Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: Nová betaverze Visty

  12:00aktualizováno  19. října 2:57
Nová betaverze operačního systému Vista od Microsoftu *** AMD v USA poráží Intel *** Creative potvrdil problémy s X-Fi *** Podle Gatese je Blu-Ray proti uživatelům

Nová betaverze Visty
Microsoft v pondělí uvolnil novou betaverzi nového operačního systému Windows Vista. Betaverze je šířená pod OCTP licencí. Je tedy neveřejná a určená pouze pro testery, partnery Microsoftu a novináře. Nicméně přináší několik zajímavých novinek, které se objeví v konečné verzi Visty.
Beta build 5231 přináší nové diagnostické nástroje pro hardware a síťové připojení. Jako příklad Microsoft uvádí proaktivní monitoring pevného disku. Pokud nebude počítač vytížen ze strany uživatele, budou automaticky spuštěny nástroje pro analýzu disku, která má v případě problémů uživatele upozornit na problém.
Vista bude obsahovat podobných utilitek plno, například pro operační paměť nebo pro síť. Snadněji by se tak měly řešit kolize IP adres v síti a počítá se i s kontrolou TCP/IP protokolu.
Již delší dobu se ví, že Vista bude obsahovat novou verzi browseru Internet Explorer. Již delší dobu se také ví, že bude konečně podporovat záložky jako jeho konkurence. A aby toho nebylo málo, tak Microsoft záložky patřičně vylepšil. Půjde je organizovat do skupin, zobrazovat náhledy záložek a celé skupiny ukládat.
Veškeré problémy na které při používání bety uživatelé narazí se automaticky logují a posílají Microsoftu k analýze.
Začátkem příštího roku by se měla objevit veřejná bataverze a pár měsíců poté plná verze. Jak jste se již ovšem určitě dočetli, pro plné využití nového grafického rozhraní (tj. i práce na ploše) budete potřebovat mnohem lepší počítač než pro Windows XP.

AMD v USA poráží Intel
AMD poprvé porazilo svého konkurenta – Intel a to hned na největším trhu. Za poslední tři měsíce se v nově prodaných počítačích objevilo 52% procesorů od AMD. Poprvé k křemíkové historii se tak mění výrobce nejprodávanějších procesorů v USA.
Velkou zásluhu na tom mají především Media Center PC se stejnojmenným operačním systémem od Microsoftu. Tyto multimediální mašinky mají v USA poslední dobou velkou oblibu. A právě do těchto multimediálních center výrobci většinou montují procesory od AMD. Hlavně kvůli nižšímu vyzařovanému ztrátovému teplu.
Podle některých odhadů za propad Intelu může nedostatek kvalitních čipových sad. Nicméně AMD převálcovalo Intel i v desktopech. Nejprodávanějším desktopem v USA za poslední tři měsíce byl HP a1130n s 64-bitovým Athlonem a 1GB paměti.
AMD se začíná dařit a své prvenství na americkém trhu určitě využije ve své PR kampani.

Creative potvrdil problémy s X-Fi
Creative uznalo problémy se svými zvukovými kartami X-Fi, konkrétně modelů X-Fi Xtreme Music a X-Fi Platinium. Problémy se projevují zatuhnutím systému nebo nenabootováním PC. Tyto problémy se projevují, pokud je karta v sestavě s čipovou sadou nForce4. Podle Creative stačí update BIOSu základní desky. Někteří výrobci již nové BIOSy vydali, další tak mají učinit během několika dnů.
Není to ovšem první problém, který trápí zvukové karty od Creative. V minulosti měli karty Sound Blaster Live! problémy s čipovými sady od VIA.

Podle Gatese je Blu-Ray proti uživatelům
Nedávno jsme informovali, že Microsoft a Intel se přiklonili k formátu HD-DVD namísto Blu-Ray. Hlavní boss Microsoftu, Bill Gates v rozhovoru pro Daily Princetonian zdůvodnil tento krok.
Podle něj má Blu-Ray příliš komplikovanou ochranu proti kopírování, která téměř nedovolí uživateli disk legálně použít. Microsoftu podle slov Gatese nevadí formát, ale přemrštěné ochrany.
Bill se zároveň podíval i do budoucnosti. Troufl si tvrdit, že Blu-Ray a HD-DVD jsou poslední výměnná média. V době kdy bude kapacita těchto médií nedostatečná prý bude již rozšířen internet o rychlostech v desítkách Mb/s a tak nebudou média potřeba. Nějak ovšem pozapomněl na nutnost záloh. Ale třeba se Bill plete. Ono 640 KB by mělo stačit každému...

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz