Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

HW minutky: Osvoboďte pevné disky!

  12:00
Mnozí z nás se diví, že firmy nejzvučnějších jmen si často nevyrábějí své nejmodernější čipy samy, ale zadávají výrobu specializovaným závodům. Tento trend je na trvalém vzestupu. || Pevné disky pohoršují občany Los Angeles.

Výroba čipů – samostatný a mohutnící průmysl
V dřevních dobách polovodičového průmyslu si všechny zúčastněné firmy bedlivě střežily jak konstrukční detaily svých čipů, tak i výrobní postupy a technické vybavení linek, na nichž se čipy rodily. Podíváme-li se na situaci dnes, vidíme, že velké i malé společnosti přenechávají stále více výrobu svých nejmodernějších čipů firmám specializujícím se právě jen na vývoj výrobních procesů a samotnou produkci. Důvod je zřejmý: významné úspory nákladů. Možnost zadat výrobu svých čipů někomu jinému otvírá cestu do světa i firmám, které si přes své vysoké designérské ambice nemohou dovolit investovat do vlastních výrobních kapacit.

Počátky „beztovárnového“ trendu sahají až do 80. let, kdy se vyrojila skupina firem skládajících se z několika chytrých inženýrů, kteří však měli hluboko do kapsy. Spolu s těmito firmami se začali (zejména na Tchajwanu) rodit specializovaní producenti, mezi nimiž je záhodno jmenovat dnes dobře známé giganty TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) a UMC (United Microelectronics Corporation). Jsou však i další, a budeme o nich slyšet stále častěji, protože toto odvětví vzkvétá.

Příkladem za všechny může být Motorola, která nedávno přenechala za blíže nespecifikovaných podmínek svůj čínský výrobní závod v hodnotě jedné miliardy dolarů šanghajské společnosti SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation). Předpokládá se, že outsourcovaná výroba se v loňském roce postarala o cca 11 % celkové produkce polovodičového průmyslu, přičemž v roce 2005 by měl její podíl vzrůst na 14 %. Letos jen TSMC a UMC dohromady vyprodukují čipy za 8,4 miliardy dolarů, zatímco největší polovodičová firma světa – Intel – „jen“ za 6,7 miliardy.

Analytici předpovídají, že s rostoucí složitostí čipů a cenou jejich výrobních linek poroste i počet firem, které budou svěřovat výrobu svých čipů specializovaným podnikům. Továrna na výrobu nejmodernějších 300milimetrových polovodičových plátků přijde totiž údajně v průměru na 2 až 3 miliardy dolarů.

Zdroj: Reuters



Pevné disky urážejí city občanů Los Angeles
Asi málokdo z nás, kteří se hrabeme ve vnitřnostech počítačů, by si ještě vzpomněl na okamžik, kdy ho někdo v souvislosti s pevnými disky obeznámil s pojmy masterslave. Pokud snad neznáte význam těchto slov dodnes, vězte, že označují primární a sekundární zařízení; v přesném překladu pak znamenají „pán“ a „otrok“. Připadají-li vám tyto názvy nesmyslné nebo nevýstižně zvolené, budiž – zdomácněly však v mnoha průmyslových odvětvích, nejen ve výpočetní technice.

Bylo nebylo, před několika dny uviděl nejmenovaný správní úředník okresu Los Angeles výše uvedené nápisy na jakémsi videopřístroji, a rozhořčilo ho to natolik, že podal stížnost k Úřadu pro předcházení diskriminace v zaměstnání. Následovala promptní akce tohoto úřadu: všem dodavatelům správy okresu LA byl rozeslán dopis, v němž Joe Sandoval, pracovník odpovědný za nákup vybavení správy, píše: „Vzhledem ke kulturní různorodosti a citlivosti okresu Los Angeles se toto nedá považovat za přijatelné identifikační označení. Požadujeme, aby všichni výrobci a dodavatelé vyhledali a odstranili jakákoli označení přístrojů a komponent, která by mohla být interpretována jako diskriminační nebo urážlivá.“

Ředitel Úřadu pro předcházení diskriminace v zaměstnání Dennis Tafoya poté osobně rozeslal všem oddělením úřadu dopis požadující, aby byla vyhledána všechna zařízení nesoucí označení masterslave nebo obsahující jakákoli jiná urážlivá slova. Netřeba asi říkat, že akce úřadu vyvolaly bouřlivou odezvu jak v LA, tak na Internetu. Sandoval se hájí, že svůj dopis nemyslel až tak přísně, a že už zamítl návrh na úplné bojkotování firem, které dodávají zařízení s nápisy masterslave. „Jsme ale kulturně citliví a máme 90 000 zaměstnanců. Musíme brát takovéhle věci vážně.“, říká. Dodává, že kromě e-mailů označujících ho za „blbce, který by měl být propuštěn“, dostal od několika firem i odpověď vyjadřující pochopení a ochotu své štítky zrevidovat.

Inu, co k tomu dodat? Jakkoli celá věc nese nezanedbatelné rysy komična, chápu, že na ta slova někdo z kdysi otrokářského amerického Jihu může být citlivý, podobně jako jsou političtí vězni alergičtí na 30 případů majora Zemana. Budu-li hledat analogie potenciálně iritující hantýrky v českém prostředí, nemusím chodit daleko – co takhle samecsamice? I tohle jsou ale (byť v přeložené podobě) mezinárodní pojmy... :-)

Zdroj: CNN

Autor:
Témata: Intel, Průmysl
  • Nejčtenější

Generuje obrázky do hry pomocí AI, za 10 hodin práce vydělá 350 tisíc

Tvůrci virtuálních kartiček Champions of Otherworldly Magic přiznávají, že vizuální podobu jejich...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nezneužíváme děti, ale těm chudým dáváme možnost výdělku, tvrdí šéf Robloxu

Ředitel společnosti Roblox Stefano Corazza se v nedávném rozhovoru pro magazín Eurogamer pustil na...

Nová zbraň do Call of Duty stojí více než samotná hra

V rámci propagace posledního filmu o obřím opičíkovi King Kongovi přibyla do populární hry Call of...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po dohrání hry by mělo být možné dát spropitné, navrhuje exšéf Blizzardu

Bývalý šéf slavného studia Blizzard sdílel na sociální síti X myšlenku, že by příběhové hry měly po...

Odešla z Twitche, přesto je Amouranth stále nejsledovanější streamerkou světa

Kaitlyn Michelle Siragusa, vystupující na internetu pod přezdívkou Amouranth, se stále sluní na...

Druhá sezona Falloutu potvrzena, seriál masivně zvýšil zájem o hry

Seriál Fallout od Amazonu, který vznikl na motivy známé herní postapokalyptické série, se dočká...

Pátá sezona seriálového Zaklínače bude tou poslední, slíbil Netflix

Kvalitou upadající seriál Zaklínač od Netflixu dostane už jen dvě další sezony. Filmaři přislíbili,...

Nejlepší česká hra dekády se vrací. Kingdom Come 2 vyjde ještě letos

Dlouhých šest let museli fanoušci ohromného českého hitu Kingdom Come: Deliverance čekat na...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...