Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: nová generace Celeronů

  12:00aktualizováno  11. února 8:43
Kdy přijde na trh nová generace Celeronů založená na upraveném jádru Willamette? A na jakých frekvencích budou pracovat? *** Kyro a Kryo II na prodej. Kam směřují tyto nadějné grafické chipy? *** Vstup nových čipsetů KT333 se kvapem blíží. Vyplatí se jejich nákup, nebo raději čekání na jejich ""áčkové"" verze?

Kdy přijde nová generace Celeronů?
Nejprve bychom měli vysvětlit, že připravované Celerony budou založeny na upraveném jádru Willamette (výroba pomocí 0.18mikronového procesu). Procesor bude mít redukované množství vyrovnávací paměti L2 cache na 128 kB, což povede k nižším výrobním nákladům a nižším koncovým cenám. Kódové jméno nového jádra je logicky Willamette/128 a těchto procesorů se podle posledních zpráv z Xbitlabs dočkáme v květnu tohoto roku. Budoucí Celerony budou určeny výhradně do patic SOCKET 478 a jejich startovací frekvence bude 1,7 GHz. Z dlouhodobějšího hlediska se samozřejmě můžeme připravit na příchod Celeronů na bázi jádra Northwood, současné Celerony (Tualatin/256) budou totiž postupně končit a Intel je nahradí Willamette/128. Poslední Celeron na bázi Tualatinu/256 bude mít frekvenci 1,4GHz a přijde na trh před uvedením Willamette/128. Konec platformy SOCKET 370 se tak nevyhnutelně blíží.

Konkurencí těchto procesorů budou nové Durony založené na jádře Appaloosa, které však budou vystavěny na modernější 0.13mikronové technologii a mimo to by měly být osazeny větší L2 cache (256kB). Samotné procesory budou vyráběny „externě“ (zřejmě u UMC) a jejich masová produkce začne podle předpokladů v létě tohoto roku. Nové Durony budou využívat výkonnostní označení (podobně jako Athlon XP), které nebude odpovídat skutečné frekvenci.

Celkem se můžeme těšit na velice zajímavý a ostrý konkurenční boj. Výkonnostně zřejmě povede Duron, vzhledem k větší L2 cache a silné FPU jednotce. Ovšem situace se může zvrátit ve prospěch Celeronů - pokud bude software naplno využívat jejich možností (SSE2). Nové procesory AMD bohužel SSE2 podporovat nebudou. Na druhou stranu půjdou nové Durony dobře přetaktovat, což je dáno lepší výrobní technologií. Každopádně se máme na co těšit…

Kyro a Kryo II na prodej!
Podle tiskové zprávy firmy STMicroelectronics, která jednoznačně nebyla spokojena s prodejem čipů Kyro, neboť tyto činily za loňský rok pouhých 15 milionů USD, je divize grafických akcelerátorů pro PC na prodej.

Trh se tedy dále zmenšuje a bude záležet na novém majiteli jak se postaví k budoucnosti a možnému zachování těchto nadějných grafických akcelerátorů. Doufejme, že divizi neodkoupí nVidia (podobně jako v případě 3Dfx) a trh se tím opět nezmenší. To by totiž jistě neznamenalo nic dobrého pro koncové zákazníky.

KT333? Děkuji, raději počkám!
Podle nedávných zpráv z The_Inquirer jsme byli přesvědčeni, že VIA ukončí „život“ čipsetů KT333 ještě dříve, než budou moci přijít na trh a místo nich jednoduše oznámí prodej varianty KT333A, aby tak čelila tlaku silnějšího řešení - SiS 745. Dnes je ovšem zřejmé, že 20. února (kdy měl čipset KT333 přijít) bude uvedena původní a slabší varianta - tedy bez koncového „A“. Výrobci základních desek totiž ponechávají tisková prohlášení s ohlášenými produkty založenými na KT333 beze změny.

Pokud tedy prahnete pro váš nový procesor AMD po čipové sadě ze stáje VIA, raději si počkejte na KT333A, který bude přinášet například AGP 8x a V-Link 533MB/s. Jinak bych spíše doporučoval poohlédnout se po konkurenčním řešení SiS 745, což je v současnosti nejvýkonnější čipová sada pro SOCKET A.

Autor:Nejčtenější

Více než hra. Fanoušci vesmírné simulace si staví vlastní ovladače

Neoficiální ovladač pro hru Kerbal Space Program

V počítačové hře Kerbal Space Program si můžete vytvořit a spravovat svůj vesmírný program, stavět kosmické rakety a...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Stahujte zdarma závody F1 2015 na PC, čas máte do soboty

F1 2015

V časově omezené akci můžete prostřednictvím obchodu Humble Store získat zdarma F1 2015 na PC.

Práce snů? Streamer Ninja si hraním vydělává půl milionu dolarů měsíčně

Richard Tyler Blevins aka Ninja

Američan Tyler Blevins si díky hraní oblíbené počítačové hry Fortnite vydělal miliony dolarů. A jeho fanouškovská...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz