Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: První dual-core procesor

  12:00aktualizováno  23. března 2006 8:38
První dual-core procesor již 22.dubna *** Microsoft versus Evropská unie – případ druhý *** P2P sítě jdou k Nejvyššímu soudu *** 128GB Flash HDD

První dual-core procesor již 22.dubna
Nároky na výkon procesoru stále rostou a zvyšování pracovních frekvencí procesoru není tou nejlepší volbou. Jednou možností je využívání 64bitových instrukcí, které jsou nyní na vzestupu. Druhou volbou je použít více procesorů. To je ovšem velmi nákladné a přináší to sebou nutnost výměny základní desky, které u multiprocesorových řešené nejsou zrovna nejlevnější. Třetí možnost je umístit do procesoru více výpočetních jader, což znamená nejen nižší výrobní cenu, ale také levnější základní desky s možností využití současných čipsetů.
Hlavním tahounem se zdála být společnost Intel, která jasně dávala najevo, že dual-core procesor vyvíjí už delší dobu a tak bude na trhu jako první a samozřejmě bude také nejlepší. AMD tiše stála v pozadí a vypadalo to, že se do nové technologie nijak nehrne a počká, až Intel uvede první kousky. Nyní ovšem AMD vrazilo Intelu kudlu do zad, protože oznámilo, že má již dual-core procesor hotový a uvede jej 22. dubna 2005, tedy dříve, než Intel.
Jedná se o serverový procesor AMD Opteron, kterému nechybí dvě jádra. Jako první se na trh dostanou modely s označením 256/865 – 1,8 GHz, 270/870 – 2,0GHz a 275/875 – 2,2GHz. Pracovní frekvence je sice nižší, než jakou nabídne Intel, ovšem AMD volí spíše cestu vyladění jádra procesoru než zbytečné zvyšování frekvencí. Hodnota ztrátového vyzářeného tepla by neměla překročit hranici 95W. Pro srovnání, jednojádrový Intel Pentium 4 Prescott vyzařuje přes 120W ztrátového tepla.
Dobrou zprávou je, že nový dual-core Opteron bude spolupracovat se současnými základními deskami a čipsety. Pro správnou funkci bude stačit provést flash BIOSu.

Microsoft versus Evropská unie – případ druhý
Určitě jste již zaslechli zprávy o tom, že Evropská unie nemá ráda monopolní firmy. A z toho důvodu nemá ráda ani Microsoft, který vyvíjí nejpoužívanější operační systém Windows. Není to tak dávno, co Unie rozhodla, že v členských státech se musí prodávat Windows XP BEZ přehrávače Media Player. Prý proto, že znemožňuje proniknou ostatním mediálním přehravačům. Z osobní zkušenosti vím, že Media Player používají pouze lidé, kteří nemají s počítačem příliš zkušeností a instalace nového přehravače je pro ně tak trochu nepochopitelná. A pokud budou chtít Media Player používat i po zakoupení nového operačního systému, stejně si jej budou muset sami nainstalovat.
Nicméně Evropská unie rozhodla, že Windows XP bez Media Playeru se musí jmenovat jinak a samotná EU musí tento název schválit. Původní název měl znít Microsoft Windows XP Reducent Media Edition. To se ovšem Unii nelíbilo, protože měla pocit, že v dnešní době se zákazníkům nemůže nabízet nic redukovaného. Nakonec zvítězil název Windows XP Home Edition N a Windows XP Professional Edition N. Prostě Nádhera.
Jeden návrh dokonce počítal s názvem Windows XP Not Incorporating Windows Media Player. V době kdy je tohle napadlo, museli být na EU asi hodně naštvaní.

P2P sítě jdou k Nejvyššímu soudu
V Americe je možné opravdu všechno. Jak žaloby, tak i důvody soudců, proč žalobu zamítnout. Jeden zajímavý případ, který se nyní objevil se týká P2P výměnných sítí.
Kdysi dávno, když ještě nikdo neznal slovo DVD a u nás byla černobílá televize z Ruska technickou novinkou, sváděli se velké boje o formát, který bude vládnou videorekordérům. Hlavním kandidátem byl formát Sony, zvaný Betamax. Ten sice nakonec prohrál s méně kvalitním VHS, ovšem přinesl jeden důležitý zákon. V něm je napsáno, že je možné vytvářet si kopie pro vlastní potřebu a povolil tak technologii domácího nahrávání obrazu z televize, která byla předtím porušením autorského zákona.
Na tento verdikt si vzpomněli i soudy, ke kterým směřovali žaloby na P2P sítě. Ve většině odůvodnění amerických soudů v kauzách P2P sítí je uváděn právě tento příklad. Nyní se ovšem nahrávací společnosti spojili a podali žalobu k Nejvyššímu soudu, který má P2P konečně zakázat. Samozřejmě nezapomenou argumentovat např. dětskou pornografií, která se podle jejich názoru přes P2P šíří mnohem více něž nelegální kopie hudby a filmu. Zajímavá teorie.
Pokud by nahrávací společnosti se žalobou uspěly, staly by se v Americe veškeré P2P servery ilegální. Zákon ovšem nezabrání tomu, aby vznikly v jiné zemi. Takže pokud patříte mezi uživatele P2P, měli byste se pomalu začít učit některý arabský jazyk. Další pravděpodobná zastávka pro P2P serveru bude v arabských zemích, kde většinou nějaký autorský zákon neřeší.

128GB Flash HDD128GB SATA flash disk
Pevný disk je již od pradávna nejpomalejší pamětí počítače. Výrobci sice pořád pracují na zvýšení rychlosti čtení/zápisu, ovšem flashové paměti jsou mnohokrát rychlejší. Klasický harddisk je ovšem na rozdíl od flash pamětí mnohem levnější.
Klasický disk je ovšem také mechanická součást, která obsahuje pohyblivé části. A jak je známo, tyto části se rády kazí. Stačí pád na zem nebo nevhodné klimatické prostředí a už můžete vybírat harddisk nový.
Pokud ovšem máte hodně peněz, můžete si koupit nový výrobek firmy SimpleTech s názvem Zeus. Jedná se o harddisk, který má místo klasických magnetických ploten flash čipy. Do PC jej připojíte pomocí moderního SATA rozhraní. Přenosové rychlosti se podle výrobce pohybují okolo 60MB/s, což je velmi příjemná hodnota a vzhledem k použití flash technologie i velmi reálná.
Disk bude na trh dodáván s kapacitou 2-128GB. Životnost zapsaných informací by měla přesáhnout 10let a výška celého disku nepřesáhne 1 cm. O ceně se výrobce raději nezmínil, ovšem když si vezmete ceny klasických 1GB flash pamětí a vynásobíte 128…

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life

Autor:


Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...

Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz