Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: Windows XP 64bit dělají problémy?

  12:00aktualizováno  23. března 2006 8:42
Windows XP 64bit již příští měsíc, má to ovšem háček *** Nové procesory od Intelu *** CE-ATA - nový standart *** Redukce Socket478 -> Socket479 *** Udejte piráta, dostanete slevu *** Krátké informace jednou větou

Winndows XP 64bit již příští měsíc, má to ovšem háček
Finální verze dlouho očekávaných Windows XP64bit se blíží a do měsíce by se měla objevit na našich monitorech. Nyní se ovšem objevil jeden zádrhel. Microsoft se na poslední chvíli rozhodl změnit způsob volání funkcí v programech. Tato změna se objevila v SDK (Software Developnent Kit - soubory nutné k vývoji aplikací) 1247 a pokud používáte kompliátor, který používá postupy ze starší verze SDK, pravděpodobně program nebude spustitelný. Nutno podotknout, že téměř všechny komerční programy pro 64bitové operační systémy nejsou s novou verzí SDK kompatibilní a tak bude nutno všechny programy překompilovat do nové normy.
Na tuto skutečnost jako první upozornil server Svět Hardware.

Nové procesory od Intelu
Intel na konferenci IDF 2005 poodhalil nové informace o chystaných procesorech a zárověň ukázal jádra těchto procesorů.

 • Procesor Inetel Pentium D (Smithfield) bude obsahovat dvě procesorová jádra, která budou propojená. Každé jádro bude mít 1MB cache L2 a bude vyráběné 90 nm technologií. Počet tranzistorů v procesoru se vyšplhal na 230 milionů, celý čip má plochu 206mm2.
  Tato verze procesoru nebude mít funkci Hyper-Threading. Ta bude k dispozici pouze v procesoru Intel Pentium D Extreme Edition. Tento procesor bude chopen zpracovávat zárověň 4 vlákna programu. Samozřejmě za Extrémní výkon dáte Extrémní sumu peněz TM.
 • Jádro Presler obsahuje také dvě výpočetní jádra, tentokrát jsou ovšem vzájemě oddělená. Prozatím se bude vyrábět varianta, která bude obsahovat dvě výpočetní jádra, ovšem Intel si již brousí zuby také na procesor se čtyřmi jádry. Každé jádro bude mít k dispozici 2MB cache L2.
 • Procesor CedarMill má být nástupcem dněšních Celeronů. Bude obsahovat pouze jedno jádro z řady procesorů Presler. U tohoto procesoru ovšem bude podpora technologie Hyper-Threading.
 • CE-ATA - nový standart
  Na IDF 2005 se objevil standard CE-ATA, který je určen do přenosných mobilních přehravačů, telefonů a dalších zařízení. Pomocí tohoto rozhraní se v budoucnu budou připojovat malé haddisky a flash paměti.
  V dnešní době je na trhu několik vzájemě nekompatibilních standardů, přes které se připojují paměti. CE-ATA by je mělo všechny nahradit. Mezi hlavní přednosti tohoto mobilního rozhraní patří velmi nízká spotřeba energie a malý počet propojovacích pinů.
  V čele vývoje stál Intel, postupně se přidali i sdalší společnosti. jako Hitachi, Seagate, Toshiba a Nokia.

  Redukce Socket478 -> Socket479
  Největší výrobce základních desek na světě, společnost ASUS chystá vypustit do prodeje redukci pro použití procesorů se socketem 479 v socketu 478. Tato redukce tak umožní osadit procesory Intel Pentium M a Intel Celeoron M do klasických desktopových desek se socketem 478.
  Redukce přijde na trh s označením CT-479 a bude podporovat procesory Intel Pentium M do frekvence 2,26 GHz a Intel Celeron M do frekvence 1,7 GHz. Spolu s redukcí bude součástí i chladič na procesor, který má rychlost otáček 3000rpm a dosahuje maximální hlučnosti 30 dB.
  Důležité upozornění: Redukce nepodporuje modely procesorů označované Low Voltage a Ultra Low Voltage.
  Cena zatím nebyla stanovena, ovšem podle vyjádření ASUSu bude co nejnižší.

  Udejte piráta, dostanete slevu
  S touto strategií se rozhodl Microsoft snížit počet nelegálních kopií svého operačního systému Windows v Číně. Pokud při objednání systému do on-line formuláře uvedete, kdo Vám předtím dodal nelegání kopiii, dostanete nazpět e-mailem slevový kupon. S kuponem se cena Windows XP sníží o polovinu.
  Podle neoficiálních informací se tento systém udávání chystá Microsoft zavést mimo jiné i u nás. V několika diskuzních fórech se dokonce mluví i o létě 2005.
  Osobně se mi tenhle nápad zrovna nelíbí. Je sice pravdou, že pirátsví v naší zemi je na velké úrovni a je potřeba ho snížit. Takhle si ovšem kdokoliv kdo formuláře může napsat někoho, kdo nikdy nevypálil jediné CD a teď bude mít problémy. A že si vás Microsoft napřed označí jako potencionálního piráta a teprvne potom se s vámi baví, není moc potěšující pomyšlení.

  Jednou větou

 • Mobilní telefony s metanolovými články se odsouvají do následujících let. Podle zástupců Nokie, která která se aktivně zabývala výzkumem, není tato technologie dostatečně vyspělá. Navíc, metanol nemůžete vzít do letadla i kdyby byl v ochraném obalu.
 • Populární program pro grafické karty RIvaTuner dospěl do další verze. Nese označení Candidate 15.4 a přináší řadu nových funkcí a podporu nových ovladačů. Stáhnout si ho můžete zde.
 • Zvukový čip nVidie, AudioStorm a jeho plány byly pravděpodobně pohřbeny. Další vývoj by byl totiž velmi nákladný a nebylo jasné, zda by prodeje tento vývoj zaplatily. Škoda, čip to byl velmi kvalitní a zajímavý.
 • Zdroje: Svět Hardware, X-BitLabs, Tom´s Hardware

  Autor:


  Nejčtenější

  Žádný milovník vláčků by si neměl nechat ujít český projekt Mashinky

  Mashinky

  V českých luzích a hájích se kutí mnoho zajímavých projektů. Jedním z těch nejsledovanějších jsou cenami ověnčené...

  RECENZE: První placený přídavek pro český Kingdom Come je rozpačitý

  Kingdom Come: Deliverance: From Ashes DLC

  Placený přídavek From the Ashes nepřináší nic z toho, proč Kingdom Come tak milujeme. Možnost spravovat vlastní vesnici...  Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

  Cuphead

  Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

  RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

  Lust for Darkness

  Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

  KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

  Far Cry 5

  Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

  Další z rubriky

  Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

  Infinity Blade II

  Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...  Najdete na iDNES.cz