HW Minutky: samodestrukční DVD

  12:00aktualizováno  23. března 2006 9:21
Samodestrukční DVD *** Dvoujádrový Opteron *** Nové grafické čipy aneb grafické orgie *** AGP žije, aneb z PCI Expres na AGP *** Western Digital míří do netebooků *** Vývojové prostředí Intel pro 64bitů

Samodestrukční DVD
Herní, filmový a hudební průmysl řeší jeden velký problém. Jsou jím piráti a nelegální kopie. Každá protipirátská ochrana byla zatím vždy prolomena a myslím, že tomu tak bude i dále. Na prodeji těchto ochran si také řada firem pěkně namastila kapsu, i když jim bylo jasné, že do čtrnácti dnů bude prolomena.
Nyní na trh přichází novinka od jedné francouzské společnosti, která vymyslela samodestrukční DVD. Jedná se o to, že na DVD se nachází speciální vrstva, která při kontaktu se vzduchem začne oxidovat a během osmi až čtyřiadvaceti hodin se zničí. Tato technologie se nazývá DVD-D a pomalu se začínají uzavírat sázky, jak moc bude účinná a za jak dlouho bude prolomena. Uplatnění? Na nově zakoupené DVD s filmem se podíváte jednou, maximálně dvakrát, jednou si nainstalujete hru a pokud potřebuje ke spuštění CD, tak u ní musíte sedět, dokud se médium samo nesabotuje, nebo ji nestihnete dohrát do konce. Což se za osm hodin asi málokomu podaří - i když při délce dnes vydávaných titulů… Pro „TOP SECRET“ účely je nevhodná dlouhá doba potřebná ke zničení.
A co na to hackeři? Pokud by takto chráněné médium nemělo žádnou další ochranu, tak jej s přehledem zkopírují. V případě že nějakou mít bude, tak se musí snažit ji prolomit co nejdřív, nebo si pořídit zásobu těchto originálů. Navíc je tato oxidační technologie chemická, takže nebude těžké udělat nějakou sloučeninu, která oxidaci zpomalí nebo úplně zastaví. Takže kdo chodí ještě do školy, tak by měl v hodinách chemie dávat pozor :). A pokud máte vy nějaké médium, které potřebujete zničit, tak jej pevně uchopte, hoďte jím vší silou o nějaký pevný předmět, například zeď, poté si po tom co zbylo trochu zaskákejte a nepotřebujete žádné DVD-D.

Dvoujádrový Opteron
Myslíte si, že serverový procesor Opteron, který vyrábí firma AMD má malý výkon? Tak to vás bude zajímat informace, že AMD chystá tzv. dual-core verzi, neboli procesor, který bude mít dvě procesorová jádra. Nové CPU budou mít stejné rozměry a příkon jako klasické Opterony a půjde je zasadit do stejných základních desek. Každé jádro bude mít vlastní paměť L2 o velikosti 1MB a deset novách SSE3 instrukcí. Zatímco běžný Opteron má 106 milionů tranzistorů, dvoujádrová verze bude mít 205 milionů. Aby nedocházelo k přehřívání, procesory budou taktovány na nižší frekvenci.

Nové grafické čipy aneb grafické orgie
Společnost ATI produkující grafické čipy se chystá do konce roku uvést dva nové high-end GPU, které by nahradili současné X800 XT a X800 Pro. Grafické procesory mají kódové označení R430 a R480. Podle serveru XbitLabs se bude jednat o kompletně přepracované čipy, takže nepůjde pouze o zvýšení taktovacích frekvencí a přidání pipelines.

Pokud si myslíte, že příští rok bude horké léto, tak máte pravdu. Alespoň na poli grafických čipů. Na toto období ATI chystá nový GPU s označením R520. Také nVidia se nenechá zahanbit a měla by přinést čip s označením NV50. Takže nás čeká horké grafické počasí, což pro nás znamená jediné: Starší a stále výkonné modely grafických karet zlevní, takže si nachystejte peněženky.

AGP žije, aneb z PCI Expres na AGP
Pokud si někdo myslel, že s příchodem PCI Expres se z AGP sběrnice stane vykopávka, tak se spletl. AGP totiž stále ještě žije a jak to vypadá, tak ještě žít bude. Tuhle pravdu si uvědomila i společnost ATI a tak vymyslela můstek PCI Expres – AGP. Dobře si totiž páni inženýři spočítali, že levnější bude vyrábět jeden čip a montovat k němu v případě potřeby tento můstek, něž vyrábět dvě řady grafického jádra. A kdy se této vymoženosti dočkáme? Podle plánu koncem roku, tak se těším, až to pořádně otestuji.

Western Digital míří do notebooků
Pokud máte notebook a chtěli byste si trošku zvětšit úložný prostor, může sáhnout po nových discích o velikosti 2,5“ z produkce společnosti Western Digital. Plotny disku se točí rychlostí 5400 rpm, vyrovnávací cache má velikost 2MB. Disk do systému připojíte pomocí rozhraní EIDE a vybrat si můžete kapacitu 40, 60 a 80 GB. Akorát mi připadá, že když ve WD použili zmenšovací kladiva, mohli do disku vícekrát bouchnout. V dnešní době není in uvádět na trh 2,5“ disky. Dnes je moderní uvádět disky o velikosti kolem 1“. No uvidíme.

Vývojové prostředí Intel pro 64bitů
Pokud jste vývojáři 64bitových aplikací pro platformu Intel EM 64T, tak vás potěší zpráva, že Intel vydal sadu softwarových nástrojů, které by vám měli usnadnit návrh, analýzu a optimalizaci aplikace. Jedná se o kompilátory, knihovnu Intel Integrated Performance Primitives, analyzér výkonu Intel Vtune a knihovnu Intel Math Kernel Libraly. Tohle vývojové rozhraní je dostupné pro Windows a Linux.

Autor:


Nejčtenější

Herní rekordman má 1 720 platinových trofejí. Vypadá, jako kdyby nespal

Herní rekordman Hakam "Hakoom" Karim

Bahrajnec Hakam Karim, vystupující pod přezdívkou Hakoom, se stal oficiálním držitelem Guinnessova rekordu v počtu...

Kvůli ukliknutí se ze hry stal nečekaný hit, vývojáři stejně nezbohatli

Evolvation

O tom, že i špatná reklama je stále reklama, se přesvědčili nezávislí vývojáři z nizozemského týmu HyperReuts. Poté, co...Chystaný seriál podle Zaklínače už zná představitelky Ciri a Yennefer

Netflix vybral herečku Freyu Allanovou (vlevo) do role Ciri z chystané...

Netflix vybral herečky do rolí dvou nejdůležitějších ženských postav chystané seriálové adaptace Sapkowského knih....

Podívejte se na záběry z natáčení scén pro brutální Mortal Kombat

Fotky ze zrušeného projektu Mortal Kombat HD

Když v roce 1992 vyšel první díl Mortal Kombatu, otřáslo to herním světem. Doslova gejzíry krve a brutální chvaty,...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops 4 je pro sérii přelomovým dílem

Call of Duty: Black Ops 4

Veleúspěšné Call of Duty letos poprvé odvrhlo kampaň pro jednoho hráče a láká fanoušky na svoji verzi populárního módu...

Další z rubriky

Sedm nejtypičtějších výmluv chudáka hráče

Hráč na kokainu - ilustrační foto (Angry Gamer)

Za okny pomalu vychází slunce, na krku spousta povinností a rozechvělé prsty ospalého hráče se jen velmi neochotně...

Pět nadějně vypadajících komiksových her, z nichž se vyklubaly propadáky

Superman: The New Superman Adventures

Doufalo se v hodně, dostali jsme málo. Připomínáme pět komiksových videoher, které to projely na plné čáře.

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní sidekicky?

Kvíz Bonusweb

Připravili jsme si pro vás výběr těch nejslavnějších vedlejších postav napříč historií počítačových her. Dokážete si na...Najdete na iDNES.cz