Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: Prosadí se paměti DDR400?

  12:00aktualizováno  28. srpna 11:44
Teprve nedávno začaly obchody nabízet paměti standardu DDR333 – ty jsou však už teď běžné, stojí skoro totéž, co DDR266, a na jejich vrcholové místo se derou nestandardizovaná paměť DDR400. || Doom III se blíží a my vám přinášíme zase pár hardwarových střípků do mozaiky o něm.

Paměti DDR400 získávají půdu pod nožičkama
S paměťmi typu DDR DRAM se setkáváme v počítačových sestavách stále častěji a klasické „jednorychlostní“ paměti SDRAM se pomalu a jistě odebírají na odpočinek. Ještě než ale SDRAMy stačily vyklidit pole, už se nám u pamětí s dvojnásobnou rychlostí toku dat (Double Data Rate neboli DDR) vystřídalo několik generací. Původní čipy DDR200 (také označované jako PC1600) byly záhy vystřídány dnes nejrozšířenějšími DDR266 (PC2100), na jejich místo se ovšem v poslední době vehementně tlačí DDR333 (PC2700), které jsou k dostání za jen o málo vyšší cenu. DDR333 je poslední standard typu DDR-I, který schválila organizace určující většinu dění v této oblasti – JEDEC.

Všechny dosud sériově vyráběné paměťové čipy DDR odpovídají specifikacím standardu DDR-I. Paměti příští generace budou vyráběny podle specifikací standardu DDR-II, který je již připraven. Vzhledem k tomu, že Intel (jakožto nejmocnější výrobce procesorů a čipsetů) již dávno ohlásil, že bude paměti typu DDR-I podporovat pouze do rychlosti DDR333, mnoho výrobců se na této hranici zastavilo. Několik firem však vycítilo možnost prosadit se do nejrychlejších počítačů i s nestandardizovanými paměťmi, a začalo oficiálně produkovat čipy klasifikované jako DDR400 (PC3200). Mezi tyto firmy patří samozřejmě dravý korejský Samsung, na Tchajwanu je to NanyaWinbond, přičemž do konce roku se připojí ještě americký Micron. Elpida a Infineon naopak prohlašují, že se DDR400 nikdy pořádně neuchytí, a že DDR333 bude dostatečně plnit požadavky zákazníků až do příchodu pamětí typu DDR-II (první poběží na 533 MHz) v roce 2004.

Micron

Po modulech DDR400 je samozřejmě poptávka, byť jsou o polovinu dražší než moduly DDR333 se stejnou kapacitou. Samsung se nechal slyšet, že jeho závod chrlí mnoho set tisíc čipů DDR400 měsíčně. Asijští výrobci počítačů jimi již vybavují své nejvýkonnější stroje ve snaze získat konkurenční výhodu a lze očekávat, že se brzy budou inspirovat i renomované firmy ve zbytku světa (o menších lokálních assemblerech ani nemluvě). Paměti DDR400 jsou podporovány posledními čipsety firem SiS a VIA i nvidiáckým čipsetem nForce2. Co se týče možné standardizace DDR400, členové JEDECu o tom údajně mezi sebou znovu vedou neformální debaty, i když již dříve tuto záležitost zamítli. Možná se tedy dočkáme oficiálního standardu, bez (alespoň tiché) podpory Intelu to ovšem půjde těžko a paměti DDR400 se takto široké akceptace asi nedočkají.

Zdroje: EBN, MicronO Doomu III na QuakeConu 2002
Nejlepší multiplayeroví hráči her běžících na enginech firmy id Software se už od roku 1996 pravidelně scházejí v USA na LAN party zvané QuakeCon. Samotný id bere tuto akci jako příležitost, aby se s fanoušky podělil o své plány, prezentoval nové hry a technologie a diskutoval o možnostech dalšího vývoje. QuakeCon 2002 se konal od 15. do 18. srpna v texaském městě Mesquite a mohli jste si na něj přinést vlastní počítač a zúčastnit se s ním turnajů v mnoha hrách (např. Quake 3, Return to Castle Wolfenstein nebo Jedi Knight II). Na letošním QuakeConu byli i zástupci serveru Tom’s Hardware Guide, kterým se mj. podařilo získat rozhovor s Timem Willitsem, hlavním designérem s napětím očekávaného Doomu III. Vyjímám pár zajímavých otázek a odpovědí:

  Pro jaké platformy bude Doom III určen?

  Doom III je vyladěn především pro karty série GeForce3 a Radeon 8500. Poběží i na jiných kartách, ale úroveň grafiky bude oproti výše uvedeným cílovým platformám snížená.

  Je Doom III více závislý na výkonu grafické karty nebo na výkonu procesoru?

  Vzhledem ke komplexnímu charakteru grafické věrnosti, kterou se v Doomu II snažíme prezentovat, bude hra závislá více na grafické kartě než na procesoru.

  Bude mít Doom III separátní verze pro využití specifických funkcí procesorů Intel a AMD?

  Nikoli, máme pouze jednu verzi, nicméně ta bude schopna využít všech schopností každého procesoru.

  Pořád se hodně mluví o množství textur, které se bude přenášet mezi grafickou kartou a pamětí. O jaké velikosti se jedná?

  V Doomu III se budou celkem běžně vyskytovat 80MB textury.

Na QuakeConu 2002 se vyskytoval i John Carmack, který ujistil příznivce Linuxu, že se dočkají nativní verze Doomu III (minimálně pro grafické karty od NVIDIE), slíbil verzi pro konzoli Xbox a podporu víceprocesorových systémů.

Zdroj: Tom's Hardware Guide

Autor:


Nejčtenější

Postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška

Ciri v podání Galiny Žukovské

Druhou hlavní postavu seriálového zpracování Zaklínače bude nejspíše hrát dívka „neevropského“ původu. Zvyknou si...

Na Steamu vyšla první necenzurovaná erotická hra. Tak jsme ji vyzkoušeli

Negligee: Love Stories

Hra Negligee: Love Stories se zásadně zapsala do historie. Ne však díky svým výjimečným kvalitám, ale proto, že jako...RECENZE: Lara Croft nabrala životní formu, nový Tomb Raider vás pohltí

Shadow of the Tomb Raider

Završení trilogie restartovaného Tomb Raidera se nadmíru povedlo. Na první pohled je hra od svých předchůdců k...

Která herečka by se podle vás hodila na roli Ciri v chystaném Zaklínači?

Ciri v třetímu dílu hry Zaklínač

Zpráva, že postavu Ciri v chystaném seriálu podle Zaklínače nebude hrát běloška, vyvolala u mnoha fandů nesouhlasné...

Žádost o ruku ukrytá v nové hře neklapla, rozešli se ještě před vydáním

Nevydařená žádost o ruku ve hře Spider-Man.

Nadšený fanoušek videoher požádal autory aktuálního blockbusteru Spider-Man o schování romantického vzkazu pro svoji...

Další z rubriky

KVÍZ: Jak se vyznáte v sérii Final Fantasy?

Tifa Lockhart - Final Fantasy

Final Fantasy je tu s námi již 31 let a patří k těm nejkultovnějším značkám herního průmyslu. V kvízu jsme se zaměřili...

Souboj herních svátků E3 a Gamescom. Který je lepší?

E3 2018

Oba každoroční veletrhy počítačových her jsou za námi, a tak je ideální čas je zhodnotit. Má vůbec smysl jezdit na oba?...

Které hratelné postavy byste rádi viděli v Diablu 4?

Diablo 2 pacifist

Ačkoliv prozatím nebylo nic oficiálně oznámeno, nedávné prohlášení Blizzardu o rozpracování několika projektů s Diablem...Najdete na iDNES.cz