Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: Windows Genuine Advantage prolomeno

  12:00aktualizováno  3. listopadu 9:40
Hewlett-Packard končí s distribucí iPodů *** Email umírá, nastupuje Instant Messaging *** Firefox dále roste, Explorer stagnuje *** Windows Genuine Advantage prolomeno

HP končí s iPody
Společnost Hewlett-Packard oznámila, že končí s distribucí přehrávačů iPod od společnosti Apple Computers. Spolupráce na distribuci končí téměř po ročním trvání a Apple si musí najít jiného partnera pro distribuci svých hudebních přehrávačů. HP uvádí jako důvod ukončení spolupráce nesloučení prodeje iPodu se svou vnitřní politikou.
Proč by se ovšem HP zbavilo produktu, který samo nevyrábí, ale plynou jí nemalé zisky z jejího prodeje? Na internetu se ihned objevilo několik spekulací. První tvrdí, že Apple snížilo HP marže z distribuce a tak si HP snaží touto zprávou vynutit zvýšení marží na předchozí úroveň. Druhá varianta je, že HP chystá vlastní přehrávač, konkurenci iPodu. Navíc by se měla spojit s jiným portálem pro on-line prodej hudby, nebo dokonce založit vlastní.
iPod a iTunes jsou ukázkou promyšlené strategie Apple. Při nákupu hudby v internetovém iTunes jsou zákazníci nenásilně nabádáni ke koupi iPodu, který umožní využít služby iTunes naplno a naopak iPod obsahuje sdělení, že nejlepší hudbu pro něj seženete na iTunes.

Email umírá, nastupuje IM
Organizace Pew Internet uspořádala průzkum, podle kterého umírá zájem o email. Většina mladších lidí se totiž přiklání k Instant Messagingu. Do této skupiny patří populární „kecálci“ ICQ, MSN a plno dalších.
Podle průzkumu upřednostňuje IM před maily téměř 75% amerických teenagerů, přičemž se očekává, že podobná situace panuje i v Evropě. Po emailu teenageři sahají pouze tehdy, potřebují li poslat velké soubory, např. fotografie z povedené párty nebo hudbu. Zde již na email také tlačí IM, většina jich umožňuje posílat také soubory a v reálném čase.
Oproti tomu starší generace pořád mailům věří a k IM přistupuje pomalu. Téměř 90% lidí starších pětatřiceti let pracuje pouze s maily. IM přitom nabízí větší pohodlí na ovládání. Ihned vidíte, kdo je on-line a s kým si můžete vyměnit své názory, popřípadě vyznat lásku ;-). Navíc víte, zda vám dotyčný píše odpověď, nebo se s vámi odmítá bavit.
Podle analytiků bude trend rozšiřování IM pokračovat a z mailu se stane pouze okrajová záležitost určená pro elektronickou komunikaci s obchodními partnery nebo státními institucemi.

Firefox dále roste, IE stagnuje
Francouzská společnost Xiti Monitor vypustila do vod internetu svou studii, podle které se podíl uživatelů alternativního browseru Firefox neustále zvětšuje, hlavně v domácnostech.
O víkendech se podíl Firefoxu pohybuje okolo 14,83% na každý ze sledovaných států. V pracovní dny je tento podíl o 2% nižší. Bývá to dáno tím, že lidé mají na firemních počítačích omezená práva, která neumožňují Firefox a další programy nainstalovat. Správci sítí ho ovšem odmítnou nainstalovat s odůvodněním, že tam mají Internet Explorer a navíc se nemají v pracovní době věnovat brouzdání po internetu ;-). Podíl Firefoxu ve sledovaných státech: Finsko – 31,03%, Německo – 24,5%, Česká republika – 22,4%, Chorvatsko – 20,48%, Polsko – 20,34%, Maďarsko – 19,31%, Švýcarsko – 16,65%, Švédsko – 16,52%, Slovensko – 16,14%, Rakousko – 15,81%, Francie – 15,29%.
Je dobře, že Internet Explorer přichází o svou absolutní nadvládu. Tři roky zpět dosahoval jeho podíl téměř 98%, dnes je to kolem 75%. IE totiž obsahuje řadu bezpečnostních chyb a navíc nedodržuje standardy. Nebohý webdesigner si potom může rvát vlasy a divit se, proč to všude funguje, a jen na IE ne. (Občasné neuzavření nepárového <div>, když ostatní prohlížeče to pochopí a tento tag opravdu ukončí atd.)

Windows Genuine Advantage prolomeno
Možná si pamatuje na prohlášení Microsoftu, že pokud si budete chtít nyní stáhnout aktualizace, budete muset mít legální Windows. Inu, nemusíte, nemusíte.
Ochrana Windows Genuine Advantage je realizována pomocí ActiveX komponenty na webové stránce určené pro download. Nenechavým hackerským ručičkám ovšem trvalo pouze šest hodin, než tuto ochranu prolomily. Stačí si pouze vyhrát s JavaScriptem a ověřování legálnosti vás pustí ke stahování, i když nemáte legální Windows.
Je známo, že Microsoftí ochrany proti kopírování nebývají příliš účinné. Z mého pohledu je ovšem nepochopitelná jedna věc – Microsoft takto brání všem downloadům záplat. Přitom by bylo velmi vhodné, kdyby záplaty týkající se internetové bezpečnosti uvolnil i pro uživatele nelegálních Windows. Pomohl by tak snížit procento útoků na PC a navíc by zabránil šíření virů a další havěti z nezabezpečených PC dále do internetu.
Inu, Bill má asi málo peněz, a tak potřebuje lid donutit, aby zakoupil legální Windows. U řady oprávněných uživatelů tento krok ovšem vzbudil záporný názor na Microsoft. Nelegální uživatelé si totiž na internetu najdou návod jak tuto ochranu obejít a legální uživatele to pouze otravuje a zdržuje.
Takže, ať žije Linux, OpenOffice.org a záplatování zdarma. Akorát by vývojáři mohli portovat své tituly i na Linux a OpenGL.

Zdroje: Tom´s Hardware, Digit-Life

Autor:


Nejčtenější

Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

Mashinky

V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Neonacisté verbují děti pomocí Fortnite a Minecraftu

Parodie na Minecraft nazvaná Mein Kraft (Ilustrační obrázek)

Řada populárních online her oblíbených především u mladých hráčů je ideálním prostředím pro náboráře extrémistů.

Saúdská Arábie zakázala desítky videoher, neunikl ani třetí Zaklínač

Zaklínač 3: Divoký hon

Saúdská Arábie zakázala sedmačtyřicet videoher v reakci na sebevraždu dvou dětí. Důvodem je podezření, že sebou nechaly...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...Najdete na iDNES.cz