Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: Nový virus bere svět útokem

  12:00aktualizováno  23. března 2006 8:33
Nový virus bere svět útokem *** Za návštěvu mailu více místa pro zprávy *** Nové cesty vývoje procesorů - integrace více čipů *** Case s motivem hvězdných válek - žádná levná zábava *** Český telecom „zlevňuje“

Nový virus bere svět útokem
Přední internetové firmy varují před novým počítačovým virem, který se šíří pomocí mailu. Jedná se o klon viru Sober. Antivirové firmy se bohužel neshodly na označení a tak se můžete setkat s názvy Sober.O (Symantec), jinde jako Sober.N (Computer Associates, Sophos), Sober.P (F-Secure, McAfee), či dokonce Sober.S (Trend Micro) a Sober.V (Panda).
Vir k rozesílání využívá adresy získané na již napadeném počítači. Z nich si však pro další šíření vybírá jen ty, které se nenacházejí na adrese, kterou má na svém black listu. Sober se podle domény příjemce rozesílá ve dvou jazykových variantách. Pro Německo, Rakousko, Švýcarsko a jiné země s německy mluvícím obyvatelstvem je email s virem v němčině, v ostatních případech přichází na řadu anglická verze.
Jak se dá vir poznat?

 • Adresa odesilatele obsahuje slova admin, hostmaster, info, postmaster, register, service, webmaster
 • Předmět zprávy většinou obsahuje tyto výrazy:
  Anglická verze: Re:Your Password, Re:Registration Confirmation, Re:Your email was blocked, Re:mailing error, Re:
  Německá verze: hr Passwort, Mail-Fehler!, Ihre E-Mail wurde verweigert, Ich bin's, was zum lachen ;), Glueckwunsch: Ihr WM Ticket, WM Ticket Verlosung ,WM-Ticket-Auslosung.
 • Vir se skrývá v příloze s názvem:
  Anglická verze: our_secret.zip, mail_info.zip, error-mail_info.zip, account_info.zip, account_info-text.zip
  Německá verze: LOL.zip, autoemail-text.zip, autoemail-text.zip, Fifa_Info-Text.zip, okTicket-info.zip
  Pokud se některému nešťastníkovi podaří vir spustit, objeví se mu okno s chybovým hlášením. To obsahuje záhlaví s textem „WinZip Self-Extractor“ a samotnou hlášku „Error: CRC not complete“. Samotný vir se při spuštění uloží do instalačního adresáře Windows ve zhruba dvacítce různých souborů s hlavním Services.exe. Zároveň si úpravou registrů zajistí, aby se spustil při každém zapnutí počítače. Po napadení počítače kontroluje, zda je systém připojen k internetu tak, že se přes port 37 pokouší kontaktovat NTP server na adresách jako microsft.com, t-mobile.de, google.com, hotmail.com a jiné. Vir se také pokouší zlikvidovat chod bezpečnostních programů typu antivir či firewall.
  Většina antivirových firem již uvolnila update svých programů, přesto je opatrnost na místě.

  Za návštěvu mailu více místa pro zprávy
  Portál Atlas se rozhodl rozšířit svou freemailovou službu a nabízí za návštěvu stránky 2MB prostoru navíc. Za každé navštívení Atlas mailu přes webové rozhraní dostanete 2 MB prostoru k vaší schránce navíc. Za jeden den ovšem můžete získat maximálně 2 MB. Výchozí hodnota je přitom 1 GB prostoru.
  Pokud si ovšem vzpomenete, není to tak dávno, co Atlas rozhlašoval, že se války o prostor nechce dále účastnit a raději zkvalitní služby antiviru a antispamu. Nyní ovšem trošku změnil názor. Inu, konkurence je konkurence. Z hlediska Atlasu se ovšem jedná o výhodný krok. Nemusí nárazově investovat do velké kapacity diskových polí, ale může ji plynule rozšiřovat podle zájmu uživatelů.

  Nové cesty vývoje procesorů
  Společnost Intel začíná hledat nové cesty, které by jí umožnily vyrábět rychlejší a výkonnější procesory. Výzkum Intel rozjel v několika oblastech a technologiích, částečně i protichůdných. Bohužel tak nelze vyloučit, že se znova setkáme s architekturou NetBurst, která se vyznačuje extrémně dlouhou a špatně odladěnou výpočetní pipelines. NetBurst se také vyznačuje extrémním tepelným vyzařováním a vysokou spotřebou.
  Zaručené je to, že jeden vývojový tým se zabývá vícejádrovými procesory. Hlavní slabinou vícejádrové technologie je nutnost přenést do procesoru mnohem více dat z paměti RAM. To bude vyžadovat vysokofrekvenční sběrnice a širokou paměťovou sběrnici.
  Na poli mobilních technologií chce Intel zabodovat s procesory taktovanými na vysoké frekvence a s extrémně krátkou pipelines. Pro serverové procesory je hlavním cílem redukce tzv. úzkých hrdel.
  Velmi zajímavou studií je integrování více čipů do procesoru. Intel například počítá s integrací Firewallu a paměťového řadiče do procesoru. Tato integrace bude ovšem možná až při přechodu na nižší výrobní postupy. To ovšem bude nejdříve v roce 2009.

  Case s motivem hvězdných válek
  Známý výrobce počítačů, společnost Alienware, uvedl na trh počítače s motivem filmu Hvězdných válek. Líbivá case samozřejmě není vše a tak v ní najdete opravdu výkonný hardware za opravdu velké peníze.
  Srdcem celé sestavy je procesor AMD FX-55 a dvě grafické karty od nVidie zapojené do režimu SLI. V základu, kde obsahují například AMD 64 3800+, GeForce 6600 a 512MB RAMky, zaplatíte $1500. Pokud chcete nejnadupanější mašinku se zmíněným FX-55 procesorem a grafickými kartami GeForce 6800 Ultra v SLI zapojení, potom si připravte $5900.

  Český telecom „zlevňuje“
  Nedávno nařídil Český telekomunikační úřad Českému telecomu předělat své cenové tarify. Podle prohlášení Telecomu má změna tarifu přinést úsporu všem uživatelům. Ovšem většině lidí se účty za telefon spíše zvednou. Změny cen se týkají i internetu. Zatímco cenové programy pro Internet Express nebyly zatím zveřejněny, u vytáčeného připojení má už Telecom jasno. A bohužel zdražily také. Příkladem mohou být uživatelé tarifního programu ISDN2 BASIC, kteří v současné době platí měsíčně 678 Kč s DPH včetně kreditu ve výši 113 Kč. Podle zveřejněných plánů budou tito uživatelé od 1. července 2005 měsíčně platit 827 Kč, a to navíc bez jakéhokoliv kreditu.
  Pokud vás zajímá více, čtěte u kolegů na Mobil.cz zde.

 • Zdroje: Tom´s Hardware, Mobil.cz, X-BitLabs

  Autor:


  Nejčtenější

  Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

  Mashinky

  V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

  RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

  Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

  Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...  RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

  Lust for Darkness

  Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

  Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

  Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

  Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

  Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

  Zaklínač 3: Divoký hon

  Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

  Další z rubriky

  Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

  Infinity Blade II

  Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...  Najdete na iDNES.cz