Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: NVIDIA nForce3 250

  12:00aktualizováno  4:52
Nový čipset nForce3 250 je vybaven vskutku dobře a také jako první přináší platformě Athlon 64 funkční AGP/PCI lock. || Intel přejímá cestu AMD a od května začne své procesory označovat místo frekvence modelovými čísly.

nForce3 250 – návrat NVIDIE na výsluní
Jednou z věcí, která zatím mohla příznivce nových technologií držet zpátky od koupě systému s Athlonem 64, byly drobné nedostatky čipsetů a základních desek pro tuto platformu. Za všechny jmenujme nefunkční AGP/PCI lock, tedy nemožnost uzamknout frekvence sběrnicí AGP a PCI na jejich nominálních hodnotách – pro overclockera je toto omezení celkem nepříjemné. Navíc je trochu k vzteku, že každá lepší deska pro Pentium 4 touto funkcí disponuje.

NVIDIA přivítala příchod 64bitových Athlonů čipsetem nForce3 150, který měl kromě výše uvedeného nedostatku ještě poddimenzovanou frekvenci sběrnice HyperTransport (600 MHz – AMD ve svých specifikacích udává 800 MHz) a nedisponoval takovou výbavou jako čipsety konkurenčních firem VIA a SiS. Lze tedy konstatovat, že vstup NVIDIE do 64bitové řeky byl podobně nepřesvědčivý jako příchod původního čipsetu nForce na scénu Athlonů XP.

Jak už jste si ale mohli několikrát všimnout, NVIDIA má vždy tolik pružnosti, aby dokázala své chyby s určitým zpožděním, ale přece jen relativně včas, napravit. Proto před pár dny ohlásila dostupnost nového dua čipsetů pro Athlon 64 (Socket 754), nForce3 250GbnForce3 250. První jmenovaný je momentální vlajkovou lodí – má narozdíl od druhého integrován gigabitový Ethernet a firewall.

Společnými rysy rodiny nForce3 250 je 800MHz HyperTransport, použitelnost ve víceprocesorových konfiguracích (2 - 16 CPU), 8 portů Serial ATA, 4kanálový SATA RAID, 4kanálový IDE RAID, softwarový 6kanálový zvuk a funkční AGP/PCI lock. Je třeba zdůraznit, že NVIDIA i u nForce3 250 pokračuje v jednočipovém designu, takže je vlastně nesprávné mluvit zde o čipsetu (= sada čipů). Když si uvědomíme, kolik funkčnosti se zde NVIDII podařilo vtěsnat do jediného čipu, nezbývá než smeknout.

O užitečnosti gigabitového Ethernetu není při nasazení odpovídajících protějšků pochyb, ale integrace firewallu je u čipsetu opravdu věc nezvyklá. Příznivce Athlonů XP možná potěší, že NVIDIA ohlásila stejný krok i pro příští revizi čipsetu nForce2 Ultra 400. A vypadá to, že tento firewall je skutečně gamer-friendly – umožnit vašim oblíbeným síťovým hrám průchod skrz něj už neznamená se u každé z nich pídit po nějakých číslech portů, ale jen zaškrtnout políčko u dané hry v konfiguraci firewallu. Konfigurace se provádí jednoduše a názorně – pomocí internetového prohlížeče.

Bližší pohled si zaslouží i RAID. nForce3 250  totiž nenabízí jen běžný RAID 0 (stripping = rychlost) a RAID 1 (zrcadlení = ochrana dat), ale i RAID 0+1, kterým získáme výhody obou režimů najednou. Naprosto unikátní je však možnost „smíchat“ do jednoho pole současně disky připojené přes sériové i klasické paralelní rozhraní ATA – NVIDIA tomu říká Cross-Controller RAID. Co se týče výkonu RAIDu, nForce3 250 se už téměř vyrovná čipsetu i875, ale bohužel za cenu vyššího vytížení procesoru: stále se jedná o 20-30 %, zatímco i875 si vystačí s méně než 5 %. Uvidíme, jestli s tím něco provedou nové verze ovladačů.

A co výkon nového čipsetu v hrách?

Aquamark 3

Vzhledem k paměťovému řadiči integrovanému přímo v procesoru zde pro nějaké velké výkonnostní rozdíly mezi čipsety není místo. nForce3 250 si vede stejně dobře jako jeho konkurenti a jen v některých hrách (např. Aquamark 3 – viz výše) se ve spolupráci s nadupanou grafickou kartou od mateřské firmy vyšvihne před své soupeře výrazněji. Vzato kolem a kolem, je rodina nForce3 250 vyvážená a má mnohé přednosti; nezbývá než doufat, že si za ni NVIDIA na to konto nebude účtovat „značkovou přirážku“.

Zdroj: AnandTechMegahertzy odcházejí do pozadí – už i u Intelu
Když firma AMD zapojila velkou část své propagační mašinérie do vysvětlování zákazníkům, že frekvence procesoru není jediným měřítkem jeho výkonu, Intel stál jen tak tiše v pozadí a občas poukázal na to, že on se za nějaká modelová čísla schovávat nemusí – on má megahertzů vždycky dost. Teď se i on však vydává touto cestou: od května to začne s mobilními Pentii 4 a v červnu se přidají i  „stolní“ Pentia 4 a Celerony pro Socket T. První Pentia 4 taktovaná na 2,8, 3,6, 3,8 a 4 GHz ponesou modelová čísla 520, 560, 570 a 580. Podobně budou k dispozici Celeron 325 (2,53 GHz) až 350 (3,2 GHz).

Zdroj: DigiTimes

Autor:


Témata: Intel, Loď

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Kdyby mi bylo sedm, po stavebnici Nintendo Labo bych šílel

Nintendo Labo

Nintendo Labo spojuje digitální svět videoher se stavebnicí z papírového kartonu. Kdo si chce zahrát, musí si hračku...Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Usednout do traktoru Zetoru můžete v Brně a nově i v Pure Farming 2018

Pure Farming 2018

Právě dnes, v úterý 13. března, vychází nový vyzyvatel pro zažité farmářské simulátory. Byli jsme se na něj podívat v...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.Najdete na iDNES.cz