Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: Tučnáci útočí

  12:00aktualizováno  3. listopadu 9:25
Čeká nás nové rozhraní pro připojení monitorů a Google vylepšuje Desktop Search, nutno říct, že se máme na co těšit. Tučňáci se rozhodli protestovat proti Microsoftu a Seagate je nejprodávanější.

Zapomeňte na D-SUB a DVI, budoucnost patří DisplayPort
V dávných počítačových dobách kralovalo monitorům a grafickým kartám rozhraní D-SUB. Vydrželo s námi přes patnáct let a stále se používá. S příchodem LCD panelů se objevilo rozhraní DVI, které nabízí digitální přenos a lepší kvalitu. Tohle rozhraní je s námi necelé dva roky a už se připravuje jeho nástupce.
VESA – Video Electronic Standart Asociation oznámila, že pracuje na návrhu rozhraní, které nahradí všechny dnes používané rozhraní pro připojení veškerých zobrazovacích zařízení k počítači. Nové rozhraní nese název DisplayPort a mělo by sloužit k připojení monitorů, projektorů a dalších zobrazovacích zařízení k počítači.
Technicky bude nové rozhraní řešeno pomocí „pouze“ čtyř vodičů. Propustnost má dosahovat 10,8Gb/s. Díky vysoké propustnosti se tak dočkáme zlepšení kvality obrazu, většího počtu barev a vyšší hodnoty obnovovací frekvence. DisplayPort navíc bude schopen přenášet zvuk ve vysoké kvalitě. VESA ovšem nezmínila, jakým způsobem bude zvuk přenášen a kolik zvukových kanálů najednou bude moct být přeneseno. Některé ovšem nepotěší, že nové rozhraní bude mít implentováno protokol na ochranu obsahu. Z toho důvodu nepůjde přes tohle rozhraní zkopírovat chráněný obsah.
V současné době je rozhraní před dokončením návrhu a VESA si podle vyjádření nechává půl roku na otestování a odstraněn chyb.

Google Dektop2 Beta
Pokud jste někdy hledali něco na svém harddisku a použili jste vyhledávač integrovaný do Windows, zřejmě jste si nějakou dobu počkali na výsledek prohledávání disku. Tohle zřejmě vadilo i inženýrům v Google a tak navrhli Google Desktop Search, který sklidil velké úspěchy. K lepšímu algoritmu pro vyhledávání přidal několik zajímavých funkcí a úspěch byl zaručen. A tak se v Google rozhodli vytvořit novou verzi této utilitky, která má obsahovat vylepšení starých funkcí a přidat několik nových.
Google Desktop Search2 bude mít integrovanou čtečku RSS a ATOM kanálů. Zajímavá bude funkce, která bude sledovat jaké kanály sledujete a pokud budete chtít, tak vám bude nabízet další kanály podobného zaměření. Jako velmi zajímavá funkce se jeví vyhledávání jedné zprávy z více kanálů. V praxi by měla fungovat tak, že pokud vás zaujme nějaká zpráva co vám přišla z RSS, tak dáte vyhledat zprávu na jiných zdrojích. Poté se vám objeví RSS kanály, které nabízí stejnou nebo podobnou zprávu. Odpadá tak nutnost spouštět prohlížeč a Googlovat.
Samozřejmě nebude chybět rozhraní pro práci s Gmail účtem. Co se týká vyhledávání na vašem disku, tak se relevantní výsledky budou objevovat již ve chvíli, kdy píšete slovo do zadání. Další zajímavou zprávou je, že Google Desktop Search2 bude rozšiřitelný pomocí Plug-inů. Chybí vám nějaká funkce? Stačí si ji doprogramovat.
Datum uvolnění finální verze není zatím známo.

Tučňáci útočí
V západní Evropě je moderní, že státní zpráva a další instituce přecházejí z produktů Microsoft na Linux a Open-Source distribuce programů. Jedním z měst, které chce přejít na open-source je Berlín. To se Microsoftu samozřejmě nelíbí a tak přispěchal s prezentací, aby se Berlín rozhodl nadále využívat produkty Microsoftu.
To se samozřejmě nelíbilo příznivcům Linuxu, kteří se rozhodli zakročit. Výsledkem byla akce „Tučnáci útočí“, kterou uspořádala německá asociace hackerů (CCC). Převlečeni za tučnáky protestovali proti dalšímu využívání Windows transparenty s nápisem ALT + F4.
Fotografie naleznete ZDE a ZDE.

Nejprodávanější je Seagate
Podle průzkumu společnosti iSuppli je nejprodávanější značkou harddisků Seagate. Další v pořadí je Western Digital následovaný Hitachi.
Za druhé čtvrtletí roku 2005 se na světě prodalo celkem 90 milionů kusů harddisků. 30% tohoto čísla patří právě Seagate. Oproti prvnímu čtvrtletí roku 2005 se prodej zvýšil o 2,8%. Za nárůstem podle iSuppli stojí přechod uživatelů na rozhraní SATA a SATAII.
Nakonec celkové pořadí:

Pořadí Výrobce Podíl (%)
1 Seagate 30,5
2 Western Digital 17,6
3 Hitachi 15,5
4 Maxtor 13,5
5 Toshiba 7,7
6 Samsung 6,9
7 Fujitsu 6,7

Zdroje: Tom´s Hardware,  CCC, The Inquirer

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz