Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW minutky: XboX 360 zvládá milion polygonů

  12:00aktualizováno  3. listopadu 9:30
XboX 360 zvládá milion polygonů *** Test počítačových zdrojů – opravdu zajímavé výsledky *** Revoluční myš s 2000dpi *** Čipset pro CrossFire bude mít novou revizi *** R520 má PCI-SIG certifikaci

Test počítačových zdrojů – opravdu zajímavé výsledky
V dnešní době mají počítače stále větší energetické nároky. Inu, za výkon se musí něčím platit. Stejně jak roste spotřeba, tak se zvedají i čísla s watty na zdrojích. Na serveru Tom´s Hardware se rozhodli zdroje otestovat, zda opravdu splňují to, co mají napsáno na etiketě.
Výsledky jsou opravdu zajímavé. Test sice nebyl ještě ukončen, nicméně polovina z doposud testovaných zdrojů neodpovídá specifikacím!
PC Power & Cooling Turbo-Cool, 510W – prošel
Antec True Power 2.0, 550W - zvlnění na +12V větvi neodpovídá specifikaci ATX
BeQuiet BQT B5-520W-S1.3, 520W - zdroj neustál trvalou zářěž 2A na +5 větvi a vypnul se.
Epower Silent Engine Xscale 470, 470W – prošel
PC Power & Cooling Turbo Cool 850 SSI, 850W – prošel
Hiper Type R580, 580W - napětí na -12V větvi neodpovídá specifikaci ATX12V
Fortron FSP300-60GNF, 300W – prošel
Cooler Master Real Power, 550W - nezvládl vysoké zatížení a vypnul se
OCZ PowerStream, 600W - nezvládl vysoké zatížení a vypnul se
Antec Phantom, 500W - zvlnění neodpovídá specifikaci ATX12V

Enermax Coolergiant EG485AX-VHB(W), 480W – prošel
Seasonic S12, 600W – prošel

Je zde vidět, že někteří výrobci si na zdroj nalepí opravdu nesmyslná čísla. Je to smutné, když si kvůli nové grafické kartě koupíte nový zdroj a zjistíte, že není schopen potřebné napětí a proud dodat. Co je ovšem mnohem horší je zvlnění. U některých součástek může způsobit dřívější odchod do křemíkového nebe.

Revoluční myš s 2000dpihw minutky
První počítačová myš se objevila v 70tých letech minulého století a byla dřevěná. A taky velmi nepřesná, s mohutným kabelem pro připojení k PC. Následná éra DOSu nebyla pro myši příliš přívětivá a vypadalo to, že tento počítačový druh zcela vymře. S příchodem grafických operačních systémů ovšem nastal doslova boom. Dlouhé desetiletí byla ovšem myš pouze kuličková. Před pár lety se objevily myši optické a nyní jsou již myši laserové.
I nová myš od Razeru využívá laserový snímač podložky pro určení pozice myši. Jak je ovšem u Razeru zvykem, jedná se o myš pro hráče a tak je také vybavena. Laserový snímač nabízí rozlišení 2000dpi. Jako první myš nový Razer naplno využije celou přenosovou šířku rozhraní USB 1.1. I když trošku nemilá představa je, že myš potřebuje 12Mbit/s. Uvidíme, zda bude pro další model stačit USB 2.0 ;-). Pro přenos je využito 16bitové rozhraní a vzorkovací frekvence 1000Hz.
Další věcí kterou nový Razer překvapí je integrovaná paměť o velikosti 32KB. Nejedná se o žádnou cache, nýbrž o paměť pro uložení 5ti herních profilů. Prostě si nastavíte rychlost, nadefinujete tlačítka a uložíte. Chystáte se někam na LAN Party? Stačí vzít myš, CD s ovladači nechte ležet doma, vaše nastavení je uloženo v myši.
Další věci již považuji u Razeru za standard. Zajímavý, ale účelný design, neklouzavá úprava pro uchycení, klouzavá úprava pro rychlejší pohyb na podložce. Sedm tlačítek, kolečko, efektivní modré podsvícení. Zkrátka se máme nač těšit. Bohužel nebylo a zveřejněno datum uvedení na trh a i cena zůstává tajnou.

XboX 360 zvládá milion polygonůhw minutky
Uvedení XboX 360 se blíží a tak každý čeká na nějaké informace, které ovšem Microsoft uvolňuje velmi pomalu. Nyní se na výstavě Siggraph 2005 objevil exemplář této Next-Gen konzole a nutno uznat, že většině lidí přihlížejících prezentaci technologického dema ATI spadla čelist o pár centimetrů níž.
Ještě zajímavějším sdělením bylo, že postavy v této ukázce byly složeny až z 120000 polygonů a celá scéna byla v jednom okamžiku složena z jednoho milionu polygonů. A to vše zvládl XboX 360 renderovat v reálném čase bez ztráty plynulosti.
Zajímavé bylo i sdělení, že dlouho očekávaný čip od ATI s krycím názvem Fudo nebude dosahovat takových výpočetních výkonů. Je to s podivem, protože grafický čip pro XboX 360 dodává právě ATI. PC by měly krok s XboX 360 srovnat nejdříve s novou generací grafických karet, která nás čeká v příštím roce.
Jsem velmi zvědavý, jakých výkonů bude dosahovat PlayStation3, který má být údajně o něco výkonnější než XboX 360 (čemuž my v redakci příliš nevěříme - pozn. red.).

Čipset pro CrossFire bude mít novou revizi
ATI v poslední době nabírá zpoždění kde může. R520“Fudo“? Není. CrossFire Master karty – nejsou. Základní desky pro CrossFire – také nejsou, nejsou totiž čipsety. Přitom tohle vše jsme už měli mít ve svých počítačích. ATI poslední dobou pouze slibuje, ale nějak své sliby neplní. (Pro ATIFAN – musíte uznat, že tohle je založené na pravdě).
Nyní, když už to začalo s CrossFire čipsety vypadat nadějně a výrobci desek je již mají a většinou už testují i první motherboardy s tímto čipsetem, tak ATI oznámí, že brzy vyjde druhá revize čipsetu, která bude samozřejmě lepší. Nechyběla zmínka, že první revize je v pořádku, ovšem druhá bude podávat větší výkony. Nezávidím výrobcům základních desek rozhodování, zda použít první revizi, nebo počkat na druhou, u které se pravděpodobně bude muset částečně překreslit PGB motherboardu.
Navíc si tím škodí sama ATI. Proč nemohla už dávno vydat první verzi a nyní druhou? nVidia se směje, protože její SLI nemá konkurenci a tak si může nasadit vyšší ceny.

R520 má PCI-SIG certifikaci
PCI-SIG je organizace stojící za standarty PCI a PCI Express. Pokud chcete pro některou z těchto sběrnic vyrobit a následně prodávat nějaký čip, který přímo se sběrnicí komunikuje, musíte dostat certifikaci, jinak vám nikdo čip neosadí do PGB atd.
Nově tuto certifikaci dostali čipy ATi R520, R520GL, RV515 XT a RV530 XT. De facto to znamená, že čipy jsou již ve své finální podobě a karty by se měly objevit během několika týdnů.
Inu, uvidíme...

Zdroje: Tom´s Hardware, The Inquirer

Autor:


Témata: Standarta, Xbox

Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte nejslavnější herní padouchy?

Call of Duty: WW2 - Zombie Mode

Většina kladných herních hrdinů si je podobná jako vejce vejci. Zato u záporáků se mohou vývojáři daleko více vyřádit,...

Umělá inteligence od Elona Muska už teď poráží profesionály ve hře Dota 2

Organizace OpenAI slaví s vývojem umělé inteligence spoustu úspěchů.

Vývojáři projektu OpenAI, u jehož zrodu stál vizionář Elon Musk, představili umělou inteligenci, která je schopná...Speedrunner dohrál nejtěžší hru loňského roku za 50 minut

Cuphead

Pouhých 50 minut stačilo hráči s přezdívkou TheMexicanRunner k tomu, aby pokořil neskutečně obtížnou skákačku Cuphead....

KOMENTÁŘ: Lezou vám krkem hry pro každého? Nejste sami, ale máte smůlu

Far Cry 5

Při pohledu na herní průmysl vynikne jeden zajímavý rozpor. Velcí vydavatelé se snaží hráčům zprostředkovat herní...

RECENZE: Erotický horor Lust for Darkness neděsí ani nevzrušuje

Lust for Darkness

Nezávislá polská hra slibovala kombinaci erotiky a hororu. Krve i nahých lidí je tu sice přehršel, ale přesto je...

Další z rubriky

Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Infinity Blade II

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz