Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: Oficiální specifikace X-Box2

  12:00aktualizováno  23. března 2006 8:41
Oficiální specifikace X-Box2 *** iTunes míří do Česka *** AMD Athlon64 2,4 GHz Dual-Core: Výsledky prvních testů *** AMD San Diego a Venice možná nebudou kompatibilní se současnými motheboardy *** Mozzila končí *** Krátké informace jednou větou

Oficiální specifikace X-Box2
Herní konzole stále více vytlačují PC z herního pole. Má to samozřejmě své výhody. Netrápí váš žádné ovladače, Windows a samozřejmě se vám hra nikdy netrhá z důvodu zastaralého hardware. V současných konzolích je již ovšem hardware poněkud starší a tak celá hráčská komunita očekává uvedení next-generation konzolí. Na internetu můžete najít plno spekulací, jakým hardwarem budou konzole vybaveny a jaký budou podávat výkon. Očekává se, že přesné technické údaje všech next-generation konzolí se dozvíme na výstavě E3. Nyní se ovšem na internetu objevily údajně oficiální specifikace konzole Miceosoft X-Box2 Xenon.
Procesor této konzole bude složen ze tří výpočetních jader IBM PowerPC a jádra budou umístěna na jeden čip. Každé jádro má mít frekvenci 3,0 GHz a cache L1 o velikosti 64 KB. Cache L2 bude společná pro všechna jádra a bude mít velikost 1 MB. Grafický čip je z nové generace VPU od ATI. Je o hodně pokoročilejší než Radeon X850 a má jádro taktované na 500MHz. Samozřejmě nechybí podpora pixel Shader v 3.0. Operační paměť RAM bude mít velikost 256 MB, pravděpodobně půjde o typ DDR. Nosičem her ovšem nebude nový druh optických disků, jak se dříve spekulovalo. Microsoft zvolil klasické DVD ve dvouvrstvém provedení, maximálně však lze použít 7GB pro data. Zbytek kapacity DVD média bude pravděpodobně využit pro systémové informace a protipirátské ochraně.
Stejně jako první X-Box, tak i dvojka bude obsahovat interní harddisk. Jeho velikost bude různá, podle různých typů Xenonu. Žádné bližší informace o kapacitě disků u jednotlivých verzí nejsou známy. Potvrzen byl ovšem swapovací prostor na disku o velikosti 2GB. Samozřejmě nesmí chybět paměťové karty pro savy. Kapacita těchto karet bude od 64 po 1024 MB, přičemž 8MB z celkové paměti karty bude určeno pro systémové informace. To poukazuje na možnost, že karty budou naformátovány systémem NTFS, který si také nechává 8 MB pro systémové informace.
Velmi zajímavou periferií bude kamerka o rozlišení 1,2 Mpixelů, která se bude připojovat přes USB 2.0. Díky tomu ji zřejmě bude možné použít i na stolním počítači. Díky této featurce můžete fotky z kamery použít ve svých herních profilech. Samozřejmostí je použití při videochatu. Zvuk nebude dekódován čipem, ale bude použit speciální software. Podle tvůrců je tohle řešení flexibilnější a hlavně levnější.
Otázkou je, kdy X-Box 2 Xenon uvidíme naživo. Zřejmě se dočkáme již brzy a to na výstavě E3. Ještě jedna perlička na zvěr: Jeden renomovaný vývojář měl možnost vidět PlayStation3 i X-Box2 Xenon a konstatoval, že X-Box Xenon má co nabídnout, ale PlayStation3 je výkonější.

iTunes míří do Česka
Největší portál pro prodej hudby pomocí internetu, iTunes, provozovaný společností Apple míří do České republiky. Na iTunes si můžete jednu skladbu stáhnout za 99 eurocentů (cca 29 korun), za celé album potom zaplatíte 290 Kč. Jedná se o velmi výhodnou nabídku, protože novinková zahraniční alba se u nás v kamených obchodech prodávájí za částku přesahující hranici 500 Kč.
V současní době pribíhají jednání, která by měla cenu za skladby a alba zatlačit ještě níže. V některých státech iTunes svou cenovou politikou pomohl zmenšit míru pirátsví, protože lidé si raději zaplatí za kvalitní skladbu přiměřenou částku, něž aby ji hledali v P2P sítích.
iTunes by se u nás mohl rozjet na začátku podzimu, počítá se, že v testovací provoz bude zahájen do poloviny letošního roku.

AMD Athlon64 2,4 GHz Dual-Core: Výsledky prvních testů
Dual-core Athlon64 2,4GHz - prototypNa serveru Svět Hardware se objevil test dual-cere procesoru AMD Athlon64, který byl taktovaný na frekvenci 2,4GHz. Jednalo se o výrobní prototyp tohoto procesoru, který byl určen do socketu 939. Každé jádro mělo k dispozici cache L2 o velikosti 1MB. Napětí procesoru AMD ponechalo na 1,4 V stejně jao u jednojaderné verze tohoto procesoru. Tepelné vyzařování dual-core Athlonu64 by se mělo pohybovat okolo 100W, takže se zřejmě časem dočkáme verze tohoto procesoru, která bude mít vyšší frekvenci.
Z časových důvodů byl proveden pouze jeden test a to Cinebench 2003. Tento program testuje procesor při 3D renderingu. Dual-cere Athlon64 1,4 GHz v něDual-core Athlon64 2,4GHz - prototypm dosáhl skóre 636 bodů. Pro srovnání - Dual-core Intel Pentium eXtreme Edition s funkcí Hyper Threading dosáhl skóre 692 bodů. Potvrdilo se tak pravidlo, že při renderování 3D scény přes procesor mají mírně navch procesory od Intelu.
Podle testů je nový dual-core Athlon64 o několik setinek procent výkonější než dual-core AMD Opteron 250. Jednou z možných příčin je nutnost použít pomalejší registrované paměti.

AMD San Diego a Venice možná nebudou kompatibilní se současnými motheboardy
Na serveru The Inquirer se objevila zpráva, že nová procesorová jádra od AMD s označením Venice a San Diego možná nebudou korektně fungovat s některými základními deskami. AMD údajně zněnilo způsob ochrany procesoru před přehřátím. Může se vám tedy stát, že počítač se bude sám vypínat, nebo nepůjde vůbec zapnout, protože nebude mít údaje z teplotního čidla procesoru.
AMD přitom ještě nedávno v tiskové zprávě slibovalo, že nové procesory půjde použít i ve starých základních deskách po upgrade BIOSu. V drtivé většině případů ovšem není jasné, zda upgrade BIOSu pomůže, protože se jedná spíše o hardwarový problém.
Tento problém byl zjištěn u některých základních desek založených na čipsetech nVidia nForce3 a nForce4.

Mozzila končí
Alternativní internetový prohlížeč Mozzila zřejmě ukončí svou oficiální existenci. Mozzila Foundation, organizace zodpovědná za koordinaci vývoje prohlížeče oznámila, že Mozzila 1.7.6., která vyjde v následujících dnech bude poslední oficiální verzí. Pravděpodobně se ovšem dočkáme dalších verzí, které ovšem budou dílem komunity okolo Mozzily.
Hodně se spekuluje, co stojí za příčínou ukončení vývojo Mozzily. Jednou z možností je obrovský úspěch prohlížeče Firefox, který pomalu dobývá internet a má největší podíl na trhu mezi alternativními prohlížečí.

Jednou větou:

 • Viry a škodlivé kódy nejsou již jen oblastí počítačů. Nyní se objevil virus, který se zabydlel v prostředí operačního systému Symbian Series 60, který je určen pro mobilní telefony. Šíří se pomocí bezdrátového rozhrní Bluetooth a MMS zpráv. Pro svou činnost ovšem potřebuje pomoc uživatele a tak se skrývá za různé aplikace. Napříkad mobilní antivir.
 • Microsoft zřejmě končí s projektem MSNBC. V roce 1996 investoval 200 milionů USD do společného projektu se zpravodajskou společností NBC. Hlavním cílem projektu je přinášet 24hodinové on-line zpravodajství na adrese www.msnbc.com. Projekt byl ovšem ztrátový a do kladných čísel se dostal teprve nedávno. A toho se Microsoft rozhod využít k prodeji svého podílu.
 • Tvůrce Linuxu, Linus Torvalds nyní testuje novou verzi Linuxu určenou pro počítače Macintosh. Údajně dospěl k závěru, že Linuxu se na klasické x86 platformě věnuje dostatek lidí a tak přesedlal na platformu Power PC.
 • Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life, Svět Hardware, The Inquirer

  Autor:


  Nejčtenější

  KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

  Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

  Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

  Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

  Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

  Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...  Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

  Cuphead

  Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

  KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

  Far Cry 5

  Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

  Z uklízení nepořádku a instalace sporáku je nečekaný herní hit

  House Flipper

  House Flipper je nečekaný prodejní hit letošního roku. Jeho hlavní náplní je přitom uklízení, stěhování nábytku a...

  Další z rubriky

  Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

  Infinity Blade II

  Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...  Najdete na iDNES.cz