Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: Orientační ceny XboX2 a PS3

  12:00aktualizováno  23. března 2006 8:29
Sapphire chladí tekutým kovem *** Nové informace o nVidia GeForce 7800 GTX (G70) *** Orientační ceny XboX2 a PS3 *** Avast nemusí najít na Windows NT 4 nebezpečné viry *** Nová verze Netscape opravuje 40 chyb

Chlazení tekutým kovem - karta SapphireSapphire chladí tekutým kovem
Nedávno jsme vás informovali, že firma NanoCoolers sestavila funkční prototyp chladícího systému, který jako teplovodivou látku využívá tekutý kov. Tato technologie má na rozdíl od vodního chlazení několik výhod. Tou první je, že tekutý kov je magnetická látka. Místo klasické vrčící vodní pumpy tak lze použít magnetickou, která je naprosto neslyšná. Tou druhou, příjemnější výhodou, je větší tepelná vodivost kovu. Chladič s tekutým kovem tak dosahuje lepších výsledků než při použití vody. Bohužel zůstává nutnost použít tepelní výměníky a větrák, který bude výměníky ochlazovat.
Technologii tekutého kovu se nyní rozhodl využít Sapphire, který bude chladiče na této technologii montovat na své high-end grafické karty. Mimochodem, Sapphire poslední dobou rád experimentuje s novými chladícími systémy. Minule to byly karty kompletně chlazené pasivním chladičem.
Karta je osazena čipem ATI Radeon X850 XT Platinium Edition, který má k dispozici 256 MB paměti GDDR. Paměť je s čipem propojená pomocí 256 bitového rozhraní. V čipu najdete 16 pipelines a 6 vertex jednotek. Karta se do PC připojuje pomocí moderního PCI Express rozhraní a vyžaduje jeden přídavný napájecí MOLEX konektor.

Chlazení tekutým kovem - schéma

Nové informace o nVidia GeForce 7800 GTX (G70)
Po dlouhé době se na internetu objevili nové informace o chystaném grafickém čipu, který připravuje nVidia. Tyto informace zatím nikdo z nVidie oficiálně nepotvrdil, takže se zatím jedná spíše o spekulace.
Nový grafický čip G70, kterým budou osazeny karty GeForce 7800 by měl mít následující vlastnosti:

 • 0.11 mikronový výrobní proces, výrobu bude zajišťovat TSMC
 • frekvence jádra 430MHz
 • paměť 256MB GDDR3 na frekvenci 1.4 GHz
 • 256-bitové paměťové rozhraní, maximální průchodnost paměti 38.4 GB/s
 • výpočetní výkon 10.32Bps
 • 860M vertex/s
 • 24 pixelů v jednom čase
 • 400MHz RAMDAC převodník
 • systém NVIDIA CineFX 4.0 a Intellisample 4.0
 • 64-bitové filtrování textur
 • podpora SLI režimu (pouze model 7800 GTX)
 • grafické rozhraní DX9.0 / SM 3.0 / OpenGL 2.0
 • tři modely určené pro trh: GTX, GT a standard
 • 12V napájení se spotřebou 26A, spotřeba kolem 400W na jednu kartu ?!?
 • SLI režim bude vyžadovat 500W PSU s odběrem 34A
 • Podle uvedených technických parametrů je zřejmé, že nový čip bude pouze vylepšená GeForce6. Zahraniční hardwarové weby odhadují, že GF 7800 bude zhruba o 60% výkonnější než GF 6800 Ultra.
  Co mi ovšem vyrazilo dech, je udaná spotřeba pro jednu kartu. 400W ?!?. Pokud je to pravda, tak je zřejmé, že nVidia se zaměřuje pouze na výkon a optimalizaci nechává stranou. Bohužel...

  Orientační ceny XboX2 a PS3
  Letošní E3 byla opravdu zajímavá výstava. Velkou zásluhu na tom mělo představení nových herních konzolí. Zatímco XboX2 s tajemným názvem XboX360 byl představen o něco dříve přes hudební stanici MTV, Sony své dítko PlayStation3 představilo ve svých filmových studiích v L.A., kousek od výstaviště. Na této akci nesměl chybět ani náš konzolový guru Michael Mlynář. O tom jak launch probíhal a jaké hry se předváděly si můžete přečíst tady.
  Pravdou je, že obě konzole nabídnou opravdu brutální výkon a zase se mílovými kroky přiblíží realitě. Ovšem nové technologie něco stojí, a tak se již většina natěšených hráčů začíná ptát na cenu těchto „kouzelných mašinek“.
  Na serveru Gamespot se objevily informace o možných cenách next-gen konzolí. Microsoft by měl XboX360 prodávat za 299USD. Podle aktuálního kurzu vám vyjde cena 7500 Kč. Sony tvrdí, že v Japonsku chce PlayStation3 prodávat za cenu kolem 50 000 Jenů, tj. kolem 500 USD. Po přepočtu vám vyjde cena kolem 12 500 Kč. Při distribuční politice se dá ovšem předpokládat, že u nás budou konzole o pár tisícovek dražší.
  Jak je možné, že technologický zázrak PS3 by měl stát kolem 12 500 Kč? PlayStation3 i XboX360 se budou prodávat pod cenou. Proč? Z každé prodané hry jde totiž kolem 30% peněz Sony/Microsoftu. Takže raději nasadí ceny konzolí na přijatelné úrovni a budou čekat, až jim přijdou peníze z titulů.

  Avast nemusí najít na Windows NT 4 nebezpečné viry
  Na stránkách Advanced Security, které se zabývají antivirovou ochranou, se objevila zpráva, že český antivir Avast nemusí správně odhalovat viry na operačním systému Windows NT 4.0. Problém se údajně týká nemožností volat definice virů a červů z informační databáze. Avast tak nemusel odhalit viry, i když měl informace o jejich struktuře.
  Problém byl již naštěstí vyřešen, výrobce uvolnil novou verzi produktu s označením 4.6.652. Update můžete stahovat na oficiálních stránkách antiviru.

  Nová verze Netscape opravuje 40 chyb
  Před svým příchodem na harddisky počítačů, byl internetový prohlížeč Netscape 8.0 označován jako jeden z nejbezpečnějších. Tvůrci si zřejmě řekli, že když podobná strategie zafungovala i u Firefoxu, tak u Netscape nemůže uškodit.
  Tato strategie mohla být velmi účinná a mohla Netscape opravdu rozšířit. Prohlížečů, které se honosí titulem „bezpečný“ je opravdu málo. Netscape 8.0 ovšem po svém vypuštění obsahoval 40 kritických chyb. Tvůrci ovšem zareagovali rychle, a tak se během 24 hodin objevila nová verze s označením 8.0.1. Ta by měla všechny vážné chyby odstranit.
  Bohužel je nutné znova nainstalovat celý prohlížeč. Tvůrci zřejmě nepočítali s nutností vydat rychle opravu a nedodělali update systém. Netscape si tak trhl ostudu a těžko bude získávat pověst bezpečného prohlížeče.

  Zdroje: Tom´s Hardware, Gamespot, Digit-Life

  Autor:


  Nejčtenější

  Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

  Mashinky

  V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

  RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

  Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

  Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...  RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

  Lust for Darkness

  Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

  KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

  Far Cry 5

  Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

  Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

  Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

  Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

  Další z rubriky

  Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

  Infinity Blade II

  Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

  Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
  Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

  Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?  Najdete na iDNES.cz