Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: smutný Radeon 8500

  12:00aktualizováno  9:27
Co zbývá firmě VIA, když její perspektivní čipsetové dítko jménem P4X266 skoro nikdo nechce? Jenom jediné – aby si vyráběla motherboardy sama! || Radeon 8500 by měl být podle mateřské společnosti už v definitivně finální podobě, jeho ovladače na to ovšem moc nevypadají. Zazdí takhle ATI další perspektivní čip?

VIA bude vyrábět motherboardy
„Máme tak krásný čipset pro Pentium 4 a skoro všichni výrobci se ho bojí dávat do svých základních desek, protože jim kvůli tomu Intel vyhrožuje soudem. Co s tím?“ ptala se sama sebe tchajwanská firma VIA. Jak jsme nedávno informovali, Intel splnil svou hrozbu a zažaloval společnost ECS, jediného většího výrobce motherboardů, který si dovolil použít čipset P4X266. VIA tedy nakonec přišla s naprosto logickým řešením: tento týden ohlásila zřízení nové, velmi autonomní divize jménem VPSD (VIA Platform Solutions Division), která bude mít za úkol vyvíjet, konstruovat a uvádět na trh nejrůznější hardwarová zařízení. Prvním z produktů této divize bude samozřejmě série základních desek s čipsetem P4X266 a jeho odnožemi – k dispozici je již nyní celých devět (!) motherboardů formátu ATX a Micro ATX, které nabízejí různé vybavení a měly by vyhovět všem skupinám uživatelů.

Logo

Výkonově na tom čipset P4X266 není špatně – i když intelovský 850 s paměťmi RDRAM nepřekonává, jeho zaostávání za ním není zdaleka tak významné, jak je významný jejich cenový odstup a rozdíl v ceně použitých pamětí. Jinými slovy, souboj na poli cena/výkon vyhrává jasně platforma s P4X266 a DDR SDRAM. Velkým konkurentem jí zde však je čerstvě uvedený SiS645, který (je-li vybaven pamětí DDR333) v praktickém nasazení takřka dostihává i850. Dá se říct, že VIA a SiS takto společně vystrnadily neopodstatněně drahou kombinaci i850/RDRAM i slabé duo i845/SDRAM na periférii zájmu těch, kteří se kromě výkonu starají i o cenu. Díky tlaku Intelu na výrobce motherboardů se nástup P4X266 mezi počítačový lid velmi zpomalil a VIA ví, že konkurence jí čas na úspěšné prosazení tohoto čipsetu nemilosrdně krátí – proto rozjela velkou reklamní kampaň, se kterou se nyní setkáte na všech významnějších hardwarových serverech, a její nová divize VPSD bude určitě chrlit desky ostošest.

V souvislosti s čipsetem i845 stojí za to říci, že ačkoli v praxi Pentium 4 zpomaluje, po marketingové stránce mu skutečně výrazně pomohl – od jeho srpnového uvedení na trh se prodeje Pentia 4 ztrojnásobily. Zhruba před třemi týdny objem dodávek Pentia 4 poprvé převýšil dodávky Pentia III a i845 se stal čipsetem s nejstrmější křivkou nárůstu prodeje v historii Intelu. Inu, potvrdilo se, že zaklínadlo „levný systém s Pentiem 4“ bude mít mezi masami úspěch.

V právní přestřelce mezi firmami Intel a VIA, která začala zhruba před měsícem, zazněla poslední salva minulý týden: Intel přihodil do banku žalobu, ve které tvrdí, že procesory VIA C3 porušují pět jeho patentů – skoro jako by tím chtěl „vyvážit“ obdobnou žalobu, kterou VIA napadla Pentium 4. Jsem zvědav, jestli na konci téhle pokerové komedie zbydou v sortimentu obou firem vůbec nějaké výrobky, které by podle vzájemných žalob neporušovaly patenty druhé strany :-). Právnické plemeno si mne ruce...

Zdroje: VIA, EBNRadeon 8500? Ještě ho radši nekupujte...
Na Radeon 8500 se po Tomovi podíval i Anand a svorně konstatovali, že to není ta pravá bomba, kterou očekávali. Staronovou bolestí ATI jsou opět ovladače a dovedu si představit, že jako zákazník (ostatně i jako podílník firmy) bych se v takovémto případě už docela zlobil. Karta, která má potenciál zaútočit na pozici nejčelnější a ohrozit momentálního krále GeForce3 Ti 500, se zatím výkonnostně pohybuje kolem GeForce3 Ti 200 – ten ovšem podle všeho bude o 50 až 100 dolarů levnější! Je stěží uvěřitelné, že může někdo vytvářet hardware nabitý tak perspektivními funkcemi a velkou hrubou silou, a promrhat svou šanci na dlouhodobě nedotažených ovladačích. Anand sice konstatuje, že většina problémů se týká výkonu a nikoli kvality zobrazení a kompatibility, ale těžko by vás jako kupce uspokojilo, že platíte 70 dolarů navíc za něco, co dostanete (možná) s lepšími ovladači někdy v budoucnu.

B&W

Co dodat? Pořád ještě se můžeme dočkat vynikajících ovladačů, které vytáhnou grafické karty s Radeonem 8500 na absolutní špičku. Jenže to čekání by taky mohlo trvat několik nepříjemných měsíců. Máte-li na nový Radeon zálusk, rozhodně neprohloupíte, když ho necháte ještě nějaký čas uzrát.

Zdroje: Tom’s Hardware GuideAnandtech

Autor:


Témata: Intel

Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz