Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: Nový grafický čip - nVidia G70?

  12:00aktualizováno  23. března 2006 8:44
Nový grafický čip - nVidia G70? *** nVidia GeForce 6200 s AGP *** Microsoft se brání proti nelegální aktivaci Windows XP *** DDR I na 772MHZ *** Dvouvrstvá DVD slim vypalovačka *** Krátké informace jednou větou

Nový grafický čip - nVidia G70?
Na poli grafických akcelerátorů se odehrává velká bitva a pokud si koupíte high-end grafickou kartu, do půl roku je již stará. Současné grafické špičky jsou již na trhu nějakou dobu a tak se pomalu začíná spekulovat o jejich nástupcích. Na serveru $1#4448">Station-Drivers se objevila zpráva, která je výtahem z ovladačů ForceWave 75.10. V nich se vyskytuje hodně věcí, ovšem v přiřazení hodnot pro grafické karty se nachází neznámé čipy označované G70:
NVIDIA_NV44.DEV_0221.1 = "NVIDIA NV44 "
NVIDIA_NV44.DEV_0222.1 = "NVIDIA NV44 "
NVIDIA_G70.DEV_0090.1 = "NVIDIA G70"
NVIDIA_G70.DEV_0091.1 = "NVIDIA G70 "
NVIDIA_G70.DEV_0092.1 = "NVIDIA G70 "
NVIDIA_G70.DEV_0093.1 = "NVIDIA G70 "
NVIDIA_G70.DEV_0094.1 = "NVIDIA G70 "
NVIDIA_G70.DEV_009D.1 = "NVIDIA G70GL"
NVIDIA_G70.DEV_009E.1 = "NVIDIA G70GL "

NVIDIA_NV48.DEV_0210.1 = "NVIDIA NV48"
NVIDIA_NV48.DEV_0211.1 = "NVIDIA GeForce 6800 "
NVIDIA_NV48.DEV_0212.1 = "NVIDIA GeForce 6800 LE "
Poté server The Inquirer přispěchal s tvrzením, které je založené na neoficiálních zdrojích. Podle nich se jedná o úplně nový čip, který je navíc založený na úplně nové architektuře. Samozřejmě by měl srazit konkurenci do kolen.
Pokud se ovšem tento čip již nachází v ovladačích, je pravděpodobné, že nVidia má již čipy hotové a nyní je testuje/ladí.

nVidia GeForce 6200 s AGP
nVidia chystá nový low-end grafický čip. The Inquirer oznámil, že se jedná o kartu 6200, která bude přímo navržena pro sběrnici AGP. Hodně se spekuluje, proč nVidia nepoužila již existujícího čipu pro rozhraní PCI Express a nepřidala můstek na AGP. Údajně ji k tomu zatlačili výrobci grafických karet, kterým se nelíbí cena za HIS můstek a požadují čip přímo pro AGP. Není se čemu divit, počítačů se sběrnicí AGP je většina.
Pokud karta bude opravdu vycházet z jádra 6200, měla by obsahovat 4 pipelines. Na trhu má nahradit kartu GeForce FX 5200, která sice nabízí podporu DirectX 9, ovšem nemá dostatečný výkon.

Microsoft se brání proti nelegální aktivaci Windows XP
Pokud jste si koupili nový počítač s předinstalovaným systémem Microsoft Windows XP, měli byste mít na case nalepenou nálepku s produktovým klíčem. Ovšem tento klíč není při instalaci použit, OEM verze Windows XP tento klíč nevyžadují.
Toho se rozhodli využít počítačové firmy. Klíč z nálepky prodávají dalším, nic netušícím uživatelům. Microsoft na to přišel poté, co uživatelé s předinstalovaným systémem chtěli Windows přeinstalovávat, ovšem nešlo jim to, protože klíč si již zaregistroval někdo jiný. Zajímavý způsob pirátství...

DDR I na 772MHZ
Výrobci paměrí OCZ se povedl vskutku husarský kousek. Klasické DDR paměti vytaktovali na úroveň DDRII pamětí. Frekvence 722 MHz dosáhli s časováním 3-4-4, přičemž systém se choval stabilně. Jedná se o první informaci, že někdo vytaktoval DDR modul na úrověň DDRII modulu bez ztráty stability.
V benchmarku SiSoft Sandra naměřili pamětem nejlepší výkon na frekvenci 660 MHz, kdy přenosová rychlost činila 8442 MB/s.

Dvouvrstvá DVD slim vypalovačka
Pokum máte notebook a máte rádi DVD, možná vám chybí možnost pálit Dual-Layer. Do dnešní doby totiž na trhu nebyla vypalovačka pro notebooky, která by zvládla vypálit dvě datové vrstvy. To se nyní rozhodla změnit společnost Pioneer, která na japonský trh uvádí mechaniku DVR-K15/SP.
Pracovní rychlosti mechaniky jsou následující: 4x DVD +/-R DL, 8x DVD+/-R, 8x DVD+RW, 6xDVD-RW, 24x CD-R/RW. Jako bonus k mechanice dostanete bundle v podobě softwaru PowerProducer3, PowerDVD6, Power2Go4 a vypalovací software InstantBurn.
Cena mechaniky byla stanovena na 145 USD.

Jednou větou

 • Podle americké studie lidé při vyhledávání na internetu používají většinou více než jeden vyhledávač. Nejvíce roste počet uživatelů Google, naopak MSN a Yahoo stagnují.
 • Intrernetový publikační systém Apache slaví deset let. V současné době jej využívá více než 40 milionů www míst, což dosahuje podílu na trhu okolo 70%.
 • Zemřel otec počítače Macintosh, Jef Raskin. V poslední době se věnoval převážně kritice současných operačních systémů. Nelíbilo se mu, že současné operační systémy pořád omýlají staré nápady a nepřichází s ničím novým.
 • Zdroje: The Inquirer, Station-Drivers

  Autor:


  Nejčtenější

  Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

  Mashinky

  V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

  Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

  Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

  Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...  RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

  Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

  Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...

  Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

  Cuphead

  Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

  RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

  Lust for Darkness

  Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

  Další z rubriky

  Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

  Infinity Blade II

  Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...  Najdete na iDNES.cz