Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: Nejoblíbenější HW roku 2004

  12:00aktualizováno  23. března 2006 8:58
Nejoblíbenější HW roku 2004 *** Konec Radeonů 9800 Pro *** HVD: Nové optické médium *** Nové grafické rozhraní od Microsoftu *** Krátké informace jednou větou

Nejoblíbenější HW roku 2004
Pokud jste v nedávné době navštívili servery Tom´s Hardware nebo X-BitLabs, možná jste se zapojili do dnes již tradiční ankety o nejlepší hardware roku 2004. Bohužel tyto servery nespolupracují a mají každý své výsledky. Níže naleznete tabulku s výsledky anket obou serverů. Tyto výsledky sice vznikly ze subjektivního hodnocení, tj. pravda není založena na výkonech v testech, ale na osobním hodnocením čtenářů, ale anket se zúčastnilo téměř 100 000 čtenářů, takže výsledky mají váhu.

Nejlepší výrobce X-BitLabs Tom´s Hardware
čipsetů nVidia nVidia (nForce 3 250Gb)
procesorů AMD AMD (Athlon 64)
grafických čipů ATI nVidia (GeForce 6800) 
grafických karet ASUS ASUS
harddisků Western Digital Western Digital
high-end sestav Alienware --------
základních desek ASUS ASUS
operačních pamětí OCZ --------
zvukových karet Creative (Audigy) --------
LCD panelů -------- Samsung
tichých chladičů -------- Zalman

Konec Radeonů 9800 Pro
ATI Radeon 9800 Pro je velmi kvalitní čip. Dlouhou dobu se držel na vrcholu a i nyní má co nabídnout. Nabízí velmi dobrý poměr cena/výkon, ovšem výrobci tvrdí, že prodejní cena je již na hranici výrobních nákladů. Navíc ATI potřebuje více do popředí protlačit nové čipy a tak se čipy pro Radeon 9800 Pro přestaly nedávno vyrábět. Jako jeho nástupce ATI tlačí do popředí čipy mnohem výkonnější, ovšem také dražší. Ovšem Radeon 9800 Pro má čestného nástupce. Radeon X700. Karty podávají za stejný peníz stejný výkon. Pokud máte desku se slotem AGP, nemusíte se obávat nedostatku výkonných karet od ATI. Tato firma chce totiž v březnu uvést konečnou podobu čipu Rialto, který se stará o přemostění sběrnic PCI Express 2 AGP.

HVD: Nové optické médiumHVD - Médium nové generace
Formát DVD – Digital Versatile Disc – v současné době kraluje nad ostatními formáty, jako CD nebo Floppy. Ovšem o jeho nástupci se vedou velké debaty. Má totiž nástupce dva. Formát HD-DVD je rozšíření klasických DVD o další GB místa, přitom nechává hloubku vrstev na stejné úrovni jako DVD. Blue-Ray disk je konkurentem HD-DVD. Mezi jeho hlavní přednosti patří větší kapacita uložených dat a také nižší hloubka vrstev, což znamená lepší čtení.
Zatímco se velké firmy doslova perou, který formát je lepší, v tichosti vznikla HVD Aliance, která brzy všem vytře zrak. Tvoří jí firmy CMC Magnetics, Fujifil, Nippon Pain, Pulsec s TOAGOSEI se společností Optware v čele. Výsledkem snahy těchto společností je médium HVD – Holographics Versatile Disc. Díky pokročilé technologii je možné z tohoto média číst až 40x rychleji než z klasického DVD. Nejzajímavější je ovšem maximální kapacita tohoto média. Prozatím lze na HVD uložit 1TB (=1000 GB) dat, v budoucnosti se počítá se zvětšením kapacity až na 6TB.

Nové grafické rozhraní od Microsoftu
Rozhraní DirectX 9.0 je na světě již nějakou dobu a tak se začíná spekulovat, co bude dál. Hlavně vývojáři volají po nových funkcích, aby se jejich tituly přiblížili ještě více realistickému ztvárnění prostředí.
Microsoft plánuje uvést nové rozhraní společně s novým okenním systémem Windows Longhorn. Mělo by se tak stát v roce 2006. Samotný Longhorn bude tohle rozhraní aktivně používat, protože by se celý systém měl přenést do 3D prostoru. Nové systémy tedy budou potřebovat pro práci na ploše nebo ve Wordu trošku lepší grafickou kartu. Nové API rozhraní se ovšem nebude nazývat DirectX 10. Původní pracovní název byl DirectX Next, nyní je byl ovšem oficiální název stanoven na Avalon. Tohle rozhraní by kromě Longhornu mělo být určeno i pro systémy Windows XP a Windows 2000.

Krátké informace jednou větou

 • Ceny LCD panelů pomalu padají dolů. Výrobci mají plné sklady a potřebují je trošku vyprázdnit před výrobou pomocí technologie O-LED. Pokud se chcete o cenách LCD panelů něco dozvědět, klikněte zde
 • Dnes by se na internetu měly objevit nové záplaty od Microsoftu, přičemž tři byly označeny za kritické. Takže si ve Windows zapněte službu automatického stahování aktualizací. Vyplatí se to.
 • Zdroje: Tom´s Hardware, X-BitLabs, Digit-Life, Microsoft

  Autor:


  Témata: Asus, Microsoft, Samsung

  Nejčtenější

  Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

  Mashinky

  V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

  RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

  Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

  Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...  RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

  Lust for Darkness

  Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

  KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

  Far Cry 5

  Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

  Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

  Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

  Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

  Další z rubriky

  Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

  Infinity Blade II

  Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...  Najdete na iDNES.cz