HW minutky: Pentium 4 a čipset i845G

  • 310
Paměť DDR stíhá na platformě Pentium 4 RDRAM, a ačkoli má paměť firmy Rambus ve své nejnovější inkarnaci stále ještě navrch, dokazuje kombinace čipsetu i845G s pamětí DDR333, že mezera se opět zúžila. || Kovbojové z Texasu by chtěli platit za přenosy obrázků ve formátu JPEG – vyjde jim to? První dojné kravičky už se objevily...

Pentium 4 na čipsetu i845G: dobrý výkon, slabá integrovaná grafika
Intel je, ostatně jako většina dominantních firem, typický tím, že jeho hardware musí obvykle nějakou dobu zrát – funkčně nebo cenově – aby si ho člověk s citem pro poměr cena/výkon mohl chtít koupit. To byl i osud čipsetové řady 845. Pentium 4, pro které je čipset 845 určen, bylo při svém uvedení na trh hendikepováno tím, že pro něj dlouho existoval jediný čipset (850), a ten byl schopen spolupráce jen s (tehdy velmi drahými) paměťmi Rambus RDRAM. Intel byl vázán nevýhodnou smlouvou s Rambusem, která mu nadlouho zakazovala uvést na trh čipset s podporou podstatně levnějších pamětí DDR, takže se pokusil Pentiu 4 vylepšit pověst u nemajetnějších zákazníků právě původním čipsetem 845. Ten však byl pro procesory Pentium 4 spíše brzdou, protože byl schopen fungovat pouze s pamětí typu SDRAM PC133, jejíž průchodnost je pro plné rozvinutí schopností P4 velmi nízká. Počátkem letošního roku se sice objevil 845D jakožto první intelovský čipset podporující DDR SDRAM, ale to už byly nějakou dobu na trhu konkurenční DDR čipsety od firem SiS a VIA, které poskytovaly podstatně lepší poměr cena/výkon.

V květnu Intel uvedl na trh Pentia 4 s frekvencí FSB 533 MHz (4x133) a s nimi i čipsety 845E a 845G. 845E je v podstatě ekvivalentní s původním 845D, navíc ovšem zvládá i oněch 533 MHz a podporuje rozhraní USB 2.0. Podstatně zajímavější je z výkonnostního hlediska čipset 845G, který také obsahuje southbridge ICH4 s podporou USB 2.0, ale především má nový a podstatně vylepšený řadič paměti, který je mj. schopný adekvátně obsloužit i paměti JEDECem čerstvě ustanoveného standardu DDR333. Velmi dobrý výkon čipsetu ovšem (jako obvykle) kazí integrovaná grafika – ta je sice momentálně tím nejlepším integrovaným řešením, které je pro Pentium 4 k dispozici, ale úroveň GeForce2 MX 200, které plusmínus dosahuje, dnes už rozhodně nikoho nenadchne. Polehčující okolností je to, že čipset 845G podporuje použití „normální“ grafické karty s rozhraním AGP 4x. Čipset samotný je schopen bez problémů překonat i850E s pamětí RDRAM PC800 a zaostává pouze za momentálně nejrychlejší kombinací pro P4, i850E/RDRAM PC1200.

3DMark2001

Server THG, který nedávno otestoval 16 základních desek s čipsetem 845G, dospěl k názoru, že momentálně nejlepším dostupným motherboardem je Gigabyte GA-8IGXP, který za vynikající cenu 135 dolarů nabízí rozhraní FireWire (čip VIA VT6306), 6 konektorů USB, funkci Dual BIOS (záložní BIOS pro případ neúspěšného flashování) a řadič RAID (Promise). Overclockeři přivítají možnost zvyšování napětí procesoru (do 1,85 V), paměti (do 2,8 V) i AGP (1,8 V) v malých přírůstcích.

Zdroj: Tom’s Hardware Guide



Američtí „zlatokopové“ se snaží zdanit obrázky JPEG
Pokud sledujete dění posledních let kolem hardwarových záležitostí, pravděpodobně jste zaslechli cosi o firmě Rambus, která se snažila (a snad ještě snaží) vybírat od výrobců pamětí licenční poplatky za všechny paměti typu SDRAM. Ta už snad byla odkázána do patřičných mezí, ale ve snahách podobného druhu není rozhodně osamocena: před nedávnem oznámila texaská společnosti Forgent Networks, že hodlá vybírat licenční poplatky za jakékoli přenosy obrázků ve formátu JPEG, přičemž přenosem se zde rozumí proces, při němž se uplatní (de)komprimační algoritmy pokryté patentem č. 4 698 672; tento patent získala v roce 1987 firma Compression Labs, Inc., která byla ovšem později zakoupena právě výše uvedeným Forgentem.

Fascinující je, že Forgent již našel dvě oběti, které jsou ochotné platit, a jednou z nich je gigant Sony! Druhá (nejmenovaná) firma již údajně Forgentu za licenci na JPEG zaplatila 15 miliónů dolarů – vezmeme-li v úvahu, že celkový zisk Forgentu za minulé čtvrtletí činil 22 miliónů, je to pro něj skutečně pěkná částka. Organizace JPEG, která se snaží vytvářet otevřené standardy, je ovšem pobouřena a věří, že se jí podaří prokázat nesmyslnost požadavků Forgentu. Bylo-li by Forgentu dáno soudně za pravdu, mohla by být organizace ISO podle některých pozorovatelů nucena oficiálně zrušit standard JPEG, protože jí etablované standardy musejí být implementovatelné „zdarma nebo za rozumných a nediskriminujících podmínek“. Více na toto téma si můžete přečíst v mém článku, který by se měl záhy objevit na Technetu.

Zdroj: The Register


Témata: BIOS, Intel, Sony, Zisk