Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: P4 2,8 GHz se ujímá vedení

  12:00aktualizováno  2:54
Firma AMD si svého (papírového) srovnání kroku s Intelem užívala jen pár dní – přichází Pentium 4 s frekvencí 2,8 GHz, které odsouvá nejnovější Athlon XP 2600+ jednoznačně na druhé místo. Athlon XP 2700+ nám AMD naservíruje bohužel až v říjnu, zato ho však katalyzuje pomocí 333MHz FSB.

Pentium 4 2,8 GHz aneb Intel ukazuje, že má navrch
Intel znovu přichází s nejrychlejším procesorem, a ačkoli by se zdálo, že čekal jen na uvedení Athlonu XP 2600+, aby vzápětí ukázal světu, kdo je schopen poskytnout stolním PC nejvyšší výkon, není tomu tak. Tím, kdo pod tlakem konkurence pozměnil své plány, byla firma AMD, která bezpochyby cítila potřebu přesvědčit své příznivce a investory o tom, že dokáže držet krok. Reference o neschopnosti jádra Thoroughbred dosáhnout očekávaných frekvencí byly znepokojivé a firma AMD ve velmi krátkém čase přispěchala s novou revizí své 0,13mikronové naděje. Athlon XP 2600+, který je již založen na vylepšeném jádře označovaném jako Thoroughbred B, skutečně dohnal donedávna nejrychlejší Pentium 4 2,53 GHz a vyrovnal špičku pelotonu – ovšem jen nakrátko.

Na trhu se nyní ocitají čtyři nová Pentia 4 s kmitočty 2800, 2666, 26002500 MHz, přičemž první dvě pracují s kmitočtem systémové sběrnice (FSB) 533 MHz a další dvě se 400 MHz. Pro spolehlivé dosažení vyšších kmitočtů bylo nepatrně zvýšeno napětí jádra z 1,5 na 1,525 V. Nová Pentia 4 jsou založená na nové revizi jádra Northwood. Jemně modifikovaný Northwood obsahuje oproti svému předchůdci dvojnásobně velké buffery pro přeložené adresy (Translation Look-aside Buffers neboli TLB) ve vyrovnávací paměti L1; toto vylepšení zkracuje čekací doby při přístupech do paměti. V běžných aplikacích a hrách je efekt zvětšených TLB nepostřehnutelný (Anand uvádí v průměru o 2 % vyšší výkon) – o něco více užitku by to mělo přinést v serverových aplikacích.

Po stránce přetaktování nepřinášejí nová Pentia 4 žádný převrat. Již mnohokrát bylo řečeno, že strop jádra Northwood leží při běžném chlazení těsně nad úrovní tří gigahertzů, a to čerstvé přírůstky do rodiny také potvrzují. Chlapci z FiringSquadu skončili na 3024 (21x144) MHz při 1,675 V, Tom se vyšplhal dokonce až na 3108 MHz. „Příjemný posun“ základní frekvence FSB ze 100 na 133 MHz zde nevyjde, ačkoli by nás to mohlo u „stovkového“ P4 2500 letmo napadnout: 25x133 dává dohromady 3325, a to je už přece jen příliš. Pokud si budete náhodou chtít některé z nových Pentií 4 koupit, pamatujte na to, že modely s 533MHz FSB podávají (nejen) v hrách podstatně lepší výkon než modely, jejichž FSB běží na 400 MHz – důkazem budiž například následující graf:

3DMark2001 SE

Zdroje: Tom's Hardware Guide, AnandTech, FiringSquadAthlon XP 2700+ už bude mít FSB na 333 MHz
Již nějakou dobu se spekuluje o tom, kdy AMD konečně umožní svým procesorům komunikovat se systémovou sběrnicí rychlostí 333 (2x166) MHz. Nyní údajně padlo uvnitř firmy konečné rozhodnutí a chystaný Athlon XP 2700+ již nepoběží na starých 266, ale 333 MHz. Ve světle dřívějších prohlášení AMD, že nehodlá tímto způsobem měnit architekturu procesorů řady K7, se tento krok se může jevit překvapivým. Vezmeme-li ovšem v úvahu tempo, kterým se žene dopředu Intel, je nasnadě, že si firma AMD právě teď nemůže dovolit nechat ležet ladem nic, co by bylo okamžitě dostupné a zvýšilo by to výkon a popularitu jejích procesorů.

Jak VIA, tak SiS již mají čipsety, které jsou schopny s novými Athlony XP na 333MHz FSB pracovat; do této kategorie spadá VIA KT400, SiS746 a SiS746DX. Jimi vybavené základní desky si bychom měli mít zakrátko možnost běžně koupit – uvidíme, jak výrazně se zvýšená frekvence FSB projeví na výkonu procesoru. Na vylepšené Athlony si ale bohužel budeme muset počkat až do října.

Zdroj: DigiTimes

Autor:


Témata: Intel

Nejčtenější

Příběh nelehkého zrodu českého herního hitu Kingdom Come

Kingdom Come: Deliverance

České hry Kingdom Come už se prodalo více než milion kusů, takže už teď můžeme mluvit o úspěchu. Cesta k němu však...

Bílý dům nechal vytvořit video sestřih z násilných počítačových her

The Evil Within 2

Americký prezident Donald Trump se setkal se zástupci herního průmyslu k debatě o násilí ve videohrách. Jako podklad...KOMENTÁŘ: Kam povede přehnaná politická korektnost a cenzurování videoher?

Grand Theft Auto 5

V herním průmyslu se v relativně krátké době vyrojila řada kauz týkajících se cenzurování či kritiky „závadného“...

Jak svádět ženy? Bizarní hra Super Seducer vás to rozhodně nenaučí

Super Seducer : How to Talk to Girls

Interaktivní film Super Seducer chtěl zábavnou formou naučit nesmělé muže svádět ženy. Jenže výsledkem je příšerná...

Zázrak se nekoná, filmový Tomb Raider je těžký průměr

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Kletbu filmových adaptací nový Tomb Raider sice nezlomil, ale vyloženě neurazil, i když jde o průměr. Hráč si po...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz