Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: Nový čip od ATI nabírá zpoždění

  12:00aktualizováno  3. listopadu 9:42
Nový čip od ATI V nedohlednu - problémy s frekvencí *** Další optický disk s kapacitou 100GB *** Dvě frekvence u GeForce 7800GTX - jak to? *** Google vyhrál spor o domény

Nový čip od ATI nabírá zpoždění
Minulý týden jsme podrobně rozebírali nový čip od nVidie sedmé generace. Nabízí opravdu brutální výkon a v současné době nemá na trhu konkurenci. Přitom dříve než GeForce 7800 měl být uveden nový čip od ATI s označením R520. Již před jeho plánovaným uvedením ovšem začaly prosakovat informace, že ATI má problémy s produkcí.
Poté se objevily dohady, že R520 je opožděn kvůli upřednostnění grafického čipu pro XBoX 360. Oba čipy mají hodně podobnou architekturu a navíc jsou vyráběny stejným výrobním procesem. Nyní se na veřejnost dostala zpráva, že ATI má problém vyrobené čipy nataktovat na frekvenci 600MHz.
Asi před třemi měsíci zkoušela ATI vyrobit první čipy. Z vyrobených čipů bylo ovšem jen velmi malé procento schopno pracovat na 600MHz. Výrobní náklady by tak byly neuměrně vysoké. Inženýři se proto vrátili k rýsovacím prknům a před dvěma týdny zkoušeli znovu vyrobit novou testovací várku čipů. Výsledek ovšem nebyl o mnoho lepší a výtěžnost se stále nachází příliš hluboko, než aby mohla být spuštěna sériová výroba.
Proč ovšem ATI trvá na pracovní frekvenci 600MHz? Svůj čip uvede později než nVidia a tak musí nabízet mnohem větší výkon. Stalo se také tradicí, že první se uvádějí nejvýkonnější a nejdřažší karty, které budou v tomto případě taktovány právě na 600MHz. Teprve potom přijdou odlehčené verze karet, které budou obsahovat čipy, které nezvládají stabilně fungovat na frekvenci 600MHz.
Zatím není jasné, kdy se R520 dostane do prodeje. Některé zdroje z ATI uvádějí třetí čtvrtletí tohoto roku jako reálné datum. Je to ovšem pozdě oproti nVidii a tak bude muset ATI opravdu překvapit svým výkonem.

Další optický disk s kapacitou 100GB
Sharp oznámil ukončení vývoje technologie, která umožní uložit na disk 100GB dat a zárověň je zpětně kompatibilní s formátem Blue-Ray, který protlačuje hlavně Sony a Panasonic.
Řešení Sharpu vychází z klasického Blue-Ray, přidává ovšem speciální vrstvu, díky které lze dosáhnout kapacity 100GB na jednu dvouvrstvou stranu média. Stejnou kapacitu nedávno ohlásilo i TDK. Jejich řešení ovšem vychází ze čtyř vrstev, přičemž na každé straně DVD jsou dvě vrstvy. Pro plných 100GB je nutné disk v mechanice otočit, abyste se dostali na další dvě datové vrstvy.

Dvě frekvence u GeForce 7800GTX
Pokud se vám dostala do rukou nová karta od nVidie a zkoušeli jste zjistit skutečné hodnoty frekvence čipu, tak jste možná došli k hodnotě 470MHz, přičemž udávaná frekvence karty je 430MHz.
Po nátlaku technických serverů na nVidii se její tiskový mluvčí k různým taktům oficiálně vyjádřil. V čipu je několik vzájemně spolupracujících segmentů. Ne všechny segmenty ovšem byly schopny na stejné frekvenci podávat dostatečný výkon a tak nVidia těmto segmentům zvedla pracovní frekvence. Pokud si chcete frekvenci změřit v nějáké utilitce, tak dostanete hodnoutu, na které pracuje většina čipu.
POkud budete chcít čip přetaktovat, tak pomocí tweakovacách utilit budete zvedat základní frekvenci čipu a sekundární frekvence bude automaticky upravena podle vnitřního násobiče.

Google vyhrál spor o domény
Vyhledávač Google.com vyhrál soudní spor o internetové domény. Arbitrážní komise rozhodla, že domény googkle.com, gfoogle.com a gooigle.com jsou zkomoleniny původní domény Google a proto na ně má Google nárok.
Tyto dómény si nechal zaregistorvat Sergej Gridasov a nastavil na ně redir na warezové a virové stránky. Na výzvu arbitráže nereagoval a tak má na domény právo Google.

Zdroje: Tom´s Hardware, The Inquirer
Autor:


Témata: Google+, Xbox

Nejčtenější

Nejvtipnější chyby z českého hitu Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come je obrovská a propracovaná hra, ale její autory čeká ještě spousta práce při odlaďování mnoha chyb, které...

RECENZE: Kingdom Come naučí svět milovat českou historii

Kingdom Come: Deliverance

Nejočekávanější česká hra poslední dekády nezklamala. Je to sice o dost náročnější záležitost, než na jaké jsme si v...O Kingdom Come: Deliverance je v Česku zájem, mnohé obchody mají vyprodáno

Kingdom Come: Deliverance

Česká hra Kingdom Come: Deliverance sice vyšla teprve v úterý, mnohé obchody však měly rozprodanou většinu z první...

Hrajete už Kingdom Come: Deliverance? Jak se vám zatím líbí?

Kingdom Come: Deliverance

Dnešní anketa je určena pro ty z vás, kteří už se ponořili do české hardcore hry na hrdiny Kingdom Come: Deliverance....

RETRO: Winter Challenge je i po 25 letech nejlepší herní olympiádou

Winter Challenge

Je to s podivem, ale i po čtvrt století od vydání zůstávají neoficiální zimní hry od Accolade tou nejlepší olympijskou...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz