HW minutky: nové Celerony zklamaly

  • 310
Jak se dalo očekávat, minicache L2 o velikosti pouhých 128 KB limituje výkon nových Celeronů v 3D hrách natolik, že nejsou pro hráče zajímavou volbou. || Intel uvedl nové čipsety pro svá špičková Pentia 4 s 533MHz sběrnicí – i845E a i845G. Jeden ovšem handicapuje chybějící podpora DDR333 a druhý slabá integrovaná grafika.

Nová generace Celeronů výkonem příliš nenadchla
Jak jsem slíbil ve svém prvním pohledu na nové Celerony, přinášíme vám nyní informace i o jejich výkonu a přetaktovatelnosti. Jedná se o procesory založené na jádru Willamette-128 – jádru, které se až na poloviční (128KB) cache L2 nijak neliší od původního jádra Willamette. Toto jádro, které Intel v podobě prvních procesorů Pentium 4 uvedl na trh koncem roku 2000, je na rozdíl od nových Pentií 4 vyráběné ještě 0,18mikronovým procesem, a proto nové Celerony běžící na 1,7 a 1,8 GHz vyžadují relativně vysoké napětí – 1,75 V.

Musím bohužel konstatovat, že ačkoli se Anandovi podařilo Celeron 1,7 přetaktovat změnou FSB (100 MHz => 133 MHz) na velmi pěkných 2,26 GHz (s napětím 1,85 V a běžným vzduchovým chlazením), jeho výkon je pro mě zklamáním. 128KB „minicache“ L2 se zde podepsala skutečně krutým způsobem. Jako přímého konkurenta nových Celeronů musíme brát nejnižší modely Athlonů XP, protože si spolu budou cenově nejbližší – a pokud porovnáme výkon Athlonu XP 1600+ (běží na 1,4 GHz) s Celeronem 1,7 přetaktovaným na 2,26 GHz, vidíme, že v herních benchmarcích má Athlon přes mnohem nižší frekvenci výrazně navrch.

Jedi Knight 2

Pokud příští generace Celeronů, která již bude (stejně jako nová Pentia 4) postavena na 0,13mikronovém jádře Northwood, přinese alespoň 256KB cache L2, mohly by to být velmi zajímavé procesory z hlediska přetaktovatelnosti i výkonu. Právě uváděné Celerony na bázi Willamette-128 jsou však z výše uvedených důvodů pro hráče náročnějších 3D her nepříliš vhodnou alternativou.

Zdroje: AnandTech, Tom’s Hardware Guide



Intel uvádí nové odrůdy čipsetu 845 s podporou DDR SDRAM
Před necelými dvěma týdny se Intel zase po létech konečně pevně usadil v čele výkonového pelotonu – přinesl světu Pentium 4 2,53 GHz s frekvencí FSB 533 MHz (4x133). Při tomto úvodním představení byl pro nový procesor k dispozici pouze čipset i850E, který je určen pro paměti RDRAM – nepodporuje však oficiálně jejich nejnovější verzi (PC1066) a nemá rozhraní USB 2.0, které by u high-end čipsetů již mělo být standardem. Z těchto důvodů a možná i kvůli odporu k firmě Rambus mnoho lidí čeká na intelovské řešení pro nová Pentia 4, které by podporovalo paměti typu DDR SDRAM. To nyní přichází v podobě dvou čipsetů: i845Ei845G.

Nové čipsety obsahují southbridge s označením ICH4 (Input/Output Controller Hub), jehož jedinou novou vlastností je integrace rozhraní USB 2.0; toto rozhraní je 40x rychlejší než jeho předchůdce USB 1.1 a mělo by se v průběhu příštího roku stát nejčastěji používaným rozhraním pro připojování externích zařízení (scannerů, tiskáren apod.). Po stránce výkonu je zajímavější čipset i845G, který obsahuje nový northbridge podporující paměti typu PC2700 (DDR333). Budete-li si ho chtít koupit, zaplatíte bohužel také za v něm integrovanou 3D grafiku, která je sice o něco lepší než GeForce2 MX 200, ale to málokterého hráče současných her uspokojí. Můžete si ovšem dokoupit externí grafickou kartu – čipset ale (narozdíl od konkurenčního VIA P4X333) podporuje pouze AGP 4x a ATA/100. Na druhou stranu je nutné podotknout, že žádné grafické karty s AGP 8x dosud v obchodech nedostaneme a u pevných disků s rozhraním ATA/133 (vyrábí je zatím pouze Maxtor) není oproti rozhraní ATA/100 pozorovatelný žádný nárůst výkonu. A jak si nové čipsety stojí v benchmarcích?

3DMark2001

Ukazuje se, že i845G má díky podpoře pamětí DDR333 svou zajímavost – drží dobře krok s konkurenčním P4X333 a příliš nezaostává za svým „rambusovým“ stájovým kolegou i850E. Připomeňme, že VIA je se svými čipsety P4Xnnn stále v intelovské klatbě a přední výrobci motherboardů se je kvůli Intelu stále zdráhají používat. Minimálně do rozřešení souvisejících soudních sporů bude mít tedy VIA stále potíže se širším uplatněním svých P4kovských řešení. Skvrnou na kráse i845G je pro nás hráče ovšem ona integrovaná grafika, o kterou se čipset samozřejmě prodražuje. Každý z momentálně dostupných čipsetů pro Pentium 4 má své klady a zápory, takže bych se výjimečně zdráhal vyslovit jednoznačnější doporučení - volba je na preferencích jednoho každého potenciálního kupce. Nekupoval bych ovšem i845E; když už Pentium 4, tak rychlou paměť DDR333 nebo RDRAM.

Zdroj: Tom’s Hardware Guide


Témata: Intel