a nabídky Start – uživateli by mělo být umožněno do systému snadno vkomponovat funkčně ekvivalentní programy od jiných firem.

Zdroje: SuperSite for Windows, ZDNet